Zamknij

Ku chwale Ojczyzny Panie Poruczniku!

19:21, 03.11.2018 | ps
REKLAMA
Skomentuj
Ku chwale Ojczyzny Panie Poruczniku! - fot. Paweł Szydeł

Najbliżsi oraz mieszkańcy powiatu sępoleńskiego pożegnali Żołnierza Armii Krajowej porucznika Jana Kumę, który odszedł na wieczną wartę i dołączył do kolegów z swojego oddziału, w szeregach którego walczył o wolną i niepodległą Polskę. Uroczysty pogrzeb, w asyście honorowej Wojska Polskiego, odbył się, w sobotę 3 listopada 2018, na cmentarzu przy kościele pw. Świętego Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Wałdowie.

- To dzięki takim osobom jak Pan mamy dzisiaj piękną, wolną, silną i dumną Polskę - czytamy w liście, jaki z tej okazji wystosował Poseł na Sejm RP Bartosz Kownacki.


Jan Kuma, urodził się 29 listopada 1921 roku. Od 1942 roku żołnierz Armii Krajowej, pseudonim "Okoń". Po złożeniu przysięgi wszedł w skład oddziału dywersyjnego, którego działalność polegała na wykonywaniu wyroków na osobach wspierających niemieckiego okupanta. W lipcu 1944 brał udział w Akcji Most III polegającej na przerzucie fragmentów rakiety V-2 do Wielkiej Brytanii.

Po wojnie Jan Kuma został zatrzymany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa i osadzony w areszcie w Dąbrowie Tarnowskiej. Po brutalnych przesłuchaniach został zwolniony. Przez wiele lat represjonowany. Ostatecznie osiadł w Olszewce w gminie Sośno gdzie mieszkał do końca swoich dni.

(ps)
REKLAMA

Komentarze (1)

MałyMały

5 0

Budujące źe tylu młowych oddało hołd Panu Porucznikowi 08:25, 04.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© e-krajna.pl | Prawa zastrzeżone