Zamknij
REKLAMA

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz odwiedził powiat sępoleński

10:35, 07.03.2019 | E.S
REKLAMA
Skomentuj
Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz odwiedził powiat sępoleński

Śniadaniem z dziećmi, mieszkańcami niedawno otwartych dwóch 14-osobowych Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Więcborku, rozpoczął wczoraj wizytę w Powiecie Sępoleńskim Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz. Wojewodzie towarzyszył Poseł na Sejm Bartosz Kownacki.

Po spotkaniu z wychowankami Domów dla Dzieci Mikołaj Bogdanowicz i Bartosz Kownacki odwiedzili szpital powiatowy, a następnie udali się na wizytację dróg powiatowych i gminnych w powiecie sępoleńskim, odbudowanych dzięki środkom rządowym przeznaczonym na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Powiat sępoleński był jednym z najbardziej poszkodowanych w wyniku nawałnicy, jaka nawiedziła nasze województwo w 2017 roku.

W Komierowie Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz wraz z Wiceministrem Bartoszem Kownackim spotkali się z samorządowcami, przedsiębiorcami realizującymi zadania drogowe po nawałnicy oraz innymi zaproszonymi gośćmi i podsumowali dotychczasowe prace związane z odbudową przede wszystkim infrastruktury. W spotkaniu wzięli udział m.in.: dyrektor biura Posła na Sejm RP Julia Rozworowska, dyrektor biura Wojewody Tomasz Łapicz, przewodniczący Rady Powiatu Sępoleńskiego Marek Chart, Starosta Sępoleński Jarosław Tadych, wicestarosta Andrzej Marach, skarbnik powiatu Władysław Rembelski, przewodniczący Rady Miejskiej w Sępólnie Krajeńskim Franciszek Lesinski, Burmistrz Więcborka Waldemar Kuszewski, Wójt Gminy Sośno Leszek Stroiński, sekretarz Gminy Sępólno Krajeńskie Dariusz Wojtania, Komendant powiatowy PSP st. bryg. mgr inż. Maciej Suchomski, Komendant Powiatowy Policji Paweł Zawada.

- Powiat sępoleński odbudował 26 km dróg. Wartość tych zadań to ok. 20 mln zł.  Ponadto, inwestycje realizowały również poszczególne gminy. - 250 mln zł to są m.in. środki z budżetu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na odbudowę gospodarstw domowych, infrastruktury. Bardzo dużo przekazał również resort rolnictwa – blisko 90 milionów złotych dla rolników poszkodowanych właśnie na terenach pięciu najbardziej poszkodowanych powiatów (w tym sępoleńskiego). Na moją prośbę jest dziś z nami ówczesny Wiceminister Obrony Narodowej, bo rola jaką on odegrał po nawałnicy przy wsparciu wojska, była ogromna. Dla mieszkańców i samorządowców był to bardzo trudny czas, także czas egzaminu dla administracji rządowej i samorządowej. Myślę, że ten egzamin dobrze zdaliśmy – mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz podczas wczorajszego spotkania z dziennikarzami w Pałacu w Komierowie.

- Warto przypomnieć, iż do powiatu sępoleńskiego trafiło również 78 mln zł w ramach programu 500+. Teraz Prawo i Sprawiedliwość proponuje kolejne rozwiązania – tzw. Piątkę Kaczyńskiego. To dodatkowe pieniądze m.in. na pierwsze dziecko w rodzinie, czyli kolejne kilkadziesiąt milionów złotych, które trafią do tego powiatu. Piątka Kaczyńskiego będzie kosztowała w skali kraju około 40 miliardów złotych. Te pieniądze będą wspierały gospodarkę w lokalnych społecznościach – zaznaczył  Wiceminister Bartosz Kownacki.

Ostatnim punktem wizyty Wojewody Kujawsko-Pomorskiego w powiecie sępoleńskim było spotkanie z sołtysami z terenu powiatu. 

- Niedługo będziemy obchodzili Dzień Sołtysa. Do tej pory nie było okazji by się z sołtysami spotkać, a oni tak na prawdę odegrali ogromną rolę w tych pierwszych trudnych dniach, tygodniach, miesiącach po nawałnicy, która przeszła przez te tereny 11 sierpnia 2017 roku. Dzisiejsze spotkanie jest okazją by im bardzo podziękować za to, co do tej pory zrobili, ale także porozmawiać o bieżących problemach z jakimi się na co dzień spotykają. - powiedział wczoraj Mikołaj Bogdanowicz.

W Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim Wojewoda Kujawsko-Pomorski uhonorował sołtysów sołectw, które najbardziej ucierpiały w nawałnicy 2017 roku. Dyplomy za zaangażowanie na rzecz lokalnej społeczności otrzymali:

z Gminy Sośno: 

 •  Ryszard Badziński - sołtys sołectwa Dziedno;
 •  Roman Kuzara – sołtys sołectwa Zielonka;
 •  Maciej Kozyra – sołtys sołectwa Wielowiczek;
 •  Kamila Jabłońska - sołtys sołectwa Szynwałd;
 •  Maciej Przeor – sołtys sołectwa Mierucin.

z Gminy Sępólno Krajeńskie:

 •  Antoni Barłóg – sołtys sołectwa Włościbórz;
 •  Maria Boczula – sołtys sołectwa Komierowo;
 •  Elżbieta Basińska–Czachor – sołtys sołectwa Wysoka Krajeńska;
 •  Małgorzata Heleniak – sołtys sołectwa Teklanowo;
 •  Mieczysław Kęsik – sołtys sołectwa Skarpa;
 •  Lucyna Pająk – sołtys sołectwa Niechorz;
 •  Tadeusz Pieczywek –długoletni sołtys sołectwa Wilkowo poprzednich kadencji;
 •  Marian Pukownik – sołtys sołectwa Wałdowo;
 •  Stanisław Stróżyński – sołtys sołectwa Zalesie;
 •  Krzysztof Tarlach – sołtys sołectwa Wałdówko.

z Gminy Więcbork:

 •  Piotr Szyling – sołtys sołectwa Zabartowo;
 •  Kazimierz Sowiński – sołtys sołectwa Jastrzębiec;
 •  Stanisław Schwartz – sołtys sołectwa Pęperzyn.

Ponadto, sołtys Szynwałdu Kamila Jabłońska odebrała z rąk wojewody, w dowód uznania za trud i działania podjęte na rzecz poszkodowanych w nawałnicy mieszkańców, nie tylko sołectwa Szynwałd, medal okolicznościowy z okazji 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

(E.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (3)

Cojak8Cojak8

7 0

A poczęstunek sposorowała Ex Prezydent W-szawy 12:34, 07.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

A co, A co,

0 0

Kto zabroni kolejny raz przypominać ile dał PiS po nawałnicy? Na co liczą Panowie? Na wdzięczność? 20:02, 12.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

)0)0

0 0

Komu dal to dal.Nieprawomyslni do SKO 2017 17:21, 14.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© e-krajna.pl | Prawa zastrzeżone