Zamknij

To już V Rajd Graniczny NW w Jeziorkach

10:01, 26.09.2019 E.S Aktualizacja: 11:43, 26.09.2019
Skomentuj To już V Rajd Graniczny NW w Jeziorkach - fot. Stowarzyszenie Jeziorki Aktywna Wieś To już V Rajd Graniczny NW w Jeziorkach - fot. Stowarzyszenie Jeziorki Aktywna Wieś

W dniu 21 września 2019 roku od wczesnych godzin rannych do Jeziorek ze wszystkich stron powiatu pilskiego, ale i spoza, zjeżdżali się uczestnicy Rajdu. Na miejscu pracowali i witali uczestników jego organizatorzy: członkowie stowarzyszenia Jeziorki Aktywna Wieś, Rady Sołeckiej oraz Koła Gospodyń Wiejskich. 

Po rejestracji i tradycyjnym poczęstunku drożdżówką, ok. godz. 10:00 pod pamiątkowymi tablicami poświęconymi pamięci kpr. Piotra Konieczki oraz 100–lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, rozpoczęła się uroczystość przypominająca tragiczne dni Września 1939 roku. Orkiestra odegrała hymn państwowy, odczytano Apel Pamięci, delegacje uczestników i goście złożyli wiązanki kwiatów, zapalono znicze, a następnie uczestnicy udali się na wyznaczone trasy. W tym roku organizatorzy przygotowali dwie trasy piesze, w tym jedną dla osób z niepełnosprawnościami, umożliwiającą między innymi poruszanie się osobom na wózkach, a także trasę rowerową, przy współpracy z Pilskim Klubem Turystyki Rowerowej PTTK „Jednoślad”. Łącznie na trasy ruszyło ponad 300 uczestników - uczniów szkół z gminy Kaczory, szkół ponadpodstawowych z Piły, przedstawicieli Warsztatów Terapii Zajęciowej, Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Piły, Polskiego Związku Niewidomych, seniorów i mieszkańców Jeziorek.

W połowie dłuższej trasy, w lesie, zaplanowano spotkanie z historią w tle, gdzie pan Przemysław Olszyński – dyrektor Pilskiego Muzeum Wojskowego, z godną podziwu pasją przybliżył rajdowiczom rolę, jaką pełniła linia umocnień "Przedmoście Piła" oraz opowiedział mnóstwo ciekawostek dotyczących m.in. konstrukcji schronów. W tym miejscu na uczestników czekały też pyszne, jak co roku, świeżutkie pączki.

Na mecie Rajdu jako pierwsi pojawili się uczestnicy krótszej trasy, na czele z panem posłem Grzegorzem Piechowiakiem oraz kandydatką do Senatu - panią Jolantą Turczynowicz-Kieryłło. Medale i gorąca grochówka, którą co roku przygotowują Pilscy Miłośnicy Munduru, pozwoliła zapomnieć o trudach wędrówki. W obiektach Wiejskiego Domu Kultury w Jeziorkach przygotowano dla uczestników szereg atrakcji. Ponad 100 osób współzawodniczyło strzelając z broni pneumatycznej na strzelnicy, którą zorganizował Strzelecki Klub Sportowy Inter-Continental z Piły. Nieopodal, na specjalnie przygotowanym boisku, można było zagłębić tajniki gry w boule i rozegrać mini turnieje pod czujnym okiem instruktorów: Bożeny Wola i Romualda Wycisło. Na uczestników czekało szereg ekspozycji i pokazów przygotowanych m.in. przez: Nadleśnictwo Kaczory, Szkołę Policji oraz Komendę Powiatową Policji w Pile, Pilskie Muzeum Wojskowe, Szkołę Podstawową w Śmiłowie, Wojskową Komendę Uzupełnień, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Pile, Sady Dolina Noteci. Jak co roku odbył się konkurs historyczny który składał się z dwóch zestawów pytań: historia Straży Granicznej II RP oraz II wojna światowa w 80. rocznicę jej wybuchu. Wystartowało 7 dwuosobowych drużyn. Poziom wiedzy jak zawsze wysoki. Puchary i indywidualne nagrody trafiły po konkursie do rąk uczestników i opiekunów poszczególnych drużyn. Rajdowicze nie zapomnieli także o czworonogach z przytuliska w Młotkowie. Udało się zebrać ponad 300 kilogramów karmy, z czego 200 przekazały nam Zakłady Produkcji Karmy dla Zwierząt „Dolina Noteci” z Polanowa.

Zmęczeni, ale uśmiechnięci uczestnicy tuż po godzinie 15:00 zaczęli się rozjeżdżać do swoich domów.

Cele organizatorów zostały osiągnięte. Wśród nich należy wymienić te najważniejsze - lekcja patriotyzmu i historii, możliwość obcowania z przyrodą i podziwiania jej w obszarze Natura 2000, aktywizacja ruchowa, integracja mieszkańców miast i wsi oraz osób mniej sprawnych ze sprawnymi, osób młodych z osobami w wieku senioralnym.

Do zobaczenia za rok!

A wszystko to odbyło się dzięki wsparciu i zaangażowaniu wielu podmiotów, wśród których szczególne podziękowania składamy na ręce: Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Starostwa Powiatowego w Pile, Gminy Kaczory, SGB Bank w Poznaniu, Bank Spółdzielczy w Chodzieży, PSB Mrówka Piła, Leroy Merlin Piła, PSS Odział w Pile oraz wielu innych życzliwych osób i podmiotów.

tekst i fot. Stowarzyszenie Jeziorki Aktywna Wieś

(E.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%