Zamknij

OSP Wałdowo przystąpi do KSRG

19:03, 16.08.2021 | UM Sępólno Krajeńskie
Skomentuj
REKLAMA

Najpóźniej za dwa lata Ochotnicza Straż Pożarna w Wałdowie stanie się jednostką Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Wniosek o wpisanie do rejestru już został złożony. Będzie to pierwsza OSP w Gminie Sępólno Krajeńskie, która znajdzie się w takich strukturach.

Przystąpienie do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego oznacza większą profesjonalizację jednostki. Niezbędne będzie też doposażenie remizy, dodatkowe szkolenia dla strażaków oraz ich większa dyspozycyjność. Jednostki należące do takich struktur mogą być dysponowane nawet do wyjazdów na drugi koniec Polski.

W jednostce w Wałdowie radość, ale także stoicki spokój. Jak zapewnia Sławomir Wierzchucki, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Wałdowie, jednostka jest już gotowa na to, aby przystąpić do krajowego systemu. 

– Jest to dla nas też pewne zobowiązanie. Będziemy musieli mieć szybszy czas reakcji na wezwanie. Będzie kierowca na etacie. Jeżeli będzie taka potrzeba, to z minuty na minutę będziemy mogli być zadysponowani na wyjazd nawet na drugi koniec Polski – dodaje Wierzchucki.

- Z kadrą też nie będzie problemu – zapewnia z kolei Tobiasz Świniarski, naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Wałdowie. – W pełni wyszkolonych mamy już 26 druhów. Praktycznie mamy już wszystko dopięte na ostatni guzik. Mamy odpowiednią ilość dowódców, ratowników, kierowców – wylicza Świniarski.

Ważnym atutem dla jednostki będzie za to dostęp do większych środków na doposażenie w najnowocześniejszy sprzęt. Straże należące do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego mogą sięgać po pieniądze z komendy wojewódzkiej i Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej. Okresowo dostępne są także fundusze ministerialne. Na stanie jednostki OSP Wałdowo są obecnie dwa pojazdy ratownicze: MAN typu średniego oraz FORD typu lekkiego. Mogą one uczestniczyć zarówno w akcjach gaśniczych, jak i w usuwaniu skutków zdarzeń drogowych.

(UM Sępólno Krajeńskie)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%