Zamknij
REKLAMA

Prezydent Ignacy Mościcki w Sępólnie Krajeńskim

10:29, 12.11.2019 | E.S
Skomentuj Prezydent Ignacy Mościcki w Sępólnie Krajeńskim - fot. Andrzej Ossowski
REKLAMA

Rekonstrukcja wizyty Ignacego Mościckiego z 21 lipca 1928 roku była jednym z elementów obchodów Święta Niepodległości w Sępólnie.

Tegoroczne obchody rozpoczęły się przemarszem pocztów sztandarowych, władz miasta i powiatu, delegacji i mieszkańców pod pomnik Chrystusa Króla, gdzie po odegraniu hymnu, przemówieniu Burmistrza Waldemara Stupałkowskiego i złożeniu wiązanek kwiatów cała kolumna przemaszerowała przez miasto udając się do kościoła parafialnego na mszę w intencji ojczyzny. Po drodze delegacje z Burmistrzem i Starostą złożyły wiązanki pod pomnikiem pomordowanych mieszkańców miasta i powiatu.

W tym roku w obchodach  wzięła udział duża grupa rekonstrukcyjna złożona z pracowników Centrum Kultury i Sztuki, mieszkańców miasta i rowerzystów z Łodzi, która wprowadziła klimat odpowiedni do czasów odzyskania niepodległości.

Po mszy w miejscu, w którym 91 lat temu w Sępólnie przywitano parę prezydencką. Wiernie, jak tyko to możliwe po latach, zrekonstruowano to wydarzenie. W kronice Szkoły Podstawowej nr 1, w której przeczytać można szczegółową relację z 21 lipca 1928 r. napisano, że Mościckiego witano chlebem i solą.  Burmistrz Sępólna wspomniał, iż od czasów Kazimierza Wielkiego po raz pierwszy do miasta przybyła głowa państwa polskiego. Później pani starościna Ornassowa wręczyła Prezydentowi bukiet białych i czerwonych róż, a burmistrzowa Jagielska prezydentowej bukiet czerwonych i białych goździków. Tyle wspomina kronika, jednak wizyta Prezydenta Mościckiego jest żywa we wspomnieniach wielu starszych mieszkańców miasta.

Kolejnym punktem obchodów święta była wystawa „Sępólno na starej fotografii” i raut niepodległościowy „W przedwojennej  kawiarence” w restauracji Polonia. 

tekst i fot. Andrzej Ossowski

(E.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

uczestniczka uczestniczka

5 4

Jak zwykle piękna inscenizacja wydarzeń historycznych dot. miasta Sępólna. Wielkie gratulacje dla Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie . 12:11, 12.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz