Zamknij
REKLAMA

Gmina Więcbork podziękowała za plony - Dożynki Sypniewo 2019 [FOTO]

13:34, 09.09.2019 | E.S
Skomentuj
Gmina Więcbork podziękowała za plony - Dożynki Sypniewo 2019 - fot. Ewa Szydeł
REKLAMA

Bogu i rolnikom dziękowali wczoraj, 8.09.2019, mieszkańcy gminy Więcbork za tegoroczne plony. Dożynki w Sypniewie zaszczycili swoją obecnością rolnicy, przedstawiciele rządu, samorządowcy, organizacje i instytucje z terenu gminy i powiatu oraz licznie przybyli mieszkańcy.

Tradycyjny korowód dożynkowy przeszedł główną ulicą Sypniewa do kościoła parafialnego pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, gdzie mszę św. dziękczynną odprawił proboszcz ks. Andrzej Jasiński. Po wspólnej modlitwie korowód wieńców dożynkowych, mieszkańców i przedstawicieli władz, prowadzony przez kapelę OldNova i solistów Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska oraz starostów dożynek udał się na plac przy Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego, gdzie odbyły się oficjalne obchody gminnego Święta Plonów.

Małgorzata Golik i Michał Wołowiec, rolnicy z Sypniewa, byli Starostami Dożynek i to oni przekazali wczoraj chleb z tegorocznych zbiorów gospodarzowi uroczystości, Burmistrzowi Więcborka Waldemarowi Kuszewskiemu. 

- Przynosimy chleb wypieczony z mąki tegorocznego ziarna. Krajcie go i dzielcie gospodarzu. Nie dużo, nie mało. Tak, żeby dla wszystkich stało.

Burmistrz, zgodnie z tradycją podzielił chleb sprawiedliwie i wraz z posłem na Sejm RP Łukaszem Schreiberem, przewodniczącą Rady Gminy Więcbork Anną Łańską, wicestarostą sępoleńskim Andrzejem Marachem i dyrektorem ZSCKR Marianem Basą częstowali tym darem wszystkich dożynkowych gości.

Okolicznościowe przemówienia i życzenia skierowali do rolników: burmistrz Waldemar Kuszewski, poseł Łukasz Schreiber, który odczytał także list premiera Mateusza Morawieckiego skierowany do wszystkich mieszkańców wsi, doradca wojewody kujawsko-pomorskiego Jerzy Kowalik przekazał zgromadzonym słowa od wojewody Mikołaja Bogdanowicza, radny sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego Marek Witkowski, wicestarosta powiatu sępoleńskiego Andrzej Marach oraz dyrektor ZSCKR Marian Basa.

Po oficjalnej części dożynek goście i mieszkańcy podziwiali występ solistów Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska, w doskonałej muzycznej oprawie kapeli folklorystycznej OldNova.

Tradycją obchodów Święta Plonów stały się konkursy na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. W tym roku zwyciężyła okazała korona wypleciona przez KGW Dorotowo.

Ogłoszono także Rolników Gminy Więcbork 2019. Zostali nimi: Stanisław Kujawa z Puszczy zajmujący się produkcją zwierzęcą, a w produkcji roślinnej zaszczytny tytuł otrzymał Wojciech Fryziak z Suchorączka, właściciel Gospodarstwa Ogrodniczego.

Takie święto jak dożynki nie mogło się obejść bez jedzenia... Wczorajszy dożynkowy stół w Sypniewie był obficie zastawiony, a pyszności przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich skosztować mógł każdy. Oto, czym wczoraj raczyły dożynkowych gości panie z KGW:

  • KGW Witunia - pyra wituńska i zupa strogonow
  • KGW Runowo Krajeńskie - szare kluchy z kapustą kiszoną i gulasz
  • KGW Śmiłowo - karkówka ze śliwką
  • KGW Lubcza - bigos
  • KGW Suchorączek - klopsiki z pajdą chleba
  • KGW Zabartowo - placki ziemniaczane
  • KGW Sypniewo - ajntopf z pajdą chleba
  • KGW Jastrzębiec - galareta wieprzowa i krokiety z kapustą i grzybami

Koła Gospodyń Wiejskich zostały, za przygotowanie tych pyszności, nagrodzone upominkami od organizatorów. Wszystkie potrawy zostały przygotowane w ramach projektu "Wesoła Wieś Krajeńska" realizowanego przez Stowarzyszenie KGW Runowo Krajeńskie i Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku. Projekt został sfinansowany przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2019 i Gminę Więcbork w ramach otwartych konkursów ofert.

Wczorajsza gminna uroczystość mogła się odbyć dzięki licznym sponsorom, którym burmistrz Waldemar Kuszewski serdecznie podziękował wręczając każdemu z darczyńców drobny upominek od organizatorów.

(E.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (6)

ODIODI

1 1

Wszystko ładnie i pięknie tylko pytam kto zaprosił i wydał pieniądze na ten beznadziejny zespół muzyczny na koniec? 13:41, 10.09.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

:):)

0 0

jak kto? Urząd Miejski wydał Twoje pieniądze, jak się nie mylę 5 tysięcy zł, po to, żeby Pan Kubas lub Drezdenko poudawał że śpiewa, a wieś się pobawiła. Ale, ale, Pani grająca na saksofonie była czarująca, tylko grać nie umiała. Za to też zapłacił Urząd Miejski, czyli my wszyscy podatnicy. 22:26, 11.09.2019


135135

0 0

Zespół był znakomity a ty się ODI zwyczajnie nie znasz. 14:35, 10.09.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ODIODI

1 0

Nie wiem co jest znakomitego w śpiewaniu z playbacku discopolo. Trzeba być troglodytą słuchowym albo ostro narąbamym żebo to łykać. Jednak tak dostojna impreza jak dożynki w Sypniewie zasługują jednak na coś co nie powoduje krwotoku z uszu. 18:30, 11.09.2019


obserawtorobserawtor

4 0

Genialnie zaśpiewana Rota i cały ten zespół super!!! aż nogi same nosiły tylko żeby zdrowie było! Jedzenie super nie wiem co lepsze bigos czy gulasz, tylko żeby jakaś herbata czy kawa była. 23:56, 10.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MmmMmm

2 0

no ładnie ładnie, nie padało, msza ekspresowa, minister się spóźnił, przemowy były, nagrody były, dobre jedzenie, zespół super burmistrz tańczył ta pani taka fajna już ją widziałem z innymi zespołami, ludzie tańczyli, grill dobry, pobawić się można było, potem trochę chłodniej ale i tak dobrze, że nie było deszczu 01:19, 11.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA