Zamknij
REKLAMA

Medal Unitas Durat dla stuletniej mieszkanki Więcborka

23:32, 07.12.2019 | Beata Krzemińska - rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego
Skomentuj Medal Unitas Durat dla stuletniej mieszkanki Więcborka - fot. Filip Kowalkowski - UMWKP
REKLAMA

W ubiegłą środę (4 grudnia) wiceprzewodnicząca sejmiku Agnieszka Kłopotek wręczyła marszałkowski medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis w ramach akcji honorowania osób powyżej setnego roku życia, zorganizowanej z okazji ubiegłorocznego stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości Feliksie Majcher z Więcborka w powiecie sępoleńskim. 

- Życie najstarszych mieszkańców regionu jest klamrą, która łączy dziesięciolecia, towarzyszy całej współczesnej historii naszej ojczyzny. Ich losy są symbolem losów naszego kraju. Jesteśmy wdzięczni za świadectwo, za proste, osobiste opowieści, dlatego z wielką przyjemnością honorujemy nestorów mieszkających w regionie najwyższym wojewódzkim odznaczeniem, medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Każda z uhonorowanych osób niesie ze sobą wyjątkową historię. Wiele z nich prowadziło gospodarstwa rolne, zajmowało się domem i wychowywaniem kolejnych pokoleń. Wśród stulatków są także bohaterowie II wojny światowej, którzy walczyli w powstaniu warszawskim i na innych frontach Europy, odznaczani za męstwo i honor.

Feliksa Majcher (z domu Walczak) urodziła się 18 listopada 1919 roku w Busko-Zdroju (województwo świętokrzyskie). Tam pracowała w sanatorium „Krystyna”. Podczas wojny została zmuszona do pracy w niemieckim szpitalu wojskowym. Mąż – Jan Majcher był rolnikiem, działającym w konspiracji. Po wojnie razem z córką Haliną i mężem osiedliła się na Krajnie. Tu urodził się syn Tadeusz. Całe życie zajmowała się gospodarstwem, hodowała zwierzęta domowe. Swoim dzieciom zapewniła wyższe wykształcenie. Od 1975 do 1985 roku mieszkała w Kamieniu Krajeńskim. Po śmierci męża w 1985 roku jako rencistka zamieszkała razem z córką i zięciem w Więcborku.

Jej pasją jest literatura. Jest osobą pogodną, radosną i kochającą. Ma jednego wnuka i dwóch prawnuków.

*

Urząd Marszałkowski nadal będzie wręczać każdej osobie, która ukończy setny rok życia, imienny medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. W związku z tym zaprasza do kontaktu rodziny osób z województwa kujawsko-pomorskiego, które skończą sto lat, a także osób, powyżej setnego roku życia, którym do tej pory medalu nie wręczono, pod numerem telefonu 56-62-18-344.

(Beata Krzemińska - rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz