Zamknij

Ewakuacja w złotowskich placówkach oświatowych

12:58, 12.10.2018 | st. str. Maciej Palacz /KP PSP w Złotowie
REKLAMA
Skomentuj
Ewakuacja w złotowskich placówkach oświatowych - fot. KPP w Złotowie

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zarządzający szkołami i przedszkolami, w których naukę rozpoczęło ponad 50 nowych wychowanków są zobowiązani do przeprowadzenia ćwiczeń praktycznych mających na celu sprawdzenie warunków i organizacji ewakuacji w ciągu 3 miesięcy od rozpoczęcia nauki. 

Na Dyrektorach dodatkowo ciąży obowiązek pisemnego zawiadomienia właściwego terenowo Komendanta Powiatowego PSP przynajmniej na 7 dni przed zaplanowanymi ćwiczeniami. Niemniej jednak, pozostałe placówki oświatowe jak i inne obiekty użyteczności publicznej i produkcyjno-magazynowe o liczbie stałych użytkowników większej niż 50, wspomniane ćwiczenia powinny przeprowadzać co 2 lata, potwierdzając wykonanie tego obowiązku protokołem.

Zgodnie z powyższym, od miesiąca września funkcjonariusze KP PSP w Złotowie uczestniczą w ćwiczeniach ewakuacyjnych, podczas których sprawdzane są m. in. reakcja użytkowników na spostrzeżone zagrożenie, sposób alarmowania przełożonych i służb ratowniczych, drożność dróg ewakuacyjnych, postępowanie pracowników według zapisów Instrukcji Bezpieczeństwa Pożarowego, sposób ewakuowania wychowanków, zabezpieczenia pomieszczeń czy też współpracę ze służbami ratowniczymi.

Wizyty strażaków są również okazją do przedstawienia uczestnikom obecnie prowadzonych kampanii prewencyjnych. Podczas prelekcji i pokazów omawiano spostrzeżenia i wnioski w związku z przeprowadzanymi ćwiczeniami, przedstawiano najważniejsze zagadnienia związane z bezpieczeństwem w domu, szkole i innych obiektach użyteczności publicznej. Szczególną uwagę zwracano na prawidłowe alarmowanie służb ratowniczych, prawidłową eksploatację urządzeń grzewczych, instalacji użytkowych, zagrożeń związanych z tlenkiem węgla oraz niedocenianej roli czujek czadu i dymu.  Uczestnikom wręczano ulotki informacyjne oraz zachęcano do wzięcia udziału w konkursie złotowskich „Obudź bezpieczeństwo – Uratuj Życie”, w której za okazanie protokołu z przeglądu kominowego można wygrać czujkę.

Więcej informacji o konkursie: Konkurs - do wygrania czujka dymu lub czujka tlenku węgla 

(st. str. Maciej Palacz /KP PSP w Złotowie)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© e-krajna.pl | Prawa zastrzeżone