Zamknij

Niech rodzinna tragedia nie będzie i naszym udziałem

17:42, 17.04.2019 źródło: KPP Złotów Aktualizacja: 17:45, 17.04.2019
Skomentuj Niech rodzinna tragedia nie będzie i naszym udziałem - fot. KPP Złotów Niech rodzinna tragedia nie będzie i naszym udziałem - fot. KPP Złotów

Mimo wielu przedsięwzięć podejmowanych przez Policję i inne podmioty działające na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym, niezmiennym pozostaje fakt, że bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od samych uczestników ruchu drogowego. Lekceważenie przepisów, zasad bezpiecznego poruszania się po drogach, a często kompletny brak wyobraźni prowadzi do wypadków drogowych, szczególnie tych najtragiczniejszych w skutkach. Pamiętajmy, że nie jesteśmy sami na drodze i to my głównie decydujemy o wielu czynnikach, które mają decydujący wpływ na nasze bezpieczeństwo - pisze podkom. Maciej Forecki oficer prasowy KPP w Złotowie.

Przed nami Święta Wielkanocne. Duża grupa zmotoryzowanych wyruszy w krótsze bądź dłuższe trasy. Niestety na drogach województwa wielkopolskiego w dalszym ciągu dochodzi to tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych. 

Kilka dni temu w gminie Kłecko doszło do potrącenia 6-latki. Dziewczynka wybiegła na jezdnię za piłką, która wyleciała jej z rąk. Niestety dziecko wybiegło wprost pod nadjeżdżające auto. 

Kolejny tragiczny wypadek miał miejsce w okolicy Jarocina, w wyniku potrącenia przez samochód zmarła 7-latka. Do zdarzenia doszło kiedy dziewczynka wraz z siostrą jeździły hulajnogą po drodze. Pomimo reanimacji 7-latki niestety nie udało się uratować. Dziewczynka zmarła na oczach swojej siostry bliźniaczki. 
To ogromna tragedia kiedy w wyniku wypadku życie traci czyjeś dziecko, czyjś tata, kogoś mama, babcia czy dziadek, każdy z nas ma bowiem rodzinę, przyjaciół, którzy bez naszej obecności nie wyobrażają sobie świata. Co czuje rodzic kiedy jego pociechy już nie ma? Myślę, że żadne słowa nie są w stanie opisać pustki jaka pozostaje w sercu rodzica. Kiedy po pogrzebie, po pierwszym szoku, okazuje się, że świat dalej istnieje, żyje, trwa, podczas, gdy tej małej istoty, która dawała radość już nie ma, po dniach próby dalszego życia widząc miejsce naszego "maleństwa" przy stole, jego trampki w przedpokoju, ręcznik w łazience, z pewnością przyjdzie dzień kiedy rodzic zrozumie, że jego dziecka, pociechy już nie ma i nigdy już nie będzie. Zabrakłoby papieru, aby opisać, jak ciężko wtedy żyć, wstawać do kolejnego dnia, przeżywać kolejną chwilę, minutę, godzinę. Jak ciężko, gdy na każdym kroku nie ma dziecka, a są ślady po nim. Jak ciężko uśmiechać się do pozostałych dzieci, kiedy serce jest jednym wielkim bólem.

Policjanci apelują do Wszystkich Uczestników Ruchu Drogowego

Niech rodzinna tragedia nie będzie i Naszym udziałem !!!

 

Kilka praktycznych rad przed wyjazdem w trasę:

  • Należy sprawdzić stan techniczny pojazdu.
  • Dokładnie zaplanować trasę podróży,
  • Kierowca musi być wypoczęty i trzeźwy!
  • Wyjazdu nie należy odkładać na ostatnią chwilę.
  • Po dwóch – trzech godzinach jazdy należy obowiązkowo zrobić co najmniej 15-minutową przerwę w bezpiecznym miejscu – na parkingu, przy motelu, na stacji paliw.
  • Nigdy nie umawiajmy się z rodziną na konkretną godzinę przyjazdu do miejsca docelowego, ponieważ nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich zdarzeń na drodze.
  • Pamiętajmy - nie jesteśmy sami na drodze, a kodeks drogowy obowiązuje przez cały rok,
  • Apelujemy także do motocyklistów o rozwagę i bezpieczną, zgodną z przepisami, jazdę. Niech nadmierna prędkość i brawura nie staną się przyczyną kolejnych tragedii.

Jeśli jesteś kierowcą:

  • Zachowaj czujność, zbliżając się do przejść dla pieszych. Zawsze może zdarzyć się, że pieszy źle oceni Twoją prędkość lub odległość Twojego samochodu od przejścia albo po prostu zachowa się bezmyślnie.
  • Ograniczenie do 50km/h w terenie zabudowanym jest kompromisem pomiędzy wygodą i szybkością przemieszczania się, a bezpieczeństwem. Nie zapominaj też, że na długość drogi hamowania składa się wiele czynników; między innymi stan nawierzchni, pracy układu hamulcowego, Twojej szybkość reakcji i oczywiście prędkości pojazdu.
  • Spowodowanie wypadku, w którym ktoś odniósł obrażenia lub stracił życie jest przestępstwem ściganym z mocy artykułu 177 Kodeksu Karnego.
  • Rozmowa przez telefon podczas jazdy, jedzenie, picie, palenie papierosa; wszystko to obniża możliwości Twojego postrzegania.
  • Pamiętaj o zasadzie ograniczonego zaufania wobec wszystkich innych uczestników ruchu drogowego, nie oczekuj, że dostosują do zasad ruch drogowego „tylko” dlatego, że mają taki obowiązek.

Jeśli jesteś pieszym:

  • Zbliżając się do przejścia, upewnij się, że nie wchodzisz pod koła nadjeżdżającego pojazdu. Nawet fakt, że na sygnalizatorze jest zielone światło, nie oznacza, że ktoś nie spróbuje się „wyrobić” przed Tobą.
  • W sytuacji, gdy nie ma chodnika, a jesteś zmuszony korzystać z jezdni lub pobocza, masz obowiązek poruszać się po lewej stronie jezdni (twarzą do nadjeżdżających pojazdów).
  • Po zmroku, w szczególności poza miastem, masz obowiązek korzystać z elementów odblaskowych. Jeśli ich nie masz możesz użyć latarki, komórki, świecącego breloczka; czegokolwiek pozwalającego dostrzec Cię odpowiednio wcześniej,zamiast w momencie, gdy już na jakąkolwiek reakcję może być za późno.
  • Staraj się nie zapominać, że bez względu na posiadane odblaski, bez względu na Twoje przepisowe zachowanie, zawsze może zdarzyć się, że nadjeżdżający kierowca zwyczajnie Cię nie widzi; czy to dlatego, że będzie oślepiony słońcem lub źle ustawionymi światłami innego samochodu, czy po prostu akurat w tej chwili nie będzie patrzył na drogę.
  • Apelujemy, aby kierowcy zwrócili szczególną uwagę na pieszych. Po zmroku, na źle oświetlonych drogach, pieszy jest słabo widoczny. Kierowca dostrzeże go dopiero w światłach samochodu – jeśli jedzie zbyt szybko, może nie wyhamować na czas. Zachowajmy ostrożność, przejeżdżając po zmroku przez małe miejscowości, szczególnie w okolicach przejść dla pieszych czy przystanków. Ważne jest, aby piesi, którzy muszą się poruszać jezdnią lub poboczem, stosowali się do obowiązku noszenia elementów odblaskowych, a także aby pamiętali, że choć pieszy dostrzega samochód z dużym wyprzedzeniem, kierowca może nie widzieć pieszego w tej samej chwili.
  • Przestrzegamy wszystkich kierowców przed zbytnim pośpiechem na drodze. Podróżujmy bezpiecznie, z prędkością dostosowaną do panujących warunków – natężenia ruchu, pogody, stanu nawierzchni. Pamiętajmy, że minimalna droga zatrzymania samochodu jadącego z prędkością 50 km/h wynosi około 30 metrów, a przy prędkości 100 km/h, to już 80 metrów.


Apelujemy o jazdę zgodną z przepisami ruchu drogowego i zdrowym rozsądkiem. Przypominamy wszystkim użytkownikom dróg, także pieszym, że bezpieczeństwo na drogach zależy od nas samych – od decyzji, które podejmujemy.

Pamiętajmy, że niedopuszczalne jest prowadzenie samochodu po spożyciu alkoholu. Prowadząc pojazd odpowiadamy nie tylko za własne bezpieczeństwo, ale też bezpieczeństwo innych użytkowników dróg. Nie pozwólmy nietrzeźwemu prowadzić samochodu. Nie bądźmy obojętni, bo w grę wchodzi ludzkie życie i zdrowie. Wielu tragedii można by uniknąć, gdyby w porę zareagował znajomy, pasażer, ktoś z rodziny, czy jadący w pobliżu kierowca.

Ładna pogoda jest również okazją do wypraw rowerowych. Planując takie wyprawy po drogach publicznych musimy pamiętać o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego. Kierowcy samochodów muszą być świadomi, że rowerzysta należy do niechronionych uczestników ruchu drogowego lecz mimo to ma takie same prawa na drodze jak kierowcy innych pojazdów zaś rowerzyści obowiązani są do bezpiecznej zgodnej z przepisami jazdy, tak aby siebie i innych nie narażali na niebezpieczeństwo.

Reasumując – pamiętajmy, że nie jesteśmy sami na drodze i to my głównie decydujemy o wielu czynnikach w trakcie jazdy, które sprawiają, że jedziemy bezpiecznie lub stwarzamy zagrożenie na drodze.

(źródło: KPP Złotów)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%