Zamknij

Uwaga kierowcy! Od 7 listopada nowe przepisy o kontroli ruchu drogowego

17:42, 06.11.2019 | KGP
REKLAMA
Skomentuj
fot. policja.pl

W rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie kontroli ruchu drogowego zachowano większość obecnie obowiązujących regulacji dotyczących kontroli drogowej. Głównym celem zmian jest doprecyzowanie dotychczasowych procedur działania np. policji.

Według nowych przepisów: „dopuszcza się postój pojazdu policyjnego w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego". Oznacza to, że kontrole drogowe będą mogły być przeprowadzane niemalże w dowolnym miejscu, nawet jeśli funkcjonariusze złamią w ten sposób obowiązujące przepisy. Dotyczy to zarówno oznakowanych, jak i nieoznakowanych radiowozów. (Policjant nie może być traktowany jako typowy uczestnik ruchu drogowego, ponieważ wykonuje zadania w zakresie dbania o bezpieczeństwo na drogach. Modyfikacja tych przepisów przyda się osobom, którym przeszkadza widok radiowozu stojącego w miejscu zabronionym, a większa przejrzystość intencji twórcy rozporządzenia utwierdzi ich w przekonaniu, że przepisy te mają za zadanie organizację kontroli i nadzoru nad ruchem drogowym).

Kontrola drogowa może zakończyć się mandatem, jeśli zachowanie kierowcy zostanie przez funkcjonariusza odebrane jako niestosowanie się do poleceń. W przypadku kiedy funkcjonariusz poleci trzymanie rąk na kierownicy lub nieopuszczanie pojazdu, a kierowca nie wykona któregokolwiek z tych poleceń, zostanie ukarany mandatem w wysokości do 500 złotych. Ten przepis obowiązuje już od wielu lat, nie jest to nowość.

Rozporządzenie rozszerza katalog możliwości wpuszczenia kierowcy kontrolowanego pojazdu do radiowozu. Policjant będzie mógł to zrobić, jeśli np. kierowca zadeklaruje chęć zapłaty mandatu za pomocą karty płatniczej.

W sytuacji przeprowadzania tzw. szybkich testów trzeźwości policjant w mundurze nie będzie musiał legitymować się każdemu kierowcy — tak przewiduje projekt rozporządzenia. Zawarte w nim nowe regulacje dotyczą ponadto zrywania plomb w celu kontroli przewożonych odpadów. W razie wątpliwości co do przewożonego ładunku wolno będzie kontrolującemu zerwać plombę zabezpieczającą.


Przepisy wchodzące w życie od 1 stycznia 2020 roku

Zgodnie ze znowelizowanym Prawem o ruchu drogowym od 1 stycznia 2020 roku kierowca będzie miał obowiązek umożliwić funkcjonariuszowi sprawdzenie stanu licznika. W praktyce oznacza to konieczność umożliwienia zajrzenia do wnętrza samochodu. Co więcej, będzie to obligatoryjny element towarzyszący każdej interwencji (Wyjątek będą stanowiły akcje typu trzeźwy poranek. W przypadku pojazdów holowanych lub przewożonych na lawetach ministerstwo daje funkcjonariuszowi dowolność. To mundurowy zdecyduje, czy kontrolować stan licznika).

(KGP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (3)

Rimini 2Rimini 2

1 1

I jeszcze czego nie wymyśla . Teraz policja będzie bezkarna i każdy obywatele będzie mógł zakryć się i oszukiwać że jest policjantem z nie oznakowanych autach lub w z prywatnych . Miało być lepiej porażka kierowcy uwazajcie 😏 09:13, 07.11.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

kokoszkakokoszka

1 0

a ja uważam, że nic się nie zmieni.
W moim mieście już od dawna policjant ma kamerę i wszystko nagrywa. Jakoś różnicy czy jest ''milszy'' nie zauważyłem - jest jak było i pewnie teraz też będzie. Ręce na kierownicy będzie ci kazać trzymać to będziesz trzymał - w czym tutaj problem ? Pracuję jako kierowca i podczas każdej z moich kontroli drogowych sama rozmowa z policjantem trwała łącznie z 20 sekund (a resztę sprawdzał samochód i na swoich urządzeniach moje dokument itd). Będzie mi przez te 20 sekund kazać trzymać ręcę na kierownicy to będę trzymać i szczerze nie widzę w tym problemu ... A skoro ma to polepszyć bezpieczeństwo policjanta to bardzo dobrze bo jak wchodzę na youtube i widzę, że jeden z drugim pajacuje z telefonem i myśli, że jest królem internetu bo policjanta nagra to aż mnie krew zalewa ...
Ale ja nigdy się nie spotkałem z niemiłym policjantem, który by coś chciał mi na siłę zrobić (nawet przed epoką kamer na mundurach). Tam też ludzie pracują i pewnie jak ty jesteś niemiły to i policjant będzie się czepiał 14:06, 07.11.2019


przypał jak domino przypał jak domino

1 2

*%#)!& gnidy, gliny z plasteliny
System inwestuje w diabła, nie w biedne rodziny.. 13:41, 07.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© e-krajna.pl | Prawa zastrzeżone