Zamknij
REKLAMA

Dlaczego warto zadbać o właściwy poziom witaminy K?

12:28, 15.06.2022 | .
fot. partnera

Witamina K to bardzo istotny element wspomagania naszego organizmu. Jej niedobór może powodować poważne choroby, a jej poziom w codziennej diecie przeciętnego człowieka często jest niewystarczający. Dlatego warto zadbać o jej odpowiednią suplementację. Jak to zrobić?

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • Co warto wiedzieć na temat witaminy K
  • Jak suplementować witaminę K
  • Do czego prowadzi niedobór witaminy K
  • Gdzie kupić witaminę K

Coraz częściej mówi się o tym, że witamina K jest bardzo ważna dla naszego organizmu. Witamina K wspomaga między inni stan naszych kości (zapobiega osteoporozie) oraz wspomaga nasze naczynia krwionośne - zapobiega zwapnieniu się naczyń krwionośnych, bierze udział w procesie krzepnięcia krwi i pozytywnie wpływa na działanie naszego organizmu. Niewiele osób wie, że witamina K nie rozpuszcza się w tłuszczach, co sprawia, że nawet przyjęcie dużej dawki tej witaminy nie powoduje przedawkowania. Jednak jej odpowiednie stosowanie w ramach dawki do codziennego spożywania warto skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

Witamina K - podstawowe informacje

Witamina K to grupa organicznych związków chemicznych (pochodnych 2-metylo-1,4-naftochinonu). Uczestniczy w syntezie protrombiny w wątrobie, czym wpływa na prawidłowy przebieg procesów krzepnięcia krwi oraz w metabolizmie kości. Do witamin K zaliczane są dwa naturalne związki:

  • witamina K1 (filochinon)
  • witamina K2 (menachinon)

Otrzymuje się również szereg pochodnych syntetycznych (dzięki czemu są rozpuszczalne w tłuszczach lub w wodzie), np. witamina K3 (menadion).

Dobowe zapotrzebowanie na witaminę K wynosi około 60-80 μg.

Jak stosować witaminę K każdego dnia?

Witamina K występuje w różnych produktach spożywczych. Są to między innymi:

  • warzywa i owoce: brokuły, seler, rzepa, szpinak, ogórek, sałata, kapusta właściwa, ziemniak, awokado
  • nabiał: jajka, jogurt, ser
  • mniszek lekarski, lucerna, morszczyn,  wątroba, olej sojowy i szafranowy

Jak już wspominaliśmy, witamina K wspomaga nas w walce z osteoporozą, która jest  bardzo groźną choroba dla naszych kości. Witamina ta wspomaga tworzeniu się wapnia w naszym układzie kostnym. Ponadto witamina k wspomaga pracę naszego układu krążenia, w tym pracę serca i zapobiega zmianom przybliżającym nas do takich chorób jak miażdżyca.

Witaminę k spożywamy wraz z różnymi produktami  spożywczymi, jednak często to nie wystarcza, abyśmy zaspokajali potrzeby naszego organizmu. Dlatego tak ważne jest suplementowanie witaminy K z pomocą suplementów diety.

Skutki niedoboru witaminy K w codziennej diecie

Niedobory witaminy k mogą prowadzić do groźnych chorób oraz nieprawidłowego działania naszego organizmu, w tym do niepotrzebnych krwotoków, zaburzenia czynników krzepnięcia krwi oraz innych poważnych dolegliwości, takich jak zaburzenia pracy jelit, przewodu pokarmowego, oraz zwiększone ryzyko rozwoju nowotworów.

Niedobór witaminy K jest także przyczyną choroby krwotocznej noworodków (ang. VKDB), której zapobiega się właśnie podawaniem witaminy K.

Gdzie kupić suplementy na niedobory witaminy K?

Suplementy diety zawierające witaminę K bez trudu kupimy w każdej aptece lub aptece internetowej (np. https://ostrovit.com/pl/menu/witamina-k-18809.html). Co ważne, nie są one drogie i każdy z nas może sobie na nie pozwolić. Suplementy zawierające witaminę K często łączone są z witaminą D, ponieważ obie te witaminy najlepiej są wchłanialne dla naszego organizmu w połączeniu ze sobą.

Nadmiar witaminy K w organizmie

Pamiętajmy, że o ile nadmiar witaminy K teoretycznie nie szkodzi, to lepiej nie ryzykować i zażywać suplementy diety z głową i w kontakcie z lekarzem lub farmaceutą.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%