Zamknij

Filtry paliwa, oleju, powietrza – co warto o nich wiedzieć?

10:30, 24.01.2023 . Aktualizacja: 10:32, 24.01.2023
fot. partnera fot. partnera

Każde gospodarstwo rolne musi być wyposażone w sprawne maszyny rolnicze. Z pewnością wiesz, że do urządzeń napędzanych silnikami spalinowymi niezbędne są specjalne filtry. Zapewniają one nie tylko efektywną, ale i bezpieczną pracę. Jakie filtry występują w maszynach rolniczych? Wyjaśniamy.

Filtry paliwa

W każdej maszynie rolniczej niezbędna jest obecność wysokiej jakości filtru paliwa. Warto wiedzieć, że filtry paliwa oczyszczają benzynę lub olej ze szkodliwych zanieczyszczeń. Poza tym wytrącają one wodę. Istotne jest to, aby regularnie je wymieniać, zazwyczaj co określoną przez producenta liczbę godzin, np. 250.

Filtry oleju

W maszynach rolniczych przy silniku musi być także zamontowany poprawnie działający filtr oleju. Służy on przede wszystkim do usuwania różnych przedostających się do silnika zanieczyszczeń. Filtry oleju są w stanie usunąć pył, szkodliwe produkty utleniania, a także pozostałości po oleju napędowym i cząstki metali. Taki filtr powinno się wymieniać minimum co rok, chyba że producent zaleci inaczej. Im starsza maszyna, tym zazwyczaj częściej należy wymieniać w niej filtr.

Filtry powietrza i hydrauliczne

Nie wiesz, jakie jeszcze filtry są bardzo ważne w przypadku korzystania z maszyn rolniczych? Przede wszystkim są to filtry hydrauliczne, montowane nieopodal pompy. Ich główne zadanie to oczyszczanie roboczej cieczy z niepotrzebnych związków chemicznych, wody, produktów ubocznych utleniania czy zanieczyszczeń pochodzących z powietrza. Stosuje się je wszędzie tam, gdzie są zamontowane systemy hydrauliczne, np. w skrzyni biegów. Z kolei filtry powietrza montuje się przy układzie dolotowym silnika. Mają one oczyszczać z pyłów i zanieczyszczeń przedostające się do silnika powietrze.

Jak widać, filtry odgrywają bardzo ważną rolę w pracy maszyn rolniczych i dobrze jest znać ich poszczególne rodzaje. Warto odpowiednio często wymieniać wyżej wymienione filtry, aby uniknąć poważnych problemów z działaniem urządzeń.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%