Zamknij

Stopa cukrzycowa - poważne powikłanie osób chorujących na cukrzycę. Sprawdź jak jej uniknąć

15:00, 03.03.2020 | materiał partnera
Stopa cukrzycowa - poważne powikłanie osób chorujących na cukrzycę. Sprawdź jak jej uniknąć - fot. partnera

Stopa cukrzycowa to jedno z najgroźniejszych powikłań cukrzycy, które prowadzi do deformacji stóp, czego konsekwencją może być nawet amputacja. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby diabetycy przykładali szczególną uwagę do pielęgnacji i higieny swoich stóp oraz do przestrzegania zaleceń lekarza.

Pierwsze objawy stopy cukrzycowej

Wysoki poziom cukru we krwi sprawia, że u diabetyków następuje uszkodzenie naczyń krwionośnych w nerkach, przez co pojawiają się spore trudności z regulowaniem wody i soli w organizmie. Pogorszone krążenie krwi może doprowadzić do pojawienia się jednego z najpoważniejszych powikłań u diabetyków, czyli stopy cukrzycowej. Wśród najważniejszych objawów tego schorzenia można wyróżnić:

  • Drętwienie i mrowienie kończyn,
  • Osłabienie czucia w stopie,
  • Pęknięcia na skórze,
  • Siny kolor stopy,
  • Deformacja kości oraz paznokci.

Szczególnie istotnym objawem jest pojawienie się wrzodów, których kolor może być żółty lub ciemnobrązowy, a ten sygnał wskazuje na martwicę tkanek. Stopa cukrzycowa to bardzo poważne zaburzenie, które doprowadzić może nawet do amputacji.

Leczenie stopy cukrzycowej

Proces leczenie stopy cukrzycowej zależy od stopnia rozwoju zaburzenia. Osoby, u których pojawiły się owrzodzenia, zwykle poddawane są zabiegowi chirurgicznego usunięcia wrzodów, a także stosowane są doustne antybiotyki. W przypadku pacjentów, u których nie pojawiły się jeszcze owrzodzenia, konieczne są częste wizyty u podologa, który w sposób profesjonalny może ocenić stan stóp.

Jak uniknąć stopy cukrzycowej? 

Zapobieganie stopie cukrzycowej jest dużo prostsze niż leczenie, dlatego diabetycy powinni surowo przestrzegać zaleceń lekarzy.

Stopa cukrzycowa- czy wiesz jak jej zapobiec? Przede wszystkim szczególne znaczenie ma codzienne oglądanie swoich stóp i sprawdzanie, czy nie pojawiły się na nich ranki lub otarcia. Chorzy powinni także codziennie myć stopy w wodzie, której temperatura nie przekracza 37 stopni Celsjusza. Diabetycy powinni unikać chodzenia boso, natomiast jeśli chodzi o skarpety konieczne jest wybieranie modeli bezszwowych. Zalecana jest także dokładna pielęgnacja stóp i dbanie o odpowiednią dietę.

Stopa cukrzycowa to zaburzenie poważne, dlatego chorzy nie powinni lekceważyć jakichkolwiek objawów, a w razie ich wystąpienia skontaktować się z lekarzem. Kluczowe znaczenie ma dbanie o swoje stopy, pielęgnowanie ich i stosowanie efektywnej diety, która jest bogata w witaminy.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
© e-krajna.pl | Prawa zastrzeżone