Zamknij
REKLAMA

Czym są i do czego służą bloczki żeglarskie

14:09, 19.03.2020 | materiał partnera
Czym są i do czego służą bloczki żeglarskie - fot. partnera

W zależności od preferencji można by tak określić niemal każdą możliwą pasję, w tym przypadku mowa jednak o żeglarstwie. Choć jest to hobby wymagające sporych nakładów finansowych, nie sposób jednak odmówić mu ogromnego uroku. Jeżeli więc tylko posiada się wystarczająco dużo oszczędności oraz wolnego czasu, warto pomyśleć o zaangażowaniu się w to właśnie zajęcie. Jego zalety można by wymieniać bez końca. Do najważniejszych z nich należy z całą pewnością fakt, że żeglarstwo zapewnia człowiekowi kontakt z naturą. Piękne jeziora z krystalicznie czystą wodą, szum drzew, śpiew rezydujących w ich gałęziach ptaków... Są to wspaniałe okoliczności sprzyjające odpoczynkowi, w takich warunkach można się zrelaksować, odetchnąć pełną piersią, zapomnieć o kłopotach i zmartwieniach dnia codziennego. A przecież chyba każdy z nas do tego właśnie dąży, oddając się swoim pasjom i zainteresowaniom!

Osprzęt żeglarski o tajemniczych nazwach

Osprzęt żeglarski to dla niezorientowanych w temacie laików istna czarna magia. Kabestany, cumy, bloczki żeglarskie - od ilości tych tajemniczych nazw można wprost dostać zawrotów głowy. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda jednak w przypadku profesjonalnych żeglarzy, którzy każdą wolną chwilę poświęcają swojej pasji - przed nimi części do żaglówek oraz innych jednostek pływających nie mają żadnych tajemnic.

Słów kilka o bloczkach żeglarskich

Czym właściwie są wspomniane już wyżej bloczki żeglarskie? Należą one do kategorii osprzętu pokładowego. Przechodzi przez nie większość lin na jachcie, a co za tym idzie - działają na nie duże siły, dlatego bloczki żeglarskie powinny być bardzo trwałe i wytrzymałe. Wykonuje się je między innymi z aluminium, a wewnątrz nich znajdują się rolki nylonowe. Bez tego typu bloczków żaden jacht nie mógłby funkcjonować, dlatego tak ważne jest, by pamiętać o ich regularnym sprawdzaniu oraz ewentualnie wymienianiu.

Na co zwrócić uwagę?

Wybierając bloczki żeglarskie należy pamiętać przede wszystkim o sprawdzeniu, z jakiego tworzywa zostały one wykonane. Jak już bowiem wspomniano, podczas korzystania z żaglówki bądź jachtu na elementy te działają ogromne siły, dlatego też muszą one być wytrzymałe, by nie uległy uszkodzeniu pod tak wielkim naporem. Warto również kupować osprzęt od sprawdzonych, zaufanych dostawców. Jeśli nie jest się pewnym jakości lub zamierza się zakupić sprzęt nieznanego producenta, można pokierować się opiniami zamieszczanymi w internecie przez innych konsumentów. Być może nie wszystkie będą w stu procentach rzetelne, jednakże mogą nakreślić choć ogólny obraz określonego produktu. Kupujący często umieszczają również w sieci zdjęcia zakupionych elementów osprzętu żeglarskiego, dzięki czemu można się im przyjrzeć, zobaczyć, czy wyglądają na warte swej ceny, czy wprost przeciwnie.

Podczas zakupów w sklepie stacjonarnym można poprosić o pomoc wykwalifikowanego pracownika sklepu. Ekspedienci pracujący w tego typu miejscach są bowiem bardzo dobrze zorientowani w dziedzinie osprzętu żeglarskiego, dlatego zawsze służą konsumentom pomocą oraz dobrą radą.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
© e-krajna.pl | Prawa zastrzeżone