Zamknij

Na czym polega transport chłodniczy?

15:22, 19.03.2020 materiał partnera Aktualizacja: 15:54, 19.03.2020
Na czym polega transport chłodniczy? - fot. partnera Na czym polega transport chłodniczy? - fot. partnera

Nie wszystkie produkty i towary mogą być przewożone w sposób dowolny. Dotyczy to przede wszystkim tych produktów, które wrażliwe są na czynniki zewnętrzne, w tym np. na temperaturę. Jednym z rodzajów takich produktów są produkty spożywcze oraz składniki wykorzystywane do produktu żywności. Dlatego do ich przewozu wykorzystuje się transport chłodniczy.

Czym jest transport chłodniczy?

Transport chłodniczy to dość specyficzny rodzaj transportu. Przy jego realizacji niezwykle ważną rolę odgrywa temperatura. Wszystkie przewożone produkty transportowane muszą być w odpowiednio niskiej temperaturze. Jak wspomniano, najczęściej transport chłodniczy wykorzystywany jest to przewożenia produktów spożywczych. Zaliczyć można do nich m.in. mrożonki, produkty nabiałowe (sery, jogurty, masła), produkty garmażeryjne, ryby, mięso, owoce i warzywa oraz mrożone pieczywo. Co ważne, transport chłodniczy wykorzystywany jest także w celu przewozu leków. Temperatura nie jest jednak jedynym czynnikiem jaki bierze się pod uwagę przy realizacji transportu chłodniczego. Bardzo ważna jest również odpowiednia wilgotność powietrza. Dodatkowo przewożone nie mogą być jednocześnie produkty, które mogłyby wejść ze sobą w szkodliwą reakcję.

Jak realizowany jest transport chłodniczy?

W transporcie chłodniczym wykorzystywane są specjalne pojazdy. Mowa tu oczywiście o chłodniach. Wiedzieć jednak trzeba, że wyróżnić można kilka rodzajów chłodni. Pierwszy typ chłodnik to pojazd typu dopplestock. Pojazd ten umożliwia rozmieszczenie ładunku na dwóch poziomach. Posiada on bowiem regulowaną podłogę. Dopplestock to ekonomiczne wykorzystanie przestrzeni dostępnej wewnątrz chłodni. Inny rodzaj chłodni to chłodnia z grodzią. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest całkowicie oddzielenie od siebie dwóch części komory chłodniczej. Podczas transportu w każdej komorze ustawiona może być inna temperatura. Oznacza to możliwość transportu produktów o różnych wymaganiach. Warto także wspomnieć o izotermach. To kolejny rodzaj chłodni. Co ciekawe, nie posiadają one urządzeń chłodniczych. W pojecie stosowane są specjalne materiały izolacyjne, dzięki których utrzymywana jest niska temperatura. Każdy z tych pojazdów spełnia inną rolę.

Transport chłodniczy i jego znaczenie

Transport chłodniczy ma ogromne znaczenie. Jest tak samo ważny zarówno dla producentów, jak i konsumentów. Profesjonalnie zrealizowany transport chłodniczy odpowiedzialny jest za stan produktów spożywczych na sklepowych półkach. Każda, nawet najmniejsza nieprawidłowość może wpłynąć na obniżenie jakości produktów spożywczych. To z kolei może mieć negatywne konsekwencje zdrowotne dla konsumentów. Jeśli żywność będzie przewożona w niewłaściwych warunkach po prostu się zepsuje i nie będzie nadawała się do spożycia. Dlatego w transporcie chłodniczym ogromne znaczenie odgrywają nie tylko specjalistyczne pojazdy, ale także właściwe zaplanowanie całego transportu. Nie może zatem dziwić, że transportem chłodniczym zajmują się wyłącznie doświadczone i profesjonalne firmy transportowe.

Więcej informacji znajdziecie na: https://pks-sa.com/oferta/transport-chlodniczy.html

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%