Zamknij
REKLAMA

Jakiej długości powinno być prawidłowe CV?

10:59, 16.05.2020 | materiały partnera

Nadmierna ilość informacji lub zbity blok tekstu może zniechęcić rekrutera do zapoznania się z naszym CV. Zbyt krótka treść z kolei stwarza ryzyko odrzucenia naszej kandydatury z tytułu braku informacji. Jak zatem znaleźć złoty środek oraz jakiej długości powinno być Curriculum Vitae?

Konstruując nasz życiorys, postawmy się w rolę osoby prowadzącej rekrutację. Załóżmy, że dziennie otrzymuje ona 20 egzemplarzy CV, spośród których musi w ciągu tygodnia wybrać 2 kandydatów. Zadajmy sobie pytanie – czym przyciągniemy uwagę rekrutera? Co zachęci go do zapoznania się z naszą kandydaturą? Z pewnością nie będzie to elaborat na 3 strony A4 ani też notka na mniej niż pół strony.

Idealna forma CV powinna się mieścić ma maksymalnie 1 stronie A4, minimalnie powinna zapełniać objętość 75% kartki. Na etapie wizualnym pracodawca dostrzeże, że nasz dokument jest kompletny, niczego mu nie brakuje, a jednocześnie nie zostanie on zasypany lawiną czasem zbytecznych informacji. Takie niepotrzebne - w pierwszym kontakcie - dane to np. nasza ulubiona książka czy oczekiwane przez nas zarobki.

Prawidłowe CV powinno zawierać podstawowe dane osobowe, ścieżkę edukacyjną oraz informację o poprzednim zatrudnieniu. Warto wymienić również uzyskane kompetencje, które możemy potwierdzić odpowiednim dokumentem. Opcjonalnie możemy dopisać nasze zainteresowania, jednak nie one powinny stanowić esencję naszego przedstawienia się.

Zbyt długie CV sprawi, że rekruter nie będzie miał ochoty zapoznawać się z naszym dokumentem dłużej niż przez pierwsze kilka sekund. Jeśli jednak przykujemy jego uwagę i dotrwa on do końca naszego nadmiernego CV, z pewnością zapomni tego, o czym na początku pisaliśmy. Jeśli CV będzie za krótkie, rekruter może się zniechęcić do naszej osoby. Odniesie on bowiem wrażenie, że nie mamy się czym pochwalić lub nie mamy kompetencji, toteż nie będzie miał podstaw do zaproszenia nas na rozmowę rekrutacyjną.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop