Zamknij

Projekty domów drewnianych ? tradycyjne czy nowoczesne?

11:24, 29.05.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:25, 29.05.2020

Wybór ekologicznych materiałów to dla wielu osób jeden ze sposobów dbania o środowisko. Oprócz tego drewniane domy są trwałe, a przy zastosowaniu odpowiedniej technologii – bardzo wydajne energetycznie. Które lepiej sprawdzają się w roli domu dla rodziny?

Klasyczne projekty domów drewnianych

Większość drewnianych domów kojarzy się z tradycyjnym, wiejskim budownictwem. Moda na folklor i ludową estetykę sprawia, że mamy do czynienia z wieloma projektami domów drewnianych budowanych zgodnie z klasycznymi zasadami. Zdarza się nawet, że stosowane są tradycyjne metody ocieplenia czy układania dachu. W takiej sytuacji często wiąże się to z wyższym kosztem budowy, ponieważ w Polsce jest niewielu specjalistów pracujących w tych technologiach. Są one za to w pełni ekologiczne, a przy dobrym wykonaniu zapewniają znakomitą izolację i wytrzymałość.

Nowoczesne projekty domów drewnianych

Nowoczesność często jest twórcza interpretacją tradycji. Z pewnością jest tak w przypadku wielu projektów domów drewnianych. Widać w nich klasyczną bryłę budynku czy np. lukarny nawiązujące do tych w tradycyjnych domach, jednak gdy się przyjrzeć, widać, że dom jest bardzo nowoczesny. Duże przeszklenia i minimalistycznie wykończona elewacja to niektóre z charakterystycznych cech takich budynków. Oprócz tego, współcześnie powstające projekty domów drewnianych często mają duże, połączone ze sobą pomieszczenia dzienne i gospodarcze. Taka otwarta przestrzeń sprawia, że wnętrze wydaje się bardziej przestronne, a przy tym podkreśla nowoczesny charakter budynku.

Warto pamiętać, że drewno jest materiałem, który można swobodnie wykorzystać. Wiele nowoczesnych domów drewnianych to budynki w ultranowoczesnym stylu, a na pierwszy rzut oka nawet nie zawsze widać, z jakiego budulca są wykonane.

Jak wysokie mogą być takie domy?

Panuje powszechne przekonanie, że drewniane domy nie mogą być wysokie. W rzeczywistości bez problemu można zrealizować projekt domu drewnianego dwu- lub trzypiętrowego. W praktyce jednak niewiele osób decyduje się na tak wysoką zabudowę jednorodzinną, niezależnie od technologii. Drewno jest dość elastycznym surowcem, z tego powodu w przypadku starych, wyższych domów można czuć, jak dom „pracuje” podczas silnego wiatru. Z tego powodu często buduje się je raczej rozłożyste i niskie, niż wąskie i wysokie, chociaż przy współczesnych technologiach ten problem raczej nie występuje.

Projekty domów drewnianych dla rodzin

Drewniane budownictwo świetnie nadaje się na domy rodzinne. Przyjemna barwa i faktura drewna nadaje wnętrzom przytulnego, kameralnego charakteru, a mikroklimat, jaki zapewnia drewno, sprawia, że ściany są odporne na grzyby i doskonale regulują wilgotność.

Projekty domów drewnianych są też dość tanie w budowie, a gotowe budynki – niedrogie w eksploatacji. Koszty można jeszcze obniżyć, inwestując w odpowiednie ocieplenie czy np. panele słoneczne.

Projekty domów drewnianych, takie jak https://pracownia-projekty.dom.pl/domy_drewniane.html często są przygotowywane z myślą o użytkowym poddaszu, które można swobodnie wykorzystać jako sypialnię czy w dowolnym innym celu.

Kiedy warto brać pod uwagę projekty domów drewnianych?

Można powiedzieć, że realizacja projektu domu z drewna zawsze jest dobrym pomysłem. Współczesne technologie umożliwiają budowę takich domów w każdym stylu, także w nowoczesnym i minimalistycznym. Wybór drewna to także decyzja na bardziej przyjazny dla środowiska, a także dla naszego zdrowia materiał. Atutem jest też koszt – drewniany dom jest tańszy w budowie od murowanego, może powstać szybciej i można położyć pod nim mniej nośne – a więc tańsze – fundamenty.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%