Zamknij
REKLAMA

Jak wybrać wyposażenie na plac zabaw?

22:15, 25.06.2020 | materiał partnera
Jak wybrać wyposażenie na plac zabaw? - fot. partnera

Podstawowym problemem wielu placów zabaw jest to, że tworzą je dorośli, a korzystają z nich dzieci. Dlatego mnóstwo rodziców często oddaje urządzenia i zabawki twierdząc, że ich pociechy nie chcą się na nich bawić. I nic dziwnego, bo w ogromnej liczbie przypadków dorośli wybierają urządzenia na plac zabaw pod własne oczekiwania, zamiast po prostu zapytać o radę najlepszych ekspertów – dzieci.

Przedział wiekowy

Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w przypadku wyposażania placów przeznaczonych dla starszych dzieciaków. O ile najmniejsze maluchy do 4-5 roku życia jeszcze bardzo łatwo obłaskawić piaskownicą, niskimi drabinkami albo małą zjeżdżalnią, o tyle z wiekiem rosną już dziecięce wymagania. Rośnie również wielkość, wysokość oraz rozmiar konstrukcji i urządzeń przeznaczanych na place zabaw. Niektóre z nich są wprost przeznaczone dla dzieci w konkretnym przedziale wiekowym, inne z kolei są na tyle uniwersalne, że posłużą maluchom, jak i całkiem świadomym... dorosłym.

Wykonanie konstrukcji

Wybór urządzeń na plac zabaw na przykład z oferty producenta http://www.avisplacezabaw.pl/ powinien następować nie tylko w oparciu o wiek ich użytkowników. Znaczenie i to niebagatelne ma również sam wygląd i charakter konstrukcji, sposób jej wykonania i zastosowane materiały. Najczęściej spotykane to drewno, metal oraz tworzywo sztuczne a także wszelkie wariacje tych materiałów tworzące fantastyczne zabawki i sprzęty dla dzieci. Każdy ich rodzaj ma jednak swoje wady i zalety, dlatego dobór urządzenia powinien być przemyślany. Na przykład metalowe zjeżdżalnie nie sprawdzą się na odkrytym i nasłonecznionym placu; z kolei drewniane huśtawki nie spełnią swojej roli w miejscu o bardzo wysokiej wilgotności.

Zabezpieczenie elementów

Zarówno rodzice, jak i zarządcy placów zabaw dla dzieci powinni też zwrócić uwagę na gwarancję producenta dotyczącą bezpieczeństwa korzystania z oferowanych przez niego urządzeń. Te muszą być nie tylko stabilne i wytrzymałe, doskonale trzymać się podłoża i być odporne na pogodę. Muszą mieć też właściwe zabezpieczenie wystających elementów oraz gotowe mocowania, dzięki którym będzie można je zamontować w gruncie albo do ściany budynku.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop