Zamknij

Jak zacząć oszczędzać? Porady

20:14, 29.06.2020 materiał partnera Aktualizacja: 20:15, 29.06.2020
Skomentuj Jak zacząć oszczędzać? Porady - fot. partnera Jak zacząć oszczędzać? Porady - fot. partnera

O oszczędzaniu mówi się wiele, głównie w kontekście tego, by zawsze mieć na boku pewną sumę pieniędzy, która nie tylko umożliwi nam zakup potrzebnych rzeczy, ale da też dostęp do gotówki w awaryjnych sytuacjach. Posiadanie poduszki finansowej to wiele możliwości, a także pewne poczucie spokoju i stabilizacji. Jak jednak zacząć oszczędzać? Czy jest to tak trudne, jak wielu uważa?

Czy oszczędzanie jest trudne?

Mówi się, że dla chcącego nic trudnego i właściwie tak jest w rzeczywistości. Oszczędzać i odkładać na bok pieniądze może każdy, niezależnie od tego, jakimi finansami na co dzień dysponuje. Co więcej, przeprowadzając najróżniejsze badania, wychodzi na to, że osoby zarabiające mniej, lepiej sobie z tym radzą, niż te, które pieniędzy mają więcej. Bierze się to najczęściej stąd, że im mniej się ma, tym bardziej patrzy się na każdą złotówkę i tym lepiej wychodzi planowanie wydatków. Tak czy inaczej, tłumaczenie, że nie stać kogoś na odkładanie pieniędzy jest zwykłą wymówką, której nie da się w żaden sposób obronić.

Widać to doskonale na przykładzie wielu artykułów, do których ma dostęp każdy z nas. Jak oszczędzać doradzają serwisy w internecie, np. oszczedzanienaetacie.pl, gdzie wymienia się sposoby na to, w jaki sposób odkładać pieniądze i gdzie szukać tańszych rozwiązań. Dzięki temu możliwe jest odłożenie funduszy na wymarzony cel oraz uniknięcie sytuacji, w której niepotrzebnie za coś przepłacamy. Wielu ludzi często nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele pieniędzy ucieka im przez palce.

Jak skutecznie odkładać pieniądze?

Jeżeli chcesz zacząć oszczędzać, ale nie tylko płacić mniej, ale i odkładać konkretne sumy na bok, warto pamiętać o kilku podstawowych trikach, które mogą w tym pomóc. Po pierwsze warto zacząć traktować oszczędzanie jaki kolejny rachunek do zapłacenia i tak, jak co miesiąc trzeba przelewać konkretne sumy na opłaty, co miesiąc odkładaj określoną kwotę, na przykład na konto oszczędnościowe. Co ważne, najlepiej rób to na początku miesiąca!

Można także skorzystać z opcji, jaką daje bank, czyli oszczędzanie na końcówkach transakcji. Za każdy razem, jak płacimy kartą w sklepie, automatycznie będzie przelewana określona suma pieniędzy na konto oszczędnościowe. Jeżeli z kolei nigdy nie pamiętasz o tym, by odłożyć nawet niewielką sumę, przydatne będzie ustawienie zlecenia stałego.

Jak oszczędzać i nie tracić pieniędzy na co dzień?

Aby odkładać pieniądze na bok, bardzo ważna jest także umiejętność właściwego ich zarządzania na co dzień. Często traci się niepotrzebnie wiele pieniędzy właśnie przez nierozważne wydatki, których można byłoby uniknąć. Aby ułatwić sobie sprawę i uzmysłowić, na co wydajemy co miesiąc swoją wypłatę, warto opracować swój domowy budżet i uwzględnić wszystkie wydatki, od tych koniecznych, po te bardziej okazjonalne.

Oszczędzać można na transporcie przez jazdę komunikacją miejską zamiast autem albo wspólna jazda z innymi i podział kosztów na paliwo. Można też mniej płacić za jedzenie, decydując się na przyrządzanie posiłków w domu, zamiast jadania na mieście. Na zakupy najlepiej chodzić z przygotowaną listą i dobrze zastanowić się nad tym, czy naprawdę potrzebujemy tej paczki cukierków?

Możliwości jest naprawdę wiele, trzeba tylko poszukać i dobrze się nad tym zastanowić. Jest spora szansa na to, że wystarczy naprawdę niewiele, by móc osiągnąć to, co wydawało się niemożliwe i zacząć cieszyć się zaoszczędzonymi pieniędzmi, które będzie można wydać na dowolny cel.

Co ważne! Oszczędzanie nie oznacza odmawiania sobie przyjemności. Po prostu dobrze, jeżeli wyznaczymy sobie priorytety, a odkładanie pieniędzy będzie czemuś służyło.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

IlonaIlona

0 0

Na szczęście wreszcie i do Polski dotarł trend na oszczedzanie. Ludzie na całym świecie oszczedzają gdy tylko podejmą pierwsza prace. Coś co u nas przyjeło formę ppk przykładowo w Nowej Zelandii przyjmuje juz charakter powszechny. Ludzie dzięki temu nie muszą martwić sie o to jak wyżyją z marnej emerytury i czy będą mieli co do garnka włozyć, gdy całą pensje emerytalną wydadzą na leki 14:16, 16.08.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

RinRin

1 0

Kobieto, zejdź na ziemię. Z czego tu oszczędzać, gdy 75 % ludzi żyje od pierwszego do pierwszego.
Wybrańcy narodu przegłosowali sobie podwyżkę z dnia na dzień, podczas gdy inne grupy zawodowe walczą latami o parę groszy. 17:07, 16.08.2020


reo
0%