Zamknij
REKLAMA

Dlaczego drukarka nie drukuje na czarno?

23:21, 27.09.2020 | materiał partnera
Dlaczego drukarka nie drukuje na czarno? - fot. partnera

Twoja drukarka pracuje prawidłowo, ale na uzyskanych wydrukach brakuje czarnego koloru? Teksty są wyblakłe, niekompletne albo mają zauważalnie obniżoną jakość? Dlaczego Twoja drukarka nie drukuje na czarno? Sprawdź, co może być przyczyną problemu i jak sobie z nim poradzić.

Nadmierne obciążenie drukarki

Często powodem obniżenia się jakości druku lub uzyskiwania wydruków o nieprawidłowych kolorach jest przeciążenie sprzętu. Po ciągłej i długotrwałej pracy działanie urządzenia może ulec tymczasowemu pogorszeniu. Jeżeli przed tym, jak drukarka przestała drukować na czarno, bardzo intensywnie się jej używało, prawdopodobnie doszło do nadmiernego obciążenia sprzętu. W takiej sytuacji warto odczekać przynajmniej pół godziny, zanim ponownie spróbuje się skorzystać z urządzenia. Jeżeli to nie pomoże, należy poszukać źródła problemu gdzie indziej.

Zużyty tusz lub toner

Przyczyną niedrukowania na czarno bywa niski poziom tuszu lub tonera. O tym, że wkład wkrótce się wyczerpie, informują stosowne komunikaty wyświetlające się na ekranie laptopa czy innego urządzenia połączonego z drukarką. Aby samodzielnie sprawdzić poziom tuszu albo tonera, należy uruchomić oprogramowanie drukarki z poziomu komputera lub wejść w dotyczące niej ustawienia systemowe. Wybiera się opcję zobaczenia stanu materiałów eksploatacyjnych, wtedy otwiera się okno dialogowe z potrzebnymi informacjami. Jeżeli poziom czarnego tonera czy atramentu jest bardzo niski, trzeba wymienić opróżniony wkład na pełny.

Korzystasz z urządzenia laserowego od HP i skończyły Ci się materiały eksploatacyjne? Chcesz wymienić zużyty wkład na nowy? Oryginalne i alternatywne tonery do drukarek HP możesz zamówić na stronie https://www.profibiuro.pl/hp-c-85_70.html.

Źle dobrane ustawienia druku

Jeżeli Twoja drukarka nie drukuje na czarno, spróbuj zmienić jej ustawienia. Wybierz opcję druku w skali szarości zamiast w kolorze. Po tej zmianie jakość wydruków w czerni może się poprawić. Wspomniane właściwości druku (kryjące się też pod nazwami „ustawienia”, „opcje” czy „preferencje”) ustawia się i zatwierdza z poziomu programu, w którym otworzyło się dany plik przeznaczony do wydrukowania. Jeśli urządzenie nadal nie drukuje na czarno, warto spróbować zmiany jakości druku na wyższą lub niższą – można to zrobić w oknie dialogowym wyświetlającym się po wybraniu opcji „drukuj”.

Nieprawidłowy lub uszkodzony toner

Zdarza się, że brak możliwości wydruku w czerni jest spowodowany użyciem tonera wadliwego lub niedopasowanego do konkretnego modelu drukarki. Jeżeli wkład został źle dobrany, uszkodzony mechanicznie albo ma niesprawną elektronikę, sprzęt nie będzie działał prawidłowo. Problem z wydrukami w czerni powinna rozwiązać wymiana tonera na nowy. Uszkodzone wkłady zazwyczaj można oddać do reklamacji. Ponadto warto zadbać o odpowiednie dopasowanie materiałów eksploatacyjnych do posiadanego typu i modelu urządzenia. Toner do drukarki HP, Brother czy innego producenta musi dokładnie odpowiadać wymaganiom konkretnego sprzętu, by mógł działać prawidłowo.

Nieprawidłowości dotyczące wkładów do urządzeń drukujących wiążą się też z ich jakością. Jeżeli uzyskuje się niezadowalające wydruki w czerni, może być to spowodowane stosowaniem podejrzanie tanich materiałów eksploatacyjnych pochodzących od niezbyt rzetelnych sprzedawców. Aby uniknąć problemów z pogorszeniem się wyglądu uzyskiwanych tekstów i grafik, kupując tonery HP, Canon i inne, trzeba zwracać uwagę na renomę producenta wkładów oraz opinie na temat sklepów zajmujących się ich sprzedażą.

Zaschnięty tusz w drukarce

Źródłem problemów z drukowaniem w czerni może stać się też zaschnięty tusz w drukarce. Czarny atrament jest produkowany tak, by jak najszybciej wysychał na zadrukowanej kartce, nie pozostawiając po sobie nieestetycznych smug. Jego szczególne właściwości zwiększają jednak ryzyko zasychania tuszu wewnątrz urządzenia, jeżeli drukuje się rzadko. Aby uniknąć kłopotów ze sprzętem, trzeba korzystać z niego regularnie i od czasu do czasu wykonywać jego czyszczenie, wybierając odpowiednią opcję w oprogramowaniu drukarki zainstalowanym na komputerze.

Ponadto warto wiedzieć, że toner HP, Epson czy innej dowolnej marki nie zasycha tak, jak tusz. Urządzenia laserowe mogą być zatem znacznie lepszym wyborem dla osób drukujących sporadycznie niż ich atramentowe odpowiedniki. Utrzymanie ich w dobrym stanie wymaga znacznie mniej wysiłku, a problemy z drukowaniem na czarno występują w ich przypadku zdecydowanie rzadziej.

Trudności z drukowaniem w czerni najczęściej wynikają z nadmiernego obciążenia drukarki, dobrania nieprawidłowych ustawień drukarki, niskiego poziomu atramentu bądź tonera, zaschnięcia tuszu w urządzeniu albo używania wadliwych lub niekompatybilnych materiałów eksploatacyjnych. Na szczęście każdy z tych problemów można rozwiązać samodzielnie, korzystając z wyżej opisanych rozwiązań. Z kolei, aby zapobiec pogorszeniu się jakości wydruków, warto odpowiednio dbać o sprzęt i stosować do niego właściwie dopasowane tusze i tonery.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop