Zamknij

5 ciekawostek o różańcu, które warto znać

17:55, 29.10.2020 materiał partnera Aktualizacja: 17:56, 29.10.2020
5 ciekawostek o różańcu, które warto znać - fot. partnera 5 ciekawostek o różańcu, które warto znać - fot. partnera

Październik jest miesiącem tradycyjnie poświęconym modlitwie różańcowej. Ta szczególna praktyka służy zadumie nad Ewangelią, jednoczeniu serc, ożywianiu nadziei i szerzeniu pokoju. Modlitwę różańcową niezwykle cenili Ojciec Pio i święty Jan Paweł II, często nawołując do uwierzenia w jej siłę. Co warto wiedzieć o różańcu? Jakie interesujące fakty wiążą się z jego historią? Poniżej znajdziesz kilka ciekawostek na temat różańca, które mogą zachęcić do modlitwy i chwili refleksji.

Pierwowzór różańca

Pierwotną formą modlitwy różańcowej był psałterz. Polegał na odmawianiu 150 psalmów w ciągu jednego tygodnia. W przypadku niepiśmiennych mnichów zalecano odmawianie modlitwy „Ojcze nasz” określoną, symboliczną liczbę razy. Dla ułatwienia podczas modlitwy wykorzystywano sznur składający się z 50 paciorków. Z czasem pomocny przedmiot zaczęto nazywać „Rosarium”, czyli ogrodem różanym, albo „Wieńcem z róż”. Tego typu akcesoria religijne były niepodzielonym ciągiem paciorków nawleczonych na sznurek. Końce sznura mogły być ze sobą połączone albo nie. Wczesne wersje różańców służyły tylko do odmawiania „Ojcze nasz”. Później do modlitwy dodano również odmawianie „Zdrowaś Maryjo”, a następnie rozważanie określonych tajemnic różańcowych.

Wielka kolekcja różańców

Jedną z największych kolekcji różańców zgromadzono w muzeum Columbia Gorge Interpretive Center w Stevenson w stanie Waszyngton. Wyjątkowy, bogaty zbiór składający się aż z 4 tysięcy egzemplarzy przez lata tworzył i uzupełniał wielbiciel historii Donald Brown z North Bonneville. Olśniewająca kolekcja powstawała przez ponad pół wieku. Na wystawie można oglądać różańce wykonane z kości słoniowej, drewna, szkła czy rzadkich i cennych materiałów. Wśród prezentowanych dewocjonaliów znalazł się różaniec pobłogosławiony przez Ojca Pio, pobłogosławiony przez Jana Pawła II oraz ten wykonany przez Łucję z Fatimy. Zbiór akcesoriów religijnych uzupełnia różaniec noszony przez Johna F. Kennedy’ego podczas II wojny światowej, gdy przyszły prezydent USA służył jako żołnierz na froncie. Twórca kolekcji podkreślał, że zbiór powstał z ciekawości, która z czasem przekształciła się w głęboką pobożność.

Szukasz wyjątkowego różańca, by podarować go bliskiej osobie w prezencie? A może potrzebujesz tego szczególnego przedmiotu dla siebie, aby odmawiać modlitwę nazywaną „bukietem róż dla Maryi”? Piękne różańce i inne artykuły religijne dla chrześcijan znajdziesz na stronie https://www.holyart.pl/.

Jan Paweł II i Tajemnice Światła

Różaniec zatwierdzony przez papieża Piusa V w XVI wieku zakładał rozważanie Tajemnic Radosnych, Bolesnych i Chwalebnych. Aż do początku XXI wieku nie zmienił swojej formy. W 2002 roku, w Liście apostolskim „Rosarium Virginis Mariae”, Jan Paweł II zaproponował rozszerzenie modlitwy o rozważanie Tajemnic Światła. Papież nie wprowadził obowiązku odmawiania tych tajemnic, lecz jego propozycja szybko została zaaprobowana w całym Kościele Katolickim i stała się chętnie praktykowanym zwyczajem.

Papież, który szczególnie cenił różaniec

Leon XIII bardzo doceniał znaczenie modlitwy różańcowej. Poświęcił jej jedną ze swoich encyklik – „Octobri Mense” (1891). W dziele ogłosił październik miesiącem różańca świętego, co jest przestrzegane do dziś. O różańcu napisał również inne encykliki, w tym „Adiutricem”. Leon XIII jest uznawany za pierwszego nowoczesnego papieża, który dążył do zbliżenia się katolicyzmu do współczesnego świata. Nie rezygnował on z działalności ewangelizacyjnej, zarazem starając się nawiązać dialog z tym, co świeckie lub pochodzące spoza chrześcijańskiego otoczenia. Co ciekawe, Leon XIII otworzył Tajne Archiwa Watykanu, umożliwiając dostęp do nich naukowcom niezależnie od wyznania.

Święto związane z różańcem

7 października Kościół Katolicki obchodzi Święto Matki Bożej Różańcowej. Zostało ono ustanowione dla upamiętnienia zwycięskiej bitwy pod Lepanto (1571). Wojska skupione wokół Państwa Kościelnego pokonały wówczas flotę Imperium Osmańskiego. Zwycięstwo przypisywano wpływowi, jakie na bieg wydarzeń wywarła modlitwa różańcowa do Matki Bożej odmówiona przez papieża Piusa V wraz z wiernymi. Do odmawiania różańca wzywała później wielokrotnie sama Maryja. Podczas objawień w Fatimie i Lourdes wyjaśniała, że modlitwa różańcowa prowadzi do uświęcenia i zbawienia. Nie dziwi zatem fakt, że odmawianie różańca stało się jedną z najpopularniejszych praktyk duchowych Kościoła.

Różaniec jest ulubioną modlitwą Maryi, na co mogą wskazywać chociażby wezwania podczas objawień fatimskich. Wielokrotne odmawianie „Zdrowaś Maryjo” i „Ojcze Nasz” oraz rozważanie tajemnic życia Jezusa i jego Najświętszej Matki jest jak złożenie wieńca z róż u stóp Matki Bożej. To piękny akt uwielbienia, zawierzenia i ratunek dla duszy, dlatego warto pamiętać o modlitwie różańcowej nie tylko w październiku, ale i na co dzień, poświęcając czas na pielęgnowanie swej wiary i modlitewną zadumę.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%