Zamknij

Co wpływa na wysokość składki OC?

09:23, 14.01.2021 | materiał partnera
Co wpływa na wysokość składki OC? - fot. partnera

Kalkulacja wysokości składki OC jest dla wielu klientów procesem owianym tajemnicą. Wszystko przez legendarny już algorytm, z którego korzystają ubezpieczyciele. W tym tekście opowiemy Ci, co wpływa na wysokość składki Twojego OC.

Gdzie kupić polisę OC?

Najlepszym miejscem, w którym znajdziesz oferty w atrakcyjnych cenach, bez wątpienia jest Internet. Wszystko dzięki specjalnym kalkulatorom oraz porównywarkom, których zadaniem jest szybka kalkulacja wysokości składki na podstawie informacji o kierowcy oraz pojeździe, mającym zostać objętym ochroną. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej o zasadach działania tych niezwykłych narzędzi. Warto również wspomnieć o tym, że porównywarki oraz kalkulatory są całkowicie bezpłatne oraz ogólnodostępne.

Co wpływa na wysokość składki OC?

Poniżej znajdziesz wykaz czynników, które mają największe znaczenie w kształtowaniu się ceny konkretnej polisy. Każdy element jest krótko wyjaśniony tak, byś nie miał wątpliwości co do jego charakteru.

Wiek – młodzi kierowcy to dla ubezpieczycieli duże ryzyko. Wynika to z faktu, że według statystyk policyjnych to właśnie początkujący kierowcy biorą udział w większości wypadków, do których dochodzi na terenie Polski. Na atrakcyjne ceny mogą liczyć doświadczeni właściciele czterech kółek.

Przeszłość ubezpieczeniowa – to, jak dotychczas kształtowała się Twoja historia ubezpieczeniowa, ma ogromny wpływ na warunki, jakie będą proponowali Ci poszczególni ubezpieczyciele. Jeśli możesz pochwalić się bezszkodową jazdą przez wiele lat, to Twoje składki nie powinny być wysokie.

Stan cywilny – według ubezpieczycieli osoby będą w stałych i zalegalizowanych związkach o wiele rzadziej ryzykują za kierownicą niż panny i kawalerowie. Tego typu pogląd nie jest wyssany z palca, ponieważ na jego potwierdzenie można zajrzeć do statystyk policyjnych.

Dzietność – osoby posiadające dwójkę dzieci cieszą się w Polsce najmniejszymi składkami za ubezpieczenie OC. Ma to związek z o wiele mniejszym ryzykiem, które rodzice chcą podejmować na drodze. W końcu mają do kogo wrócić lub pociecha siedzi na tylnym siedzeniu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak dzietność wpływa na wysokość składki OC, przeczytaj poradnik: https://www.e-szkrab.pl/czy-stan-cywilny-i-posiadanie-dzieci-maja-wplyw-na-wysokosc-skladki-oc/

Miejsce zamieszkania – policyjne kroniki jasno wskazują, w jakich miejscach Polski zostało odnotowanych najwięcej, a w jakich najmniej wypadków drogowych. Ubezpieczyciele w związku z corocznymi raportami dopasowują ceny swoich produktów do ryzyka ubezpieczenia konkretnego kierowcy. Najwięcej płacą mieszkańcy dużych metropolii, a najmniej ci, którzy jeżdżą po drogach w małych miejscowościach.

Marka i model samochodu – od lat są prowadzone statystyki, z których jednoznacznie wynika, że kierowcy samochodów marki BMW o wiele częściej biorą udział w wypadkach drogowych niż posiadacze pojazdów Toyota, Skoda i Fiat.

Pojemność silnika – zasada w tym przypadku jest bardzo jasna i przejrzysta – im większy silnik, tym droższe OC. Najwięcej płacą posiadacze samochodów z dużymi silnikami o pojemności 3l. Z kolei kierowcy z autami napędzanymi mniejszymi jednostkami o pojemności 1l cieszą się najniższymi składkami.

Miejsce garażowania – wbrew pozorom ten czynnik ma bardzo duży wpływ na kalkulację składki OC. Jeśli Twój samochód stoi całą dobę pod gołym niebem, zapłacisz więcej niż osoby, które przechowują pojazd w zadaszonym garażu. Warunki atmosferyczne, które mają ciągły wpływ na karoserię, skutecznie podnoszą wysokość składki.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%