Zamknij
REKLAMA

Działka rekreacyjna - charakterystyka

15:13, 12.04.2021 | materiały patnera

Działka rekreacyjna słusznie kojarzy się z miejscem w którym można zbudować domek letniskowy – zarówno drewniany, jak i murowany. Co warto wiedzieć w kontekście zakupu takiego rodzaju działki?

Charakterystyka działki rekreacyjnej

Działka rekreacyjna to najprościej rzecz ujmując działka o charakterystyce pomiędzy działką budowlaną, a działką rolną. Ustawodawca potrzebował wyznaczyć pewien rodzaj działki, który będzie pośrednim między tymi dwoma, wymienionymi rodzajami działek. Jest to ukłon w stronę osób, które chcą na pewnego rodzaju działkach stworzyć domy kempingowe, a wszystko to uzasadnione jest celami rekreacyjnymi, jak sama nazwa tego rodzaju działek wskazuje. Jeśli przyjrzymy się tej kwestii bliżej to po prostu okaże się, że jest to teren na którym dozwolona jest zabudowa letniskowa, a jeśli chodzi o bardziej szczegółowe informacje odnośnie tego co można tam postawić to należy sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W planie znajdziemy między innymi ograniczenia odnośnie ilości obiektów, wielkości tych obiektów oraz informacje o wielu innych elementach, które wpływają na to w jaki sposób można tego typu działkę wykorzystać do własnych potrzeb.

Sprawdź ofertę deweloperów w Białymstoku na Rynekpierwotny.pl

Zabudowa działki rekreacyjnej

Jeśli przejrzymy plan zagospodarowania przestrzennego to uzyskamy bardzo precyzyjne informacje o tym co wolno postawić na danej działce. Zwykle tego typu plany zakładają pewne ograniczenia, najczęściej na takich działkach można postawić budynek typu murowanego do maksymalnie dwóch kondygnacji i powierzchni ograniczonej do 150 metrów kwadratowych. Co jeśli nie istnieje tego typu plan? Oczywiście bez tego nie można przystąpić do budowy. W takiej sytuacji należy wystąpić do urzędu o wydanie warunków zabudowy. Dopiero po uzyskaniu tych informacji będziemy mieć pewność odnośnie możliwości budowania na danym terenie. Jeśli już posiadamy plan to po jego przestudiowaniu można przystąpić do zaplanowania budowy.

Co można zbudować na działce rekreacyjnej bez zezwolenia?

Wyróżnia się kilka konstrukcji, które można postawić na działce rekreacyjnej bez specjalnego pozwolenia. Dotyczy to na przykład wiaty, której powierzchnia nie przekracza 50 metrów kwadratowych, ale pod warunkiem, że na danej działce znajduje się już budynek mieszkalny. Można także postawić altany działkowe oraz obiekty gospodarcze, które odpowiadają wymogom ustawodawcy zgodnie z informacjami o rodzinnych ogrodach działkowych. Można też bez zezwolenia wyznaczyć miejsca postojowe dla samochodów osobowych, ale z ograniczeniem do maksymalnie 10 takich miejsc na jednej działce rekreacyjnej.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%