Zamknij

W jakim wieku może ujawnić się egzema?

19:06, 24.06.2021 materiał partnera Aktualizacja: 19:08, 24.06.2021
W jakim wieku może ujawnić się egzema? - fot. partnera W jakim wieku może ujawnić się egzema? - fot. partnera

Dermatozy to schorzenia skóry, które są bardzo uciążliwym problemem dla wielu ludzi na całym świecie. Wpływają na ich komfort życia, samopoczucie, samoocenę, kontakty z innymi czy nawet zdrowie. Ich przyczyny pojawiania się nigdy nie są jednoznaczne – zazwyczaj są one wrodzone lub nabyte. Jedną z najczęstszych dermatoz, którą można określić mianem choroby cywilizacyjnej, jest egzema, znana także jako AZS. Sprawdź, jakie są jej charakterystyczne objawy.

Czym jest egzema?

Egzema funkcjonująca także pod nazwą wyprysku atopowego, atopowego zapalenia skóry lub po prostu AZS, to najczęstsza dermatoza skóry. Nie można się nią zarazić od innej osoby, ale jest to choroba zapalna o przewlekłym charakterze, a jej objawy mają tendencje do nawracania. AZS przebiega w dwóch fazach: aktywnej i uśpionej. W trakcie fazy aktywnej objawy są bardzo zaostrzone, czasami mogą nawet utrudniać funkcjonowanie. W fazie nieaktywnej symptomy nie są aż tak dokuczliwe. Ze względu na to, że egzema nie jest w pełni wyleczalną chorobą, jej leczenie opiera się na jak najdłuższym utrzymaniu fazy nieaktywnej.

Kiedy może pojawić się AZS?

Atopowe zapalenie skóry to choroba, która pojawia się u dorosłych, nastolatków, ale przede wszystkim u małych dzieci – jej pierwsze objawy zazwyczaj uaktywniają się już we wczesnym dzieciństwie. Można wyróżnić 3 postacie AZS:

  • niemowlęcą – objawy uwidaczniają się zaraz po urodzeniu do ok. 2 roku życia. Zmiany umiejscowione są na twarzy (oprócz nosa, ust i brody), owłosionej skórze głowy, płatkach uszu, w ciężkich przypadkach pojawiają się także na tułowiu i pośladkach;
  • dziecięcą – trwa do ok. 12. roku życia. Zmiany występują na powierzchniach zgięciowych stawów (przede wszystkim kolanowych, łokciowych i nadgarstków), grzbietach dłoni i stóp oraz twarzy;
  • dorosłą – dotyczy wieku nastoletniego i dorosłego. Zmiany widoczne są na górnej części ciała, dłoniach, zgięciach łokci oraz kolan.

 

Przyczyny AZS

Egzema to choroba skóry, której dokładna przyczyna nie została w dalszym ciągu określona. Do jednej z jej przyczyn należy zaliczyć przede wszystkim uwarunkowaną genetycznie nieprawidłową budowę bariery naskórka. Oprócz tego znaczny wpływ na wystąpienie zmian skórnych ma środowisko, stąd egzemę dużo częściej obserwuje się wśród mieszkańców dużych miast, którzy każdego dnia narażeni są na zanieczyszczenia i szkodliwe czynniki zewnętrzne, które uszkadzają warstwę ochronną naskórka.

Objawy egzemy

W jaki sposób rozpoznać, że mamy do czynienia z AZS? Objawami, które powinny wzbudzić naszą czujność, jest nadmierna suchość skóry, połączona z jej łuszczeniem i zaczerwienieniem. Na zmienionych chorobowo obszarach skóry często pojawia się pieczenie oraz silny świąd – drapiąc skórę, jeszcze bardziej pogarszamy jej stan. Oprócz tego mogą pojawić się nadżerki, a także sączące się zmiany grudkowo-wysiękowe. W kolejnych etapach może pojawić się lichenizacja (pogrubienie) skóry będąca wynikiem częstego drapania zmian oraz stanu zapalnego.

Leczenie egzemy opiera się przede wszystkim na unikaniu substancji drażniących oraz stosowaniu dermokosmetyków zawierających w składzie emolienty, które odbudowują warstwę hydrolipidową naskórka. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%