Zamknij

Czy montaż paneli fotowoltaicznych się opłaca?

20:23, 28.09.2021 materiał partnera Aktualizacja: 20:25, 28.09.2021
Czy montaż paneli fotowoltaicznych się opłaca? - fot. partnera Czy montaż paneli fotowoltaicznych się opłaca? - fot. partnera

Obecnie spora liczba osób zastanawia się nad zainstalowaniem paneli fotowoltaicznych w swoim gospodarstwie domowym. Jednak wciąż znaczny odsetek ma wątpliwości odnośnie opłacalności takiego wydatku. Czy w Polsce opłaca się montaż takiej instalacji, mając na uwadze, że bezchmurne niebo mamy jedynie przez parę miesięcy w roku? Czy wciąż rosnące rachunki mogą sprawić, że za niedługo większość gospodarstw domowych będzie korzystać z samodzielnych elektrowni w postaci paneli fotowoltaicznych?

Na jakiej zasadzie działa instalacja fotowoltaiczna?

Działanie instalacji fotowoltaicznej polega na pozyskiwaniu energii elektrycznej ze słońca. Proces ten można podzielić na kilka istotnych etapów. Całość rozpoczyna się od modułów fotowoltaicznych, czyli ogniw, które są zazwyczaj ułożone szeregowo bądź równoległe. Energia pochodząca ze słońca trafia w te ogniwa, które przekształcają ją w prąd stały. Niestety, taki prąd nie sprawdzi się w naszym domach. Niezbędny jest też falownik, który przekształci prąd stały w prąd zmienny. Ponadto, falownik ma za zadaniem monitorować wszystkie ważne parametry całej instalacji.

Opłacalność paneli fotowoltaicznych w naszym kraju oraz ich żywotność

Często ludzie pytają się, czy fotowoltaika się opłaca w naszym kraju? Co prawda nie panuje tutaj pustynny klimat, nasłonecznienie jest zmienne, jednak fotowoltaika w naszym kraju ma jak najbardziej sens. Nasłonecznienie jest zupełnie wystarczające, by pokryć nasze zapotrzebowanie. A w sytuacji, kiedy nie pokrywa, wystarczy zainwestować w nieco więcej ogniw.

Średni czas żywotności typowych instalacji fotowoltaicznych to ok. 25 lat. Oczywiście może ona ulec skróceniu, jednak to zależy od różnych czynników. Badania pokazują, że przy odpowiedniej konserwacji, zadbaniu o okresowe przeglądy, panele mogą wytrzymać naprawdę długo na naszym dachu bez wymiany. Jedynym elementem instalacji, który z pewnością wymaga wcześniejszej wymiany jest falownik. Wszystko jednak zależy od dokładności procesu produkcyjnego ogniw, a także panujących warunków pogodowych.

Co może realnie wpłynąć na skrócenie żywotności paneli? Najbardziej wpływ ma gradobicie, zamarzająca woda oraz śnieg, nadmierne promieniowanie UV, nieprawidłowa eksploatacja oraz wysokie temperatury. Badania pokazują wyraźnie, że Europa jest obszarem, gdzie najrzadziej dochodzi do uszkodzenia paneli czy strat w ich wydajności. Ponadto, w naszym regionie bardzo rzadko mamy do czynienia z ekstremalnymi warunkami pogodowymi.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%