Zamknij

Pierwsza pomoc u osób starszych

21:09, 29.09.2021 materiał partnera Aktualizacja: 21:12, 29.09.2021
Pierwsza pomoc u osób starszych - fot. partnera Pierwsza pomoc u osób starszych - fot. partnera

Osoby w podeszłym wieku są szczególnie narażone na omdlenia, zawały serca oraz upadki, które mogą się zakończyć nawet złamaniem kończyny. Od odpowiedniego działania może zależeć zdrowie, a nawet życie seniora. Dowiedz się, jak udzielić pierwszej pomocy osobie starszej.

Co zrobić w przypadku omdlenia?

Krótkotrwała utrata przytomności może być spowodowana spadkiem ciśnienia tętniczego lub niedotleniem. W przypadku seniorów przyczyną może być także choroba przewlekła, silne emocje czy przebywanie w dusznym pomieszczeniu. Jeśli doszło do omdlenia, ale osoba poszkodowana odzyskała przytomność, ułóż ją w pozycji bocznej ustalonej i zadzwoń po pogotowie. W czasie oczekiwania na karetkę, cały czas kontroluj stan seniora. Staraj się z nim rozmawiać i uspokajaj go.

Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny, w pierwszej kolejności sprawdź, czy prawidłowo oddycha i czy jego język nie blokuje dróg oddechowych. W tym celu połóż rękę na czole seniora i odchyl ją delikatnie do tyłu. Palcami unieś żuchwę, a następnie pochyl się nad poszkodowanym tak, abyś miał policzek nad jego ustami a wzrokiem obserwował ruch klatki piersiowej. Jeśli osoba starsza oddycha prawidłowo, ułóż ją w pozycji bezpiecznej i zadzwoń po pogotowie. Jeśli nie – jak najszybciej wezwij karetkę i przystąp do resuscytacji. Wykonaj 30 uciśnięć klatki piersiowej, a następnie dwa oddechy ratownicze. Nie przestawaj, dopóki senior nie odzyska przytomności albo nie przyjedzie karetka.

Zawał serca – jak pomóc poszkodowanej osobie?

W przypadku, gdy senior skarży się na silny ból w klatce piersiowej, nudności i  jest blady, może to oznaczać zawał serca. W takim przypadku ułóż podopiecznego w pozycji półsiedzącej, tak aby miał zapewnione oparcie. Jak najszybciej wezwij pogotowie ratunkowe. Cały czas kontroluj funkcje życiowe. Jeśli senior przyjmuje leki nasercowe, pomóż mu je przyjąć. Mów do niego, aby zapewnić mu komfort psychiczny. Bądź przy nim cały czas aż do przyjazdu karetki.

Upadki i złamania

U osób starszych każdy upadek może skończyć się poważnym urazem. W podeszłym wieku kości są słabsze i łatwo ulegają złamaniu. W takim przypadku nie wolno zmieniać pozycji poszkodowanego. Należy uruchomić kończynę w dwóch sąsiadujących stawach, a następnie wezwać karetkę.

Dom spokojnej starości Słowik dba, aby każdy podopieczny miał zapewnioną jak najlepszą opiekę lekarską i pielęgniarską. Nasz wykwalifikowany personel jest przygotowany na każdą nagłą sytuację. Udzieli pierwszej pomocy i zadba o komfort seniora. Dom opieki Dolnośląskiej monitoruje stan pensjonariuszy przy użyciu specjalnej opaski medycznej, dzięki czemu może szybko zareagować w przypadku nagłego wypadku. To najlepsze rozwiązanie dla osób starszych borykających się z równymi chorobami.

Od udzielenia pierwszej pomocy może zależeć zdrowie, a nawet życie seniora. Podejmując działanie pamiętaj, aby zadbać o bezpieczeństwo i komfort poszkodowanego. Wezwij karetkę i kontroluj stan starszej osoby.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%