Zamknij

Czy można spowolnić łysienie plackowate?

11:24, 17.11.2021 . Aktualizacja: 11:24, 17.11.2021
fot. partnera fot. partnera

Łysienie zwykle kojarzy się nam ze stopniową utratą włosów, która najczęściej przytrafia się u mężczyzn w średnim wieku. Tymczasem okazuje się, że nie jest to jedyna przyczyna wypadania włosów, która może stać się zauważalna także u młodych osób. Przykładem może być łysienie plackowate – choroba skóry głowy o niepoznanej etiologii, charakteryzująca się stosunkowo szybkim przebiegiem. Czy istnieje sposób, aby zatrzymać rozwój tego schorzenia? Co na wypadanie włosów będzie najlepsze?

Czym jest łysienie plackowate?

Łysienie plackowate to choroba o podłożu immunologicznym. Podobnie jak w przypadku innych chorób mających źródło w nieprawidłowym działaniu naszego układu odpornościowego, jej główne przyczyny w dalszym ciągu nie zostały poznane. To choroba przewlekła, której objawem są charakterystyczne ogniska wyłysienia przypominające placki. Leczenie tej choroby jest niezwykle trudne, jednak może dawać zadowalające efekty, które prowadzą do remisji i zmniejszenia wypadania włosów.

 

Łysienie plackowate – przyczyny

Łysienie plackowate może objawić się w każdym wieku, jednak co ciekawe, najczęściej dotyczy młodych osób, które nie ukończyły 30. roku życia, a także dzieci. Lekarze twierdzą, że pojawianie się na skórze głowy charakterystycznych ognisk wyłysienia wiąże się z doświadczaniem bardzo silnego stresu lub traumatycznego przeżycia. Inne przyczyny, które mogą wywołać objawy łysienia plackowatego, to:

  • uwarunkowania genetyczne;
  • czynniki immunologiczne i autoimmunologiczne;
  • przyjmowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej;
  • retinoidy;
  • zatrucie metalami ciężkimi.

 

Jak rozpoznać łysienie plackowate?

Objawy łysienia plackowatego pojawiają się nagle. Dochodzi do ogniskowej utraty włosów w obrębie skóry głowy, jednak co ciekawe, pomimo obecności stanu zapalnego, skóra pozostaje niezmieniona, nie dochodzi także do bliznowacenia. Cechą charakterystyczną łysienia plackowatego są tzw. włosy wykrzyknikowe. Są to niewielkie fragmenty budowy włosa. Zmiany na skórze najczęściej posiadają średnicę od 5 do 10 centymetrów, mogą również zlewać się i tym samym obejmować większe obszary skóry. 

Należy pamiętać, że łysienie plackowate jest chorobą o charakterze nawrotowym, a jej leczenie jest długotrwałe. Dlatego też, jeśli zauważymy u siebie pierwsze objawy, powinniśmy jak najszybciej udać się do dermatologa.

 

Co na wypadanie włosów?

Wypadanie włosów to problem, który dotyczy kobiet i mężczyzn w różnym wieku. Nie ulega jednak wątpliwości, że utrata włosów może mieć bardzo zły wpływ na nasze samopoczucie i stać się przyczyną niezadowolenia z własnego wyglądu. Co na wypadanie włosów będzie najlepszym rozwiązaniem?

W takiej sytuacji warto zadbać o stan naszych włosów zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Zmiana diety, większa ilość witamin i niezbędnych mikroelementów pomogą wzmocnić pasma i przywrócić im blask. Warto również zwrócić uwagę na swoją dotychczasową pielęgnację. Jeśli nasze włosy mają tendencję do wypadania, dobrze jest sięgnąć po produktu o działaniu wzmacniającym, na przykład zawierające ekstrakty roślinne. Pomocny będzie również regularny peeling skóry głowy oraz stosowanie wcierek.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%