Zamknij

Opieka wytchnieniowa - czym jest i kto może z niej skorzystać?

21:17, 15.05.2022 . Aktualizacja: 21:18, 15.05.2022
fot. partnera fot. partnera

Pojęcie opieki wytchnieniowej pojawiło się nie tak dawno temu. Niemniej jednak obecnie ta forma wsparcia zyskuje sobie coraz większą popularność. Jest to nic innego jak forma wsparcia dla osób opiekujących się niepełnosprawnymi. Głównym celem jest zapewnienie niesamodzielnej osobie opieki na pewien czas, tak by jej opiekun mógł odetchnąć i mieć dla siebie chwilę czasu. Jednak czym dokładnie jest opieka wytchnieniowa, a także kto ma prawo z niej skorzystać?

Czym dokładnie jest opieka wytchnieniowa?

Opieka wytchnieniowa - jak sama nazwa wskazuje-ma zapewnić opiekunom osób niepełnosprawnych niezbędną pomoc i wsparcie w codziennych obowiązkach. Jest to poniekąd element przynależący do całego systemu pomocy społecznej, oferowany przez wiele ośrodków jak np. Klinika Seniora. Opiekunowie osób niesamodzielnych mają najczęściej cały dzień wypełniony obowiązkami, a co za tym idzie nie mają nawet chwili czasu dla siebie. Wówczas z pomocą przychodzi właśnie opieka wytchnieniowa, która zapewnia czasową pomoc. Można powiedzieć, że jest to swojego rodzaju zastępstwo, za faktycznego opiekuna. Być może w związku z nieprzewidzianą sytuacją nie może on w tym dniu zająć się podopiecznym? Być może potrzebuje chwili odpoczynku na załatwienie osobistych spraw? Wobec tego opieka wytchnieniowa przejmie jego obowiązki w określonym czasie. 

Jak realizowana jest opieka wytchnieniowa?

Opieka wytchnieniowa realizowana jest za pośrednictwem placówek, wyznaczonych przez powiat. Zwykle zaliczają się do nich:

  • dzienne ośrodki wsparcia
  • placówki oferujące opiekę całodobową
  • jednostki przynależące do systemu oświaty
  • jednostki zaliczające się do ośrodków urlopowych
  • zakłady opiekuńczo- pielęgnacyjne

Nie da się jednak zapomnieć o tym, że opieka wytchnieniowa może być również realizowana w miejscu zamieszkania pacjenta. Wówczas wyspecjalizowany personel przejmuje "domowe" obowiązki opiekuna i pozwala mu na chwilę wypoczynku.

Kto może skorzystać z opieki wytchnieniowej?

Wiele osób może zastanawiać się, do kogo tak naprawdę kierowany jest program opieki wytchnieniowej. Otóż zwykle mogą z niej skorzystać nie tylko sami opiekunowie, ale także i członkowie rodzin, którzy przejmują rolę opiekunów i potrzebują doraźnego wsparcia. Sprawowanie bezpośredniej opieki nad osobami niesamodzielnymi jest ogromnym wyzwaniem, więc opiekunowie również potrzebują czasu dla siebie. Najczęściej z opieki wytchnieniowej korzystają osoby, które sprawują bezpośrednio obowiązki opiekuńcze w odniesieniu do:

  • dzieci, a także i dorosłych, którzy mają orzeczenie o ciężkiej niepełnosprawności
  • osób, które potrzebują długotrwałej pomocy lub opieki w związku ze znacznie ograniczonymi możliwościami egzystencjalnymi.
  • osób, które potrzebują wsparcia opiekuna w codziennym procesie leczenia lub rehabilitacji

W powyższych przypadkach, opieka wytchnieniowa może na określony czas przejąć na siebie obowiązki opiekuna.

Jakie obowiązki opiekunów przejmuje na siebie opieka wytchnieniowa?

Zacznijmy od tego, że o przyznanie opieki wytchnieniowej należy się ubiegać. Zwykle wystarczy zgłosić się do odpowiedniego programu wsparcia dla opiekunów i członków rodzin osób z niepełnosprawnościami. Głównym zadaniem opieki wytchnieniowej jest przejęcie na siebie podstawowych i niezbędnych obowiązków. Zaliczają się do nich chociażby:

  • udzielenie niezbędnej pomocy przy poruszaniu się i przemieszczaniu
  • udzielenie niezbędnej pomocy w zakresie pielęgnacji i zachowania higieny osobistej- wraz z pomocą przy czynnościach fizjologicznych
  • pomoc w zachowaniu czystości miejsca przebywania pacjenta
  • wspólne spędzenie czasu i dotrzymanie towarzystwa.
(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%