Zamknij

Przyłączenie prądu do domu - co musisz wiedzieć

10:43, 26.05.2022 . Aktualizacja: 10:43, 26.05.2022
fot. partnera fot. partnera

Każda budowa, zakup nowej nieruchomości, czy podjęcie się inwestycji budowlanej jednoznaczne jest z koniecznością podjęcia działania, jakim jest przyłączenie sieci elektroenergetycznej. Dobrym rozwiązaniem jest zaplanowanie takiego działania już na etapie projektu, co znacznie ułatwi pracę i zaoszczędzi czas podczas realizacji zlecenia. Sprawdź, jakie są warunki przyłączenia i co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na wybór dostawcy prądu

Przyłączenie prądu do domu - określenie warunków przyłączenia

Zanim przystąpisz do podpisania umowy o przyłączenie sieci energetycznej, warto na wstępie poznać wszelkie warunki umowne. W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek, który określa wszelkie dane techniczne, jakie musi spełniać nieruchomość, aby przyłącze energetyczne było możliwe do założenia. Co więcej, taka umowa jasno określa sposób oraz kwotę rozliczenia za dostarczanie określonej ilości prądu. 

W zależności od doboru rodzaju przyłącza należności mogą się różnić. Tradycyjne kablowe przyłącze energii elektrycznej zawiera opłatę pełnego złącza kablowego, obudowy oraz niezbędnego wyposażenia, dlatego cena kształtuje się na 47,39 zł/kW netto. W przypadku wykonania przyłączenia do sieci przyłączem napowietrznym, czyli za pomocą przewodów umieszczonych na słupach cena wynosi 13,48 zł/Kw netto. O sposobie przyłączenia najczęściej decydują warunki okolicznej zabudowy i dostępnych przez sieć energetyczną mozaiści podpięcia budynku do przyłącza elektrycznego. 

 

Wykonanie przyłącza sieci elektrycznej - warunki techniczne przyłączenia 

Świadczenie usług dystrybucji energii ma jasno określone warunki, jakich należy przestrzegać. To właśnie dlatego, zanim firma wykona u ciebie instalacje elektryczne, już podczas składania wniosku u operatora musisz dostarczyć dokumenty określające plan zabudowy zamieszkałego terenu, który przedstawia nie tylko budynek, który chcesz objąć przyłączeniem prądu, ale także okoliczne nieruchomości, które mogą mieć wpływ na sposób wykonania instalacji elektrycznej.

Podłączenie prądu wymaga również dostarczenia pełnej dokumentacji stanowiącej o tytule prawnym obiektu, czyli tak naprawdę twoimi prawami, jakie masz względem nieruchomości. W przypadku, kiedy jesteś prawowitym właścicielem wystarczy, jeżeli do operatora energii dostarczysz do wglądu akt notarialny. Pełne warunki sprawdź na stronie internetowej operator.enea.pl.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%