Zamknij

Dlaczego oddając do skupu węgliki spiekane, można przyczynić się do ochrony środowiska?

10:21, 25.07.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:21, 25.07.2022

W przypadku wielu materiałów recykling można uznać za pomocny, ale technicznie rzecz biorąc, można by sobie było bez niego poradzić. W przypadku węglików spiekanych ich odzyskanie jest właściwie koniecznością i to z wielu powodów.

Kwestie związane z ekologią

Produkcja węglików spiekanych – od wydobycia na przykład rudy wolframu, po samo tworzenie spieków – jest procesem w potężnym stopniu degradującym środowisko naturalne. Dlatego oddając na skup zlomu weglik spiekany, można w realny i wymierny sposób przyczynić się do spowolnienia negatywnych zmian środowiskowych. Kiedy zużyte materiały zawierające węgliki trafią na przykład do skupu zlomskup.eu, zostaną przekazane do recyklingu. To dość skomplikowany proces, który oczywiście też ma wpływ na środowisko, ale w porównaniu z produkcją węglika z pierwotnego surowca sytuacja wygląda lepiej.

Postępowanie z odpadami i sprawy budżetowe

Skup zużytych frezów czy skup płytek wieloostrzowych są dla wykorzystujących je firm korzystne z dwóch istotnych powodów. Po pierwsze – jest to jeden z akceptowanych sposobów postępowania z odpadami, a to kwestia, która w przypadku firm jest dość ściśle regulowana od strony formalnej. Druga sprawa to oczywiście kwestie budżetowe. W zależności od tego, jaki wybierze się skup płytek skrawających cena może być różna, ale w każdym przypadku firma wychodzi na plus, ponieważ zamiast płacić za odbiór odpadów, jeszcze przynajmniej minimalnie na tym zyskuje. Rzecz jasna o opłacalności można mówić głównie w przypadku dostawców dużych ilości zużytych elementów na skup płytek skrawających czy frezów, ale nie trzeba być doświadczonym księgowym, żeby dojść do wniosku, że nawet niewielki plus jest lepszy niż spory minus.

Ceny bez recyklingu

O tym mówi się dość rzadko, a szkoda, bo to istotny problem. Otóż oddając węgliki na skup, zwiększa się podaż surowca, z którego można produkować kolejne elementy dla przemysłu. I to jest podwójnie istotne. Raz, że rośnie popyt na węgliki nie tylko w branżach, które od lat z nich już korzystają, jak choćby obróbka czy automotive, ale też w tych gałęziach, które wcześniej nie były dużymi odbiorcami spieków. Już sam efekt skali sprawia, że bez recyklingu ceny poszłyby mocno w górę, a na to nakłada się jeszcze wyższy koszt środowiskowy i związane z nim opłaty rekultywacyjne i inne formy opłat za korzystanie ze środowiska, które windują koszty elementów z węglików jeszcze bardziej. W pewnym sensie to właśnie nieliczne skupy węglików spiekanych są tymi podmiotami, które w dużym stopniu zapewniają spowolnienie wzrostu cen.

Dla wielu firm korzystanie z usług skupu węglików to wciąż nowość, na którą nie patrzy się zbyt przychylnie, jednak warto zrewidować swoje poglądy na tę sprawę. W grę wchodzą nie tylko pieniądze, nie tylko środowisko, ale coraz częściej także renoma firmy, bo w wielu zleceniach minimalizacja wpływu procesu produkcyjnego na środowisko jest czynnikiem poważnie branym pod uwagę.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%