Zamknij

Frank szwajcarski zbliża się do 5 zł. Co zrobić z kredytem w kryzysie?

00:00, 30.07.2022 artykuł sponsorowany

Frankowicze ledwo pozbierali się po pandemii, która przyniosła ogromne wahania kursu franka, aby za chwilę mierzyć się z jeszcze wyższym i mniej stabilnym, który pojawił się w wyniku wybuchu wojny w Ukrainie. Od 2008 roku frankowicze zdołali przyzwyczaić się do tego, iż każda zmiana na rynku walutowym wpływać będzie bezpośrednio na ich spłatę kredytu, ale aktualnie mamy do czynienia z rekordowym kursem franka w towarzystwie równie wysokiej inflacji w Polsce. Widmo problemów ze spłatą swoich zobowiązań nie pozwala na spokojny sen, ale większość z frankowiczów wie, co zrobić, aby pożegnać się z toksycznym kredytem.

Kurs franka – najwyższy w historii

Kurs franka nieprzerwanie umacnia się od 2008 roku, gdy do czynienia mieliśmy ze światowym kryzysem, aktualnie sytuacja jest podobna, bowiem wybuch wojny w Ukrainie przyczynił się znacząco do decyzji inwestorów, aby wybrać franka szwajcarskiego, jako bezpieczną przystań w niepewnych czasach. To wszystko spowodowało, iż frank szwajcarski umacnia się stale i swoją wartością przekroczył nawet amerykańskiego dolara wraz z europejską walutą. Tym samym polska złotówka słabnie, co dla frankowiczów oznacza, że za franka trzeba zapłacić podwójnie.

Pierwszy raz w historii także mamy do czynienia z perspektywą wyjścia Szwajcarii z polityki ujemnych stóp procentowych, co również wpłynie na wysokość kursu franka. Prawdopodobnie już we wrześniu otrzymamy informację o dodatnich stopach procentowych, które wpłyną na wysokość kursu, a to na wyższe raty kredytów.

Wysoki kurs franka – konsekwencje

Negatywne konsekwencje wynikające z rosnącego kursu waluty są niezaprzeczalne, bowiem przekładają się na wysokość comiesięcznych rat frankowiczów, a co gorsza – wpływają również na całość zadłużenia, czyli wartość kredytu. Większość frankowiczów zaciągnęła swój kredyt, gdy frank szwajcarski wynosił około 2,50 zł, zatem przy aktualnie utrzymującym się poziomie franka, to ogromna różnica w wysokości miesięcznych rat oraz holistycznej wartości kredytu. Można pokusić się o stwierdzenie, że wartość franka jest około 140  proc. wyższa, niż w dniu zawierania umowy kredytu z bankiem.

Kurs franka stale rośnie, a już we wrześniu odbędzie się kolejne posiedzenie Centralnego Banku Szwajcarii, po którym spodziewamy się kolejnego podwyższenia stóp procentowych, co nie będzie obojętne dla rynku walutowego i zapewne ten ponownie wzrośnie.

Wyższy kurs franka – nadzieja dla frankowiczów?

Można pokusić się o stwierdzenie, iż część z frankowiczów liczy na wyższy kurs franka, bowiem kryje się za tym korzyść, jaką mogą odnieść. Dotyczy to jednak tych frankowiczów, którzy otrzymali zabezpieczenie roszczenia na czas postępowania, czyli nie muszą spłacać rat i swoje kredyty spłacali w CHF. Wówczas do czynienia mamy z większym roszczeniem, jakie mogą odzyskać frankowicze, którzy walczą w sądzie.

Większość frankowiczów powodowana trudnością ze spłatą kredytu zdecydowała się na złożenie pozwu i odzyskanie wolności od kredytu. Każda sytuacja, w której frank zaczyna niebezpiecznie szaleć powoduje, że frankowicze i tak decydują się na kroki prawne.

Frankowicze wygrywają w sądach

Kancelaria frankowa Toruń zaznacza, iż pozwanie banku stanowi jedyną możliwość odzyskania wolności finansowej oraz zażegnania problemu z kredytem. Jednocześnie zauważa, iż uzyskanie pozytywnego wyroku w sprawie frankowej nigdy nie było tak proste, jak dziś. Ilość orzeczeń krajowych oraz europejskich wskazuje na to, iż każda umowa posiadająca niedozwolone klauzule podlega unieważnieniu.

Frankowicze nie otrzymają wsparcia w kryzysie, a wakacje kredytowe zostały przewidziane tylko dla kredytów złotówkowych, to na pewno spowoduje wzrost zainteresowania złożeniem wniosku o zabezpieczenie, aby wstrzymać płatność rat na czas postępowania. Jak na razie pozew oraz zabezpieczenie zdaje się być jedynym rozwiązaniem krótko oraz długotrwałym, gdy kredyt nadwyręża domowy budżet do granic możliwości.

Skontaktuj się z Kancelarią Frejowski CHF i dowiedz się, jak zabezpieczyć się przed rosnącym kursem franka!

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%