Zamknij

Turkuć podjadek - zmora naszych ogrodów

10:12, 08.08.2022 . Aktualizacja: 10:13, 08.08.2022
fot. partnera fot. partnera

Turkuć podjadek przypomina z wyglądu świerszcza, jest dużym owadem. Jego cylindryczne i wydłużone ciałko jest brunatnoszare i liczy aż do 7 cm długości. Odwłok posiada 2 wyrostki. Nie sposób pomylić szkodnika z żadnym innym owadem, jest bardzo charakterystyczny.

Turkuć podjadek - gdzie żeruje szkodnik?

Niestety obecność turkucia podjadka w ogrodzie wiąże się z dużymi stratami i zniszczeniami. Owad ten ryje korytarze tuż pod ziemią uszkadzając korzenie roślin. Szukając pożywienia potrafi wykopać całą sieć korytarzy podgryzając po drodze wszystko co spotka na swojej drodze. W rezultacie rośliny więdną i obumierają. Owad może wegetować nawet metr pod ziemią, żywiąc się mniejszymi owadami i czekając na sezon na warzywa. Na zewnątrz owad wychodzi tylko w celach lęgowych w maju i czerwcu. Najczęściej preferuje glebę wilgotną i żyzną, pod ziemią buduje komorę lęgową gdzie składa około 300 jaj. Aby nie dopuścić do rozmnożenia się szkodnika należy podjąć działania mające na celu wytępienie lub wygonienie owada z naszego ogrodu. 

Turkuć podjadek - sposoby na pozbycie się szkodnika

 Dużo informacji na temat turkucia podjadka jest zamieszczonych na stronie https://www.ogarnijogrod.pl/turkuc-podjadek-jak-wyglada-jak-zlapac/

Chociaż zwalczenie  tego szkodnika w ogrodzie nie jest prostym zadaniem ale to możliwe. Oto sprawdzone sposoby na pozbycie się szkodnika z ogrodu, wystarczą cierpliwość i konsekwencja a nieproszony gość sam opuści nasz teren. Wyłapywanie owada to najlepszy sposób na pozbycie się go w ogrodzie. Jeżeli turkuć podjadek zostanie pozostawiony sam sobie w ogródku to szybko się rozmnoży. Efekty tego będą opłakane, straty w plonach działkowych duże a praca działkowicza zmarnowana. Utworzy się wtedy podziemne miasto, którego nie widać. Wytępienie owadów na tym etapie będzie już zadaniem tak trudnym, iż może przekroczyć nasze siły. Warto usunąć owada gdy tylko zauważymy jego obecność na grządce. 

1. Odstraszający zapach

Jeżeli turkucia podjadka jest jeszcze niewiele w ogrodzie można spróbować odstraszyć owada zapachami. Działa to tylko na szkodniki w postaci dorosłej. Uciekną one gdy w pobliżu będzie olsza czarna. Trzeba porozkładać jej gałązki w różnych miejscach. na grządkach a owad sam ucieknie z działki. 

2. Odstraszająca kleista substancja

Jest to bardzo skuteczny sposób na turkucia podjadka, jednakże potrzebna jest dokładna lokalizacja głównego gniazda owada. Jeśli po oględzinach grządek znajdziesz kwaterę główną to wlej do otworów w ziemi olej rzepakowy. Niechciani lokatorzy z tego powodu szybko powyłażą spod ziemi na powierzchnię a ty je z łatwością złapiesz. 

3. Pułapka obornikowa

Ten sposób nie tylko pomaga się pozbyć owadów lecz także zapobiega wylęganiu się nowych szkodników. Jest bardzo skuteczny ale trzeba poświęcić trochę czasu i uwagi. Należy wykopać w okolicy gniazda turkucia podjadka głęboki dołek i wyłożyć go folią. Następnie wypełnia się go świeżym  obornikiem, najlepsze będą odchody końskie i zakopuje ziemią. Odpowiednim czasem na przeprowadzenie tych zabiegów będzie późne lato. Owady w tym miejscu przezimują wpadając jednocześnie w pułapkę a ty wiosną po prostu wyrzucisz zawartość dołka. Jest to proste ale daje dobre rezultaty. 

4. Zwalczanie turkucia podjadka  - specjalne gotowe żywołapki

W sklepach dostępne są także specjalne gotowe żywołapki na turkucia podjadka, dzięki którym złapiesz owada, Żywołapka to małych rozmiarów gotowa pułapka, którą należy wkopać bezpośrednio w tunele szkodnika, często ich znalezienie jest czasochłonne i trudne.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%