Zamknij

Praca w charakterze edytora

11:17, 25.10.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:17, 03.11.2019

Studia polonistyczne dają nam wiele możliwości, jeśli chodzi o naszą przyszłość zawodową. Warto zdecydować się na ukończenie specjalności edytorskiej, która pomoże zdobyć satysfakcjonującą pracę z gwarancją niemałego wynagrodzenia.

Gdzie może pracować edytor?

W dzisiejszych czasach edytorzy pracują przede wszystkim w:

  • wydawnictwach książkowych,
  • branży poligraficznej,
  • czasopismach,
  • portalach internetowych.

Umiejętność poprawiania czyjegoś tekstu często idzie w parze z koniecznością tworzenia własnych treści. Edytor nierzadko jest zmuszony do usunięcia większej ilości artykułu i zastąpienia jej zupełnie nową treścią. Wiele osób znajduje zatrudnienie w renomowanych wydawnictwach, które zapewniają możliwość współpracy z najbardziej poczytnymi autorami. W takim przypadku zarobki edytora mogą sięgać nawet 7700 zł netto – szczególnie jeśli w danym miesiącu wykonał korektę większej ilości tekstów. Na wysokie wynagrodzenie mogą także liczyć osoby zatrudnione w szeroko pojętej branży PR, w której umiejętność prawidłowego posługiwania się językiem jest na wagę złota.

Czy praca edytora jest ciekawa?

Wbrew pozorom, praca edytora nie musi wiązać się z mozolnym poprawianiem czyichś tekstów, których lektura sama w sobie nie jest interesująca. Wielu specjalistów może pochwalić się współpracą z popularnymi autorami kryminałów, romansów czy książek przygodowych – edytowanie ich dzieł jest źródłem niemałej satysfakcji. Warto także wspomnieć o komforcie wykonywania zawodowych obowiązków. Edytor bardzo często ma możliwość poprawiania tekstów w domowym zaciszu, samodzielnie dopasowując do swoich preferencji czas pracy.

Poprawność językowa to podstawa

Oczywiście każdy edytor musi znać zasady poprawnej pisowni. W razie wątpliwości powinien skontaktować się z poradnią językową, aby rozwiązać problem dotyczący błędów stylistycznych lub gramatycznych. Doświadczony edytor powinien posiadać najnowsze wydania słowników językowych, które pomogą poprawić tekst zgodnie z obowiązującymi zasadami.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%