Zamknij

5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o pracy za granicą

11:46, 28.01.2020 materiał partnera Aktualizacja: 11:48, 28.01.2020
Skomentuj 5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o pracy za granicą - fot. partnera 5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o pracy za granicą - fot. partnera

Wielu z nas często decyduje się na wyjazd za granicę do pracy. Decyzję tę podejmujemy w różnych warunkach, czasami jesteśmy głodni wrażeń i chcemy poznać nowe, czasami szukamy lepszych zarobków niż te oferowane w naszym kraju, zdarza się również tak, że mamy już rodzinę, która mieszka za granicą i to właśnie ona jest głównym powodem, który skłania nas do wyjazdu. Bez względu na to, jakie są nasze pobudki przed wyjazdem zagranicę, powinniśmy wiedzieć kilka rzeczy, o których opowiemy poniżej.

Poszukiwanie pracy – praca opiekunki w Niemczech

Czasami wyjeżdżamy do obcego kraju zupełnie „w ciemno”, to oznacza, że nie mamy zapewnionego miejsca zamieszkania, ani pracy. Taki wyjazd może wiązać się z niemałym stresem, niektórzy bardzo szybko znajdują sobie zajęcie głównie przez internet, jednak bez odpowiednich dokumentów decydujemy się na pracę na czarno, co może wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Część z nas jednak poszukuje pracy za granicą, jeszcze będąc w Polsce, co jest znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem. Jednym z ciekawych pomysłów może być wykorzystanie polskich agencji, takich jak: https://laxocare.pl, która zajmuje się rekrutacją Polek do Niemiec w celu zatrudnienia ich jako opiekunki do osób starszych. Dzięki takiej agencji mamy zapewnione miejsce zamieszkania, pracę i wszelkie dokumenty, które są niezbędne w pracy za granicą.

Pozwolenie na pracę i pisanie cv

Jako obywatele Unii Europejskiej we wszystkich krajach członkowskich mamy prawo do podjęcia pracy bez dodatkowych pozwoleń na pracę. Wyjątkiem jest Wielka Brytania, w której pracodawcy wymagają od nas założenia National Insurance Number, który pozwala na płacenie składek ubezpieczeniowych i odprowadzania podatków. Dodatkowo bardzo ważne jest zapoznanie się z obowiązującymi standardami pisania cv, ponieważ przykładowo w Wielkiej Brytanii bardzo krytycznie patrzy się na aplikacje, które są złożone z załączonym zdjęciem.

Obowiązująca umowa

Ważne jest, aby pamiętać, że umowa, którą zawieramy z pracodawcą w obcym kraju, jest sporządzana w języku urzędowym danego państwa oraz na zasadach tamtejszego prawa pracy. Warto zatem zapoznać się z obowiązującym w danym kraju prawie pracy, aby znać swoje prawa i obowiązki. Przykładem wyjątkowo korzystnego prawa pracy jest niemieckie prawo, w którym maksymalna ilość godzin spędzonych w pracy to 8 godzin, niemile widziane są wszelkie nadgodziny.

Podatki

Przed wyjazdem warto dowiedzieć się, jak wyglądają podatki w danym kraju i czy będzie nas obowiązywać podwójne opodatkowanie. Otóż jeżeli zdecydujemy się na wyjazd zagranicę na stałe, to obowiązują nas jedynie zagraniczne podatki. Jeśli zaś nasz wyjazd jest tylko tymczasowy, czyli maksymalnie 2-letni, to jesteśmy zobowiązani do zapłacenia podatku od dochodu w kraju, w którym pracuje, jednak podlegamy polskiemu systemowi ubezpieczeń. Tylko polskie podatki zapłacimy tylko wtedy, gdy jesteśmy delegowani do pracy za granicą przez polską firmę lub w momencie, gdy przepracowaliśmy w obcym kraju mniej niż sześć miesięcy w danym roku.

Obyczaje

Bardzo ważną kwestią, z którą warto się zapoznać przed wyjazdem do pracy zagranicę, są obyczaje panujące w konkretnym kraju, które przenikają również do kultury pracy. Przykładowo we Włoszech popularne jest skracanie dystansu między pracownikiem a pracodawcom, łączy się również sprawy zawodowe z prywatnymi, niemal wymagana jest otwartość i opowieści o swoim życiu prywatnym. Natomiast w Niemczech takie zachowanie byłoby uznane za brak profesjonalizmu. Dodatkowo w Niemczech bardzo źle patrzy się na spóźnialskich, spóźnienia nie są tolerowane.

Kwestie, które zostały poruszone w niniejszym artykule, powinny pomóc Wam w odnalezieniu się w nowym środowisku za granicą. Z wyjątkiem Wielkiej Brytanii nie musimy posiadać specjalnym pozwoleń na pracę, z tego względu, że Polska jest członkiem UE. Oprócz zapoznawania się z prawem pracy nie zapominajmy o zapoznaniu się z obyczajami panującymi w danym kraju, które mają ogromny wpływ na to, jak wygląda kultura pracy.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%