Zamknij

Czy badania geologiczne gruntu są obowiązkowe? Sprawdźmy, nim zaczniesz swoją inwestycję!

12:00, 17.05.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:04, 17.05.2018
Skomentuj Czy badania geologiczne gruntu są obowiązkowe? Sprawdźmy, nim zaczniesz swoją inwestycję! Czy badania geologiczne gruntu są obowiązkowe? Sprawdźmy, nim zaczniesz swoją inwestycję!

Proces inwestycyjny wymaga nakładu pracy na dużo przed tym, niż wbijemy łopatę w ziemię. Wszystkie czynności administracyjne ciągną za sobą szereg pozwoleń, ekspertyz i stosy dokumentacji, która daje nam pełne prawo do postawienia własnych czterech ścian. Korzystanie z usług firm geologicznych jest jak widać nieuniknione. Co czeka ludzi, którzy tego nie zrobią? Sprawdźmy zatem.

Jakie niebezpieczeństwa czekają osobę, która nie wykona badań geologicznych gruntu?

Jeśli jesteś świeżo upieczonym inwestorem i planujesz samodzielnie swój projekt, musisz wiedzieć, że w przypadku realizacji budowlanych, każda potencjalna oszczędność może okazać się pułapką. Nie inaczej jest w kwestii badań geologicznych gruntu. Standardowe budowle nie wymagają bardzo skomplikowanej ekspertyzy – może ona wynosić od 800 – 1 500 zł (jest to spora kwota, ale wciąż niewielki procent w obliczu kosztów budowy domu).

Jeśli pominiemy udział firmy geologicznej, nasz dom może nigdy nie powstać. Ponadto przedsięwzięcie już na etapie realizacji lub chwilę po niej może okazać się klapą, gdyż wykonawstwo nie zostało dostosowane do właściwości gruntu. Przecież mechanika i parametry profilu gruntowego są podstawą poprawnego wyliczenia i dobrania fundamentów. Badania geologiczne określą min spoistość gruntu i pomogą wyznaczyć jego osadzanie się.

Fot. Badanie gruntu prowadzone przez firmę Interra Geologia Poznań

Sytuacja mocno się komplikuje, gdy planujemy podpiwniczenie budynku. Bez badań geologicznych gruntu nie określimy poziomu i właściwości wód gruntowych. Bez tej wiedzy nie da się dobrać odpowiedniej izolacji oraz odwodnić wykopu. Nawet jeśli dojdzie do budowy, piwnica będzie okresowo zalewana, co wiąże się z dużymi kosztami, nie mówiąc już o niewygodzie i uciążliwości tego problemu.

Musisz mieć świadomość, że nawet pobieżnie znając specyfikę gruntu, możesz narazić się na koszta po samej inwestycji. Przecież nawet maksymalny koszt zatrudnienia firmy geologicznej będzie zawsze mniejszy niż środki, jakie będziemy musieli przeznaczyć na naprawę pękających ścian, sufitów, odpadających połaci tynku (często ozdobnego, o dużej wartości). Słowem – nowy dom bardzo szybko może stać się ruiną jeśli zaoszczędzimy na badaniach geologicznych.

Największym błędem jest trywialna logika, która często podpowiada inwestorom, że skoro w bliskim sąsiedztwie stoją domy i mają się dobrze, mój także będzie stał i nie ma potrzeby wykonywania badań geologicznych. Różnorodność w profilu gruntowym oraz trudności z oszacowaniem układu zwierciadła wody gruntowej są tak wielkie, że czasem i kilkadziesiąt metrów może robić kolosalną różnicę.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

MarekMarek

0 0

Tą ścieme to moźecie idiotom wciskać kolejne lobby które chce kase od inwestora ściągnąć to kolejna mafia w polsce która robi z nas idiotów.w wielu gminach buduje sie na terenach podmokłych bo chodzi o wplywywy do budźetu gminy i wszystko przechodzi 11:19, 25.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%