Zamknij

Elegancka kostka brukowa - alternatywa dla asfaltu

19:03, 21.05.2018 | artykuł sponsorowany
Skomentuj
Elegancka kostka brukowa - alternatywa dla asfaltu - fot. partnera

Jednym z najbardziej dekoracyjnych sposobów na wykończenie otoczenia domu jest kostka brukowa. Kostka brukowa jako niewielkie elementy jest znakomitym uzupełnieniem innych rodzajów nawierzchni jak asfalt, beton czy kamień, ale równie oryginalnie i tak samo skutecznie będzie funkcjonować samodzielnie.

Czym jest kostka brukowa (Poznań)?

Kostka brukowa nie jest naturalnym produktem – to wytwór połączonych ze sobą kilku składników o specjalnych właściwościach, które w całości tworzą bardzo twardy element, nadający się do układania w miejscach, które wymagają utwardzenia. W skład produktów tworzących kostkę brukową wchodzi przede wszystkim cement, woda, a dodatek odpowiednich kruszyw sprawi, że kostka będzie chropowata, a co za tym idzie – gotowy element zapewnia dużo lepszą przyczepność niż wygładzony beton bez dodatków.

Do mieszaniny dodawany jest również pigment, który barwi kostkę na pożądany kolor.

Cechy charakterystyczne kostki

Cały proces produkcji odbywa się w warunkach dużych sił ściskających, a jednocześnie prasujących, dzięki temu nadmiar wody zostaje wyciśnięty, powietrze odessane, przez co gotowy produkt staje się wyjątkowo gęsty, twardy i wytrzymały, a przede wszystkim nie chłonie wody.

Zastosowanie kostki brukowej, jej zalety i wady

W momencie zakupu kostki brukowej trzeba poznać jej parametry techniczne, czyli jaki został użyty minerał, kształt, łatwość przylegania poszczególnych elementów, barwę, wielkość i inne. Kupując kostkę różnego rodzaju należy kierować się jej stopniem twardości – twardsza będzie lepiej znosiła ciężar przejeżdżających po niej samochodów, lżejszą można ozdobić ścieżki w ogrodzie, chodniki wokół domu lub uzupełnić obramowanie basenów czy oczek wodnych.

Kostkę brukową ze względu na walory estetyczne dzielimy na:
- kostkę przemysłową – układa się ją zazwyczaj na chodnikach 
publicznych, ścieżkach rowerowych, parkingach, podjazdach i tym 
podobnych obiektach,
- kostkę szlachetną użytkową, zwaną dekoracyjną – można spotkać w 
parkach, otoczeniach prywatnych posesji, przy eleganckich hotelach, 
deptakach w kurortach i innych.

Odmiana dekoracyjna różni się od przemysłowej głównie kształtem – może posiadać bardzo wymyślne formy i rozmiary, a by nadać im bardziej artystyczny wygląd, można układać ją w kombinacjach z innymi materiałami jak drewno, kamień naturalny ozdobny, płyty betonowe i inne.

Wadą - jeżeli można w ogóle mówić o wadach tego produktu - jest dość czasochłonne układanie. Każda kostka musi być położona ręcznie, a w momencie układania zaprojektowanego wzoru, niestety czas ten jeszcze bardziej rośnie.

Czyszczenie kostki

Kostkę brukową, jako materiał nienasiąkliwy można łatwo utrzymać w czystości. Do czyszczenia wystarczy ostra szczotka najlepiej z twardym włosiem oraz myjka ciśnieniowa lub nawet zwykły wąż ogrodowy podpięty do kranu z wodą. Szczotką dokładnie można wyczyścić przestrzenie pomiędzy dwoma elementami, natomiast czystą wodą spłuczemy wszystkie powierzchniowe zanieczyszczenia.

Całą robotę związaną z układaniem kostki brukowej na szczęście wynagrodzi nam efekt końcowy prac - gotowy piękny wzór, jednolicie gładka powierzchnia oraz wymarzony kolor.

(artykuł sponsorowany)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© e-krajna.pl | Prawa zastrzeżone