Zamknij
REKLAMA

Nowoczesne maszyny CNC – tokarki i frezarki

13:12, 02.06.2018 | artykuł sponsorowany
Skomentuj
Nowoczesne maszyny CNC ? tokarki i frezarki - fot. partnera

Komputerowe systemy sterowania to już dzisiaj norma w nowoczesnych maszynach. Zaliczają się do nich także tokarki i frezarki CNC, które należą do skomplikowanych maszyn.

Frezarki i frezowanie

Frezarki to jedne z takich maszyn, służące profesjonalnej obróbce metalu. Obróbka skrawaniem powierzchni płaskich oraz kształtowych, na przykład koła zębate, rowki, gwinty. Frez jest narzędziem do obróbki, które wykorzystuje się właśnie we frezarkach. Ruchem głównym, który powoduje skrawanie freza jest ruch obrotowy. Poza tym, frez przesuwa się też po obrabianym materiale.

Frezarki dzielimy na jednowrzecionowe lub wielowrzecionowe. Wyposażenie elektroniczne, rozbudowywanie funkcji oraz sterowanie numeryczne będą przekształcały konwencjonalną frezarkę w CNC, która stanowi integralny element wytwarzania CIM. Elektroniczne wyposażenie, rozbudowa funkcjonalności i sterowanie na poziomie numerycznym przekształciły konwencjonalne we frezarki CNC.

Tokarki i toczenie

Toczenie – to proces obróbki na tokarce i wykonywane jest poprzez wprawianie obrabianego przedmiotu w ruch obrotowy. Następnie skrawa się narzędziem jego powierzchnię. Przedmiot poddawany obróbce mocowany jest w uchwycie albo kłach.

Tokarka nowoczesnego typu służy do obrabiania skrawaniem, przeważnie przedmiotów której mają powierzchnię bryły obrotowej. Najczęściej narzędziem obróbki jest nóż tokarski, narzędzia do gwintów albo wiertło.

Tokarki dzielimy względem grup i podgrup. Mamy tokarki kłowe – produkcyjne, uniwersalne, wielonożowe, ciężkie, kopiarki i precyzyjne. Mamy też inne elementy – tokarki stołowe, karuzelowe i tarczowe, rewolwerowe, specjalne zegarmistrzowskie. Mamy też półautomaty i automaty tokarskie, zataczarki. Są też specjalne branżowe tokarki, odgórnie wykonujące pewne zadania.

Rozwój CNC

Frezarki czy tokarki jakiś czas temu nie były skomputeryzowane i od kilku lat obserwujemy prawdziwą rewolucję. Teraz komputerowe sterowanie to większa wydajność, precyzja i efektywność w działaniach obróbki. Szkolenie jest dobrym pomysłem, dla efektywnej pracy z nowoczesnymi maszynami. To taki zawód, na który zapotrzebowanie będzie rosnąć, dlatego jeśli ktoś już ma kompetencje tego typu, łatwo znajdzie zatrudnienie. Komputeryzacja to już norma, więc warto pozostać na bieżąco i rozwijać się.

Kupując tokarkę bądź frezarkę warto zadbać o odpowiednie narzędzia skrawające takie jak wiertła, frezy, gwintowniki, pilniki bądź uchwyty tokarskie które dostępne są w sklepie EBMiA.pl pod adresem: https://www.ebmia.pl/uchwyty-tokarskie-c-1805_3970_3972.html

(artykuł sponsorowany)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© e-krajna.pl | Prawa zastrzeżone