Zamknij

Na czym polega kontrola celna i jakie obowiązki ma kontrolowany?

15:35, 21.06.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:41, 21.06.2018
Skomentuj

Na czym polega kontrola celna?

Kontrola celna została zdefiniowana w art. 4 pkt 1 WKC, gdzie zauważono, iż wiąże się ona z wykonywaniem takich czynności przez osoby do tego uprawnione, których celem jest sprawdzenie, czy stosowane są prawidłowo przepisy celne. Oprócz tego organ celny sprawdza również, czy importer przestrzega wszystkich przepisów związanych z przewozem, wywozem oraz wykorzystywaniem towarów i produktów pomiędzy Unią Europejską a państwem trzecim. Aby w pełni zrozumieć istotę kontroli celnej, trzeba uzmysłowić sobie, jakie jest naczelne zadanie organów celnych. Dlatego też w ich pracy kładzie się bardzo duży nacisk na nadzór międzynarodowej wymiany handlowej Unii, a mówiąc wprost na pilnowanie swobody handlowej oraz sprawiedliwego handlu. W ten sposób można jasno stwierdzić, że organ celny podejmuje wszelkie kroki, aby zapewnić członkom Unii i ich partnerom ochronę interesów finansowych.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat organów celnych?

Jeśli Twoje przedsiębiorstwo jest związane z importem towarów, to koniecznie musisz mieć wiedzę na temat organów celnych, czy też kontroli celnej. Tylko w ten sposób będziesz mógł postępować zgodnie z przepisami i nie narażać swojej firmy na straty. Najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z porad związanych z przepisami kodeksu celnego, które oferuje firma http://pro-log.com.pl/.

Jak może wyglądać kontrola celna?

Istnieje kilka czynności, które często powtarzają się podczas kontroli celnej. Jednak prawda jest taka, że należy przygotować się na każdą ewentualność i jeszcze przed wyruszeniem towarów zagranicę dopiąć wszystko na ostatni guzik.

Najpopularniejsze czynności przeprowadzane przez kontrolę celną:

  • sprawdzanie, czy zgłoszenie celne zostało wykonane w sposób prawidłowy oraz kompletny,
  • weryfikacja deklaracji do czasowego składowania, przewozowej deklaracji skróconej itd.,
  • może zostać sprawdzona autentyczność oraz ważność wszystkich dokumentów, które służą jako załączniki,
  • kontrola księgowości,
  • sprawdzenie towarów i ich zgodności — tutaj warto podkreślić, iż organy celne mają prawo w niektórych sytuacjach pobrać próbkę produktów,
  • przeszukanie osób oraz pomieszczeń przy pomocy, np. psów służbowych.

Przedsiębiorca musi zdawać sobie sprawę, że kontrola może odbyć się również w siedzibie firmy. Dlatego tak ważne jest kompletowanie wszystkich dokumentów przez minimum 3 lata.

Obowiązki strony kontrolowanej

Istnieje kilka najważniejszych obowiązków strony kontrolowanej, które zostały określone w ustawie. Jednym z najważniejszych jest przede wszystkim fakt, iż podmiot kontrolowany ma prawo upoważnić jakąś osobę do uczestniczenia w kontroli lub też zrezygnowania z tego prawa. Z kolei wszelkie czynności kontrolne muszą zostać udokumentowane protokołem. Poza tym podmiot ma prawo zażądać legitymacji służbowej oraz upoważnienia od organu Służby Celnej.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%