Zamknij

Bojownik w akwarium

13:56, 30.07.2018 | materiał partnera
Skomentuj

Jak wybrać odmulacz do akwarium

Każde akwarium, bez względu na wielkość i zarybienie, wymaga czyszczenia i wymiany wody. Podstawowym narzędziem służącym do tego celu jest odmulacz, a więc proste urządzenie zasysające wodę wraz z zanieczyszczeniami i odprowadzające ją poprzez wąż do odpowiedniego zbiornika. W sklepach akwarystycznych jest ogromny wybór odmulaczy: od najprostszych, składających się jedynie z końcówki i węża, poprzez bardziej złożone, z zaworem zasysającym lub pompką, aż po bateryjne.

Czyszczenie dna i wymiana wody

Na dnie akwarium zbierają się nieustannie rozmaite zanieczyszczenia. Są to przede wszystkim odchody ryb, ale też niezjedzony i rozkładający się pokarm. To wszystko wymaga regularnego usuwania, w przeciwnym razie pogarszają się parametry wody, a glony zyskują doskonałą pożywkę, dzięki której mogą się bez ograniczeń namnażać, doprowadzając w krótkim czasie do obumierania zaatakowanych roślin. Glony mogą też osadzać się na szybach, tworząc trudną do usunięcia warstwę.

Każdy akwarysta wie również, jak istotna jest regularna wymiana wody w zbiorniku. Są różne szkoły dotyczące częstotliwości tej operacji i ilości wody wymienianej jednorazowo – każdy musi sobie to ustalić indywidualnie. Nie można podmieniać za wiele, bo w zbiorniku musi się wytworzyć i utrzymywać równowaga biologiczna. Dodawanie świeżej wody oznacza zarazem usuwanie tej zawierającej pożyteczne bakterie, rozkładające szkodliwe związki. Równocześnie jednak trzeba wymieniać wodę, by zapewniać roślinom i rybom zrównoważone, czyste środowisko. Wielu akwarystów wymienia więc 20-30% wody raz w tygodniu i od takiego schematu można zacząć.   

Delikatne odmulacze na baterie

Świeżo upieczeni akwaryści uwielbiają kupować do swoich zbiorników rozmaite gadżety. Niekiedy wydaje im się, że im bardziej skomplikowany jest dany przyrząd, tym lepszy. Nie zawsze się to potwierdza, ale w wypadku odmulaczy na baterie warto spróbować. Na przykład Eheim Quickvacpro: jest to produkt renomowanej firmy, znanej przede wszystkim z doskonałych filtrów. Nie wymienia wody, a jedynie czyści dno. Jest na tyle delikatny, że używanie go nie powoduje zasysania żwiru ani podłoża znajdującego się pod nim. Brud wciągany jest do pojemnika, który łatwo oczyścić.  

Odmulacze grawitacyjne

Jeśli chcemy równocześnie oczyszczać dno i wymieniać wodę lub tylko zasysać wodę ze zbiornika, najlepiej sprawdzi się odmulacz grawitacyjny. Jest to nic innego jak specjalna końcówka z tworzywa sztucznego i odpowiedniej długości wąż. Jednorazowe zassanie (no niestety, ustami) wody powoduje jej wypływ do zbiornika ustawionego poniżej akwarium. Taki odmulacz trzeba wybierać, kierując się kształtem końcówki i długością węża.

Kto nie lubi zasysać ustami, ten może spróbować odmulacza z pompką zasysającą, ale najbardziej godne polecenia wydają się odmulacze Tetra z zaworem zasysającym i regulacją siły ssania. Można je kupić w sklepie akwarystycznym pod adresem https://www.plantica.pl/produkty/czyszczenie/odmulacze. Wygoda użytkowania polega na tym, że nie trzeba zasysać wody ustami: wystarczy zatopić klosz odmulacza w akwarium, by wypełnił się wodą, i kilka razy energicznie nim potrząsnąć. Woda zacznie wtedy samoczynnie wypływać – zadba o to zawór zwrotny. Ponadto w odmulaczu tym znajduje się dźwigienka, której położenie decyduje o sile, z jaką zasysana jest woda.   

(materiał partnera)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© e-krajna.pl | Prawa zastrzeżone