Zamknij

Jaki oczyszczacz powietrza do przedszkola?

11:21, 13.08.2018 | artykuł sponsorowany
Skomentuj
Jaki oczyszczacz powietrza do przedszkola?

Od kilku lat każdej zimy powraca temat zanieczyszczonego powietrza. Winnym tego stanu rzeczy jest smog, który w przestrzeni publicznej został już wymieniony przez wszystkie przypadki, a rankingi jakości powietrza stały się najczęściej czytanymi newsami. Choć zainteresowanie smogiem dla wielu stało się prawdziwym szaleństwem i obsesją, to trzeba przyznać, że ten szum medialny ma swoje plusy.

Coraz więcej Polaków zdaje sobie sprawę z potrzeby czystego powietrza, wielu z nas już zainwestowało w oczyszczacze powietrza, a sporo ma zamiar to zrobić. Zdajemy sobie też sprawę, że najbardziej narażone na działanie zanieczyszczonego powietrza są nasze dzieci, dlatego oczyszczacze powietrza zaczęły pojawiać się także w przedszkolach i żłobkach. Pod naciskiem rodziców, a także dla zachowania czystości powietrza i sumienia, przedszkola coraz częściej decydują się na zakup takiego urządzenia. Jaki powinien być oczyszczacz powietrza do przedszkola?

Najważniejszym czynnikiem, mającym wpływ na dobre funkcjonowanie oczyszczaczy powietrza, są ich filtry. Dobrze by było, gdyby oczyszczacz był wyposażony w wieloetapową filtrację powietrza. Pozwoli to na stopniowe usuwanie z powietrza kolejnych zanieczyszczeń, takich jak kurz, włosy, czy pyłki. Najważniejszymi filtrami, jakie powinien posiadać oczyszczacz powietrza dla przedszkoli, to filtry HEPA i węglowy. Filtr HEPA odpowiada za oczyszczanie powietrza z najmniejszych pyłków poniżej 0,3 mikrona, tymczasem filtr węglowy pochłania mikroskopijne bakterie i wirusy.

Kolejnym elementem, na który należy zwrócić uwagę stosując oczyszczacze powietrza w przedszkolach, to wydajność urządzenia. Trzeba pamiętać, że sale przedszkolne najczęściej są sporo większe od pokojów w mieszkaniu. Ponadto istnieją normy, które wskazują jaka powierzchnia przypada na każde dziecko, a nawet jaki przepływ powietrza powinien być zapewniony dla każdego z nich. Przykładowo przeciętna grupa przedszkolna składa się z około 20 dzieci, plus dwóch opiekunów. Według norm ustanowionych w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej powierzchnia sali, w której znajduje się nasza grupa, nie powinna być mniejsza, niż 60 m². To powierzchnia porównywalna z mieszkaniem w bloku. Dodatkowo według normy PN-83/B-03430 odnoszącej się do wentylacji w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej strumień wentylowanego powietrza dla takiej grupy powinien wynosić około 350 m3/h. Dlatego oczyszczacze powietrza do przedszkoli muszą charakteryzować się dużą wydajnością pracy.

Kolejnym parametrem, który ma duże znaczenie w odpowiednim wyborze, jest głośność. Norma PN-87/B-02151/02, dotycząca poziomu głośności w pomieszczeniach, pozwala na stosowanie w przedszkolach i żłobkach urządzeń o maksymalnym poziomie głośności do 35 dB. To duże wymaganie, jakiemu musi sprostać oczyszczacz powietrza w przedszkolu, ponieważ dla większości z tych urządzeń zakres pracy zaczyna się niewiele poniżej tej wartości.

Tu dochodzimy do sedna problemu, jakim jest wybór odpowiedniego oczyszczacza powietrza dla przedszkola. Obecnie na rynku nie ma urządzeń, które spełniłyby wszystkie wymagania jednocześnie. Jeśli postawimy na wydajność oczyszczacza i ustawimy go na program pozwalający maksymalnie szybko oczyścić powietrze, może się okazać, że hałas emitowany przez urządzenie będzie przekraczał dopuszczalne normy. Natomiast uruchamiając oczyszczacz w trybie cichym, czy jak większość producentów określa sleep, może się okazać, że urządzenie nie będzie odpowiednio wydajne. Rozwiązaniem może być zakup przynajmniej dwóch oczyszczaczy do każdej sali, które pracując na niższych obrotach, zapewnią odpowiedni przepływ powietrza. Wiąże się to jednak z większymi kosztami zakupu, jak również eksploatacji, ponieważ nie można zapominać o tym, że każdy oczyszczacz powietrza powinien mieć regularnie wymieniane wszystkie filtry.

Zaproponowane poniżej modele z oferty sklepu Higieniczny.pl najlepiej nadają się na oczyszczacz powietrza dla przedszkoli, spośród dostępnych na rynku.

Warmtec AP350

To jedno z najmocniejszych urządzeń i zapewniających najlepsze oczyszczenie powietrza. Stosuje się go w pomieszczeniach do 65m², a atest PZH jest gwarancją dla zdrowia i bezpieczeństwa użytkowników. Poręczny pilot do zdalnego sterowania pozwala na wygodną obsługę oczyszczacza, a dzięki wbudowanemu czujnikowi urządzenie jest w stanie samodzielnie kontrolować jakość powietrza i przełączać się na bardziej ekonomiczny tryb pracy. Poziom głośności określono między 30 - 54 dB, tymczasem największa wydajność osiąga 600 m³/h

BLUEAIR Classic 505 Smokestop

To urządzenie sprawdza się w pomieszczeniach do 65m², a dzięki specjalnej blokadzie dla bezpieczeństwa dzieci, idealnie nadaje się jako oczyszczacz powietrza do przedszkola. Wyposażony jest w opatentowaną technologię HEPASilent, która łączy działania filtrów mechanicznych i elektrostatycznych, co powoduje jeszcze lepszą filtrację powietrza i bardziej cichą pracę. Unikatowy filtr Smokestop pozwala na usuwanie nieprzyjemnych zapachów i zanieczyszczeń gazowych.

(artykuł sponsorowany)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© e-krajna.pl | Prawa zastrzeżone