Zamknij

Projektujesz strony www? Pamiętaj o użyteczności!

13:10, 23.09.2018 | artykuł sponsorowany
Skomentuj
Projektujesz strony www? Pamiętaj o użyteczności! - fot. partnera

Użytkownicy Internetu są obecnie coraz bardziej wymagający. Spędzają coraz więcej czasu w sieci, jednakże możemy zaobserwować, iż ich uwaga jest mocno rozproszona. Internauci spieszą się, oczekują, że dotrą w możliwie najkrótszy sposób do informacji, których poszukują. Stawia to coraz większe wymagania osobom tworzącym strony www. Tutaj nie chodzi już jedynie o zaplecze techniczne oraz ładny design. Należy dołożyć wszelkich starań, aby serwisy internetowe były użyteczne. Mają one być zbudowane w sposób intuicyjny tak, aby użytkownicy mogli poruszać się po nich w jak najbardziej swobodny sposób.

Dowiedz się więcej o UX w projektowaniu stron

Projektowanie stron. Katowice oraz wiele innych dużych miast skupia się na tworzeniu miejsc, w których można porozmawiać o użyteczności. Pojawia się coraz więcej warsztatów, kursów, spotkań, na których wyjaśniane są zasady UX. Możemy dowiedzieć się o trickach, które w praktyce stosują doświadczeni już w temacie specjaliści. Zanim jednak poznamy zaawansowane rozwiązania warto zacząć od podstawowych praktyk np.:

  • Czytelność i przejrzystość

Tworząc stronę www należy pamiętać o większość użytkowników Internetu nie czyta treści zawartych w serwisach, a raczej „skanuje” je wzrokiem. Strony są bardzo szybko scrollowane, a jeśli zawierają wiele podstron to zazwyczaj użytkownicy chcą szybko przeklikiwać się między wybranymi podstronami. Oznacza to, że strona internetowa powinna być dla nich maksymalnie przejrzysta. Menu powinno być rozwijane i w pełni uporządkowane. Treści na podstronach powinny być podzielone i pogrupowane. Nikt bowiem nie będzie chciał wczytywać się w tzw. „lity” tekst. Jednocześnie na każdej z podstron powinny znajdować się wyraźnie widoczne guziki, które posłużą użytkownikowi nie tylko do przescrollowania strony, ale i przeklikania się do tematu znajdującego się na innej podstronie.

  • Umiar

Kolejnym elementem, na który należy zwrócić uwagę podczas projektowania stron internetowych to przesyt zawartych na nich treści. Witryna nie może być przeładowana zbyt dużą ilość zdjęć, czy też materiałów video. Użytkownik, który ma do czynienia ze sporym nagromadzeniem wszystkich treści oraz materiałów nie jest w stanie skupić się i często rezygnuje z przeglądania strony.

Na warsztatach z cyklu „Projektowanie stron” nauczymy się, że zadaniem projektanta jest to, aby użytkownik myślał jak najmniej. Katowice oraz inne miasta to miejsca, gdzie powstaje coraz więcej agencji, w których strony www tworzone są w 100% z myślą o Internautach. Stosowane są tutaj różne tricki tj.:

  • Łączenie różnych form treści

Przy tworzeniu witryn internetowych warto wykorzystywać różne elementy tj.: infografiki, animacje, video. Strona oparta jedynie na tekście nie będzie dla odbiorców interesująca.

  • Struktura strony

Projektując stronę www musimy pamiętać o odpowiedniej hierarchii. Najważniejsze informacje powinny być widoczne jeszcze zanim użytkownik rozpocznie scrollowanie strony. W treściach na stronie warto też stosować odpowiednią gradację, co oznacza że najważniejsze informacje powinny być wyboldowane, wypisane od myślników itp. Co więcej, treści też powinny być adekwatne do tematu. Użytkownik po przeczytaniu ich powinien stwierdzić, iż pomogły one w rozwiązaniu jego problemu.

Z im większym stopniem skomplikowania serwisu internetowego mamy do czynienia, tym większą uwagę powinniśmy przywiązać do kwestii użyteczności. Warto pamiętać, że poza elementami tj. przejrzystość, adekwatność treści, bardzo ważna jest responsywność strony oraz szybkość jej ładowania. Jeżeli mamy do czynienia ze sklepem internetowym to cała ścieżka prowadząca do zakupu powinna być przeanalizowana pod kątem użyteczności. Jest to trend, który zyskuje coraz większe znaczenie w projektowaniu serwisów internetowych. 

Webuzzeria
Grupa Infomax sp. z o. o. sp. k.
ul. Porcelanowa 11c
40-246 Katowice

+48 539 939 722

[email protected]

(artykuł sponsorowany)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© e-krajna.pl | Prawa zastrzeżone