Zamknij

Jak udekorować pomnik na Wszystkich Świętych?

08:57, 26.09.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:00, 26.09.2018
Skomentuj Jak udekorować pomnik na Wszystkich Świętych? - fot. partnera Jak udekorować pomnik na Wszystkich Świętych? - fot. partnera

Do Święta Zmarłych jeszcze sporo czasu, ale już dziś warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób udekorować groby bliskich, by nie zajmować się tym na ostatnią chwilę. Oczywiście na początek każdy nagrobek będzie potrzebował wyczyszczenia i lekkich zabiegów pielęgnacyjnych, ale najważniejsze 1 listopada będą kwiaty, znicze oraz inne ozdoby.

Kwiaty i wiązanki

Do wyboru są zarówno te naturalne, jak i sztuczne. Co prawda zwolenników tych drugich jest z pewnością mniej, gdyż sztuczne kwiaty nie wyglądają tak efektownie jak prawdziwe, ale są rozwiązaniem na dłużej. Nie trzeba ich także podlewać ani pielęgnować, a mimo to będą prezentować się przez cały czas wyjątkowo ładnie. Poza tym dziś produkuje się je często z tkanin i miękkich materiałów, dzięki czemu praktycznie nie sposób odróżnić ich od naturalnych. Są jednak takie osoby, które na groby bliskich co roku szykują prawdziwe i pięknie pachnące kwiaty lub tworzą z nich wspaniałe wiązanki i wieńce. Najczęściej poza kwiatami (różami, gerberami, chryzantemami) używa się także gałązek jodły lub liści. Jakie barwy dominują podczas Święta Zmarłych? Z pewnością będą to takie kolory jak żółty, biały i zielony. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zastosować inną kolorystykę.

Znicze

To jeden z najważniejszych symboli tego święta, ponieważ ogień symbolizuje Boga i jego obecność wśród ludzi, a dodatkowo jest metaforą życia wiecznego. Rozjaśnia mrok i pomaga duszom osób z zaświatów dotrzeć z powrotem tam, skąd przyszli. Zapalenie znicza na grobie zmarłych jest ważne - to wyraz uznania dla nich i symbol pamięci. Do wyboru są modele wykonane z ceramiki, gliny lub szklane, ale można zakupić również te plastikowe. Wybór wzoru oraz kolorystyka zależy w głównej mierze od samego grobu (np. nagrobki Granitex wykonywane z granitu mogą przybierać przeróżne barwy ze względu na specyfikę tego materiału, dlatego o wiele łatwiej dobrać do nich dodatki). Coraz popularniejsze stają się także znicze elektryczne, które mogą palić się zdecydowanie dłużej niż te z wkładem woskowym. Warto pamiętać jednak o tym, by nie przesadzać z ich liczbą – im mniej zniczy, tym lepiej zarówno dla samego nagrobku, jak i środowiska.

Inne dodatki

Z pewnością znicze, wiązanki i wieńce to najbardziej charakterystyczne ozdoby Dnia Wszystkich Świętych, ale płyty nagrobne da się udekorować także w inny sposób. Co prawda większość dodatków zazwyczaj wybiera się wraz z modelem konkretnej płyty (np. misy nagrobne czy książki nagrobkowe), ale można zakupić osobno również inne ozdoby. Będą wśród nich m.in. poduszki nagrobne. Zazwyczaj zrobione są ze styropianu i mogą przybierać różne kształty (serca, krzyża, koła) – przeważnie ubiera się je w mech oraz rośliny takie jak szyszki, liście i kwiaty. Często wykorzystuje się też suszone dodatki, aby poduszka nagrobna mogła prezentować się na grobie jak najdłużej.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%