Zamknij

Jak udekorować pomnik na Wszystkich Świętych?

08:57, 26.09.2018 | artykuł sponsorowany
Skomentuj
Jak udekorować pomnik na Wszystkich Świętych? - fot. partnera

Do Święta Zmarłych jeszcze sporo czasu, ale już dziś warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób udekorować groby bliskich, by nie zajmować się tym na ostatnią chwilę. Oczywiście na początek każdy nagrobek będzie potrzebował wyczyszczenia i lekkich zabiegów pielęgnacyjnych, ale najważniejsze 1 listopada będą kwiaty, znicze oraz inne ozdoby.

Kwiaty i wiązanki

Do wyboru są zarówno te naturalne, jak i sztuczne. Co prawda zwolenników tych drugich jest z pewnością mniej, gdyż sztuczne kwiaty nie wyglądają tak efektownie jak prawdziwe, ale są rozwiązaniem na dłużej. Nie trzeba ich także podlewać ani pielęgnować, a mimo to będą prezentować się przez cały czas wyjątkowo ładnie. Poza tym dziś produkuje się je często z tkanin i miękkich materiałów, dzięki czemu praktycznie nie sposób odróżnić ich od naturalnych. Są jednak takie osoby, które na groby bliskich co roku szykują prawdziwe i pięknie pachnące kwiaty lub tworzą z nich wspaniałe wiązanki i wieńce. Najczęściej poza kwiatami (różami, gerberami, chryzantemami) używa się także gałązek jodły lub liści. Jakie barwy dominują podczas Święta Zmarłych? Z pewnością będą to takie kolory jak żółty, biały i zielony. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zastosować inną kolorystykę.

Znicze

To jeden z najważniejszych symboli tego święta, ponieważ ogień symbolizuje Boga i jego obecność wśród ludzi, a dodatkowo jest metaforą życia wiecznego. Rozjaśnia mrok i pomaga duszom osób z zaświatów dotrzeć z powrotem tam, skąd przyszli. Zapalenie znicza na grobie zmarłych jest ważne - to wyraz uznania dla nich i symbol pamięci. Do wyboru są modele wykonane z ceramiki, gliny lub szklane, ale można zakupić również te plastikowe. Wybór wzoru oraz kolorystyka zależy w głównej mierze od samego grobu (np. nagrobki Granitex wykonywane z granitu mogą przybierać przeróżne barwy ze względu na specyfikę tego materiału, dlatego o wiele łatwiej dobrać do nich dodatki). Coraz popularniejsze stają się także znicze elektryczne, które mogą palić się zdecydowanie dłużej niż te z wkładem woskowym. Warto pamiętać jednak o tym, by nie przesadzać z ich liczbą – im mniej zniczy, tym lepiej zarówno dla samego nagrobku, jak i środowiska.

Inne dodatki

Z pewnością znicze, wiązanki i wieńce to najbardziej charakterystyczne ozdoby Dnia Wszystkich Świętych, ale płyty nagrobne da się udekorować także w inny sposób. Co prawda większość dodatków zazwyczaj wybiera się wraz z modelem konkretnej płyty (np. misy nagrobne czy książki nagrobkowe), ale można zakupić osobno również inne ozdoby. Będą wśród nich m.in. poduszki nagrobne. Zazwyczaj zrobione są ze styropianu i mogą przybierać różne kształty (serca, krzyża, koła) – przeważnie ubiera się je w mech oraz rośliny takie jak szyszki, liście i kwiaty. Często wykorzystuje się też suszone dodatki, aby poduszka nagrobna mogła prezentować się na grobie jak najdłużej.

(artykuł sponsorowany)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© e-krajna.pl | Prawa zastrzeżone