Zamknij

OC na raty

20:22, 05.10.2018 | artykuł sponsorowany
Skomentuj
OC na raty - fot. partnera

Wiele towarzystw ubezpieczeniowych umożliwia opłacenie składki na OC nie tylko bezpośrednio przy lub po zakupie polisy, ale również w ratach. Czy jest to rozwiązanie korzystne? Na jakich warunkach firmy udzielają rat? Odpowiadamy na te pytania w poniższym artykule.

OC na raty – jak to działa

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, w skrócie OC, jest obowiązkowe dla każdego auta poza nielicznymi wyjątkami, jak np. samochody zabytkowe czy pojazdy przeznaczone na handel. Z uwagi na znaczne podwyżki składek, które miały miejsce w latach 2015-2017, ceny OC poszybowały w górę, a zakup polisy stał się kłopotliwy dla wielu kierowców – w szczególności młodych, bez historii ubezpieczeniowej i z wieloma szkodami na koncie. Nic więc dziwnego, że gdy za ubezpieczenie trzeba wyłożyć kilka tysięcy złotych, np. 2-4 tys. zł, OC na raty zyskuje coraz większą popularność.

Zasada działania OC na raty jest nieskomplikowana i polega na tym, że zamiast uregulować składkę od razu rozkłada się ją na kilka płatności, najczęściej dwie albo cztery. W ten sposób można w dużym stopniu odciążyć domowy budżet, ponieważ nie trzeba wydawać z miejsca tak dużej sumy, z jaką wiąże się opłacenie składki ubezpieczeniowej. Niestety, raty nie są za darmo, gdyż udzielając ich, towarzystwa doliczają dodatkowo nawet 1/3 do podstawowej kwoty.

Ile to kosztuje

Jeżeli więc obowiązkowe ubezpieczenie samochodu kosztuje Cię standardowo 1500 zł, po rozłożeniu na dwie raty zapłacisz łącznie w granicach 1800-2000 zł, a w przypadku czterech rat jeszcze więcej. Czy to się opłaca? W liczbach bezwzględnych oczywiście nie, bo po prostu płacisz więcej za to samo, a to nigdy nie jest korzystna sytuacja. Nie da się jednak ukryć, że dzięki ratom ubezpieczenie staje się mniejszym obciążeniem dla portfela i łatwiej sobie z nim poradzić bez utraty płynności finansowej lub konieczności zaciągania kredytu albo pożyczki.

Rozłożenie OC na raty może być dobrym rozwiązaniem szczególnie dla osób, które planują w najbliższym czasie sprzedanie auta i muszą na krótko wykupić obowiązkowe ubezpieczenie. Jeżeli uda się zbyć pojazd przed terminem opłaty drugiej raty, zamiast tracić można zaoszczędzić, i to sporo. Jednak z drugiej strony, jeśli szybka sprzedaż auta się nie powiedzie i trzeba będzie opłacić drugą ratę, strata będzie wyraźna.

Podsumowując, rozłożenie OC na raty warto przemyśleć w sytuacji, gdy składka jest wysoka lub bardzo wysoka, a jej opłacenie może być problematyczne dla kierowcy. Wówczas raty stają się praktycznie jedyną możliwością, która pozwala na wykupienie polisy. Także w przypadku sprzedaży auta w najbliższym czasie raty są godne polecenia. Jeśli jednak Twoja składka nie stanowi nadmiernego obciążenia dla budżetu domowego i możesz ją bez problemu opłacić od razu, rozkładanie jej na raty wydaje się bezzasadne i przynosi wyłącznie straty.

(artykuł sponsorowany)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© e-krajna.pl | Prawa zastrzeżone