Zamknij

Serwer a hosting www – czym się różnią?

18:10, 10.10.2018 | artykuł sponsorowany
Skomentuj
Serwer a hosting www ? czym się różnią? - fot. partnera

W Internecie działa już ogromna liczba stron www, a do tego niemal każdego dnia pojawiają się nowe. Żadna z nich jednak nie mogłaby działać bez odpowiedniego zaplecza technicznego. Potrzebny jest do tego serwer i hosting www. Niektóre osoby mylą te pojęcia lub wręcz je utożsamiają. To błąd.

Wiele osób, które odwiedza jedną lub drugą stronę internetową, niespecjalnie interesuje się tym, jak taki serwis działa i co jest potrzebne do jego uruchomienia. Takiego komfortu nie mają jednak właściciele tych stron www. Oni muszą zapewnić sobie odpowiednią infrastrukturę techniczną, dzięki której ich serwis stanie się dostępny dla użytkowników. Właśnie w tym kontekście pojawiają się najczęściej takie terminy jak serwer i hosting www. Czym różnią się między sobą?

Czym jest serwer?

Warto podkreślić przede wszystkim, że serwer to urządzenie fizyczne, znajdujące się najczęściej w specjalnym budynku, które nosi nazwę Centrum Danych (Data Center). Serwerem może być tak naprawdę każdy komputer, który jest na stałe podłączony do Internetu. W rzeczywistości jednak serwery są najczęściej specjalnymi urządzeniami, które posiadają ogromną pojemność dysku i są przystosowane do nieprzerwanej pracy. W Data Center mają one specjalne warunki jak awaryjne zasilanie, odpowiednie chłodzenie itp. Do czego służy taki serwer? Na jego dysku można przechowywać różne bazy danych i pliki. Te ostatnie mogą być na przykład częścią strony internetowej. Takim serwerem zwykle zarządzają firmy hostingowe, można go również wynająć do własnej dyspozycji (np. serwer dedykowany).

fot.partnera

Czy hosting www to serwer?

Na powyższe pytanie można odpowiedzieć tylko w taki sposób: hosting www to nie serwer. Czym zatem jest hosting? W przeciwieństwie do serwera, który jest fizycznym urządzeniem, hosting www to usługa, a więc coś niematerialnego. Ważne jest jednak to, że hosting umożliwia dostęp do serwera. Hosting bez problemu znajdziemy u dobrego dostawcy usług internetowych. Na przykład w Domeny.pl można go za darmo testować przez 14 dni, nabyć w pakiecie z domeną lub kreatorem stron Webster. Dzięki hostingowi www otrzymujemy dostęp do części przestrzeni i zasobów serwera oraz do jego oprogramowania. Jako że dostęp do części serwera uzyskują również inni klienci dostawcy, często mówi się o hostingu współdzielonym. Hosting www to dobre rozwiązanie dla małych serwisów internetowych i niezbyt wymagających aplikacji. W przypadku bardzo dużych witryn www konieczne jest wynajęcie przeważnie całego serwera jednemu klientowi.

Podsumowując zatem to, co pojawiło się w artykule, można napisać, że serwer to rzeczywista maszyna, a hosting www to usługa dostępu do tego serwera, pozwalająca na przykład uruchomić własną stronę internetową.

(artykuł sponsorowany)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© e-krajna.pl | Prawa zastrzeżone