Zamknij
REKLAMA

Czym jest ulga podatkowa i jak z niej skorzystać?

14:17, 20.11.2018 | materiał partnera
Skomentuj

Wiele osób uważa, że płaci zbyt wysokie podatki. Zanim jednak przyjmiemy wskazaną w PIT wysokość zobowiązania podatkowego do zapłaty, warto sprawdzić czy nie da się jej legalnie obniżyć. Jednym ze sposobów na zmniejszenie wysokości należnego podatku, jest skorzystanie z tak zwanych ulg i zwolnień. Mogą z nich skorzystać konkretne osoby, na określonych przez ustawodawcę zasadach.

Ulgi i zwolnienia – cel i założenia

Ustawodawca przewidział, że nie wszyscy podatnicy znajdują się w identycznej sytuacji finansowej, pomimo tego, że z samych liczb mogłoby wynikać coś innego. Dlatego, poza ogólnymi zasadami podatkowymi i finansowymi, stara się wspierać osoby potencjalnie najsłabsze lub działania, które uważa za stosowne. Typowym przykładem mogą być tak zwana ulga podatkowa prorodzinna oraz ulga podatkowa na Internet. W pierwszym przypadku przepisy zostały stworzone tak, aby wspierać podstawową jednostkę jaką jest rodzina. Osoby posiadające dzieci mogą liczyć na specjalne ulgi, zależne między innymi od ilości dzieci. W drugim przypadku, ustawodawca zauważył konieczność rozwoju nowoczesności, w tym sieci Internet w kraju. Dlatego swoim działaniem stara się wspierać podatników ponoszących koszty dostępu do Internetu – tak aby zachęcić ich do tej technologii.

Rodzaje ulg i zwolnień

Ulga podatkowa to sformułowanie używane bardzo szeroko i potocznie. Można wymienić bardzo szeroki katalog pomocy nazywany ulgą podatkową, w skład którego wchodzić mogą składki ZUS, ulgi na darowizny krwi, darowizny na kościół, darowizny na organizacje pożytku publicznego, wcześniej wspomniane ulgi na Internet, ulga prorodzinna, ulgi rehabilitacyjne, abolicyjne i inne. Każda ulga podatkowa rządzi się swoimi konkretnymi prawami, mającymi potwierdzenie w przepisach. Warto jednak, aby podatnik rozróżnił dwie podstawowe kategorie ulg, dlatego że ma to kluczowe znaczenie dla obliczenia wysokości zmniejszenia zobowiązań wobec organów skarbowych. Chodzi głównie o rozgraniczenie ulg, które przyznawane są od dochodu oraz tych wpływających bezpośrednio na wysokość podatku. W zależności od przynależności do jednej z dwóch kategorii, należy w odpowiednim miejscu wprowadzić dane do wykorzystania ulgi. Osoby, które nie są pewne czy prawidłowo rozumieją odpowiednie zwolnienia, mogą skorzystać z pomocy np. specjalnych programów do wypełniania PIT, które poprowadzą i wskażą sposób odliczenia.

Podsumowanie i rekomendacje

Ulga podatkowa jest potencjalnie bardzo korzystną opcją dla wielu podatników. Mogą oni w zupełnie legalny sposób zmniejszyć swoje zobowiązania wobec fiskusa. Przed skorzystaniem z tej możliwości, należy jednak odpowiednio skrupulatnie sprawdzić warunki, które uprawniają do zwolnień i ulg, tak aby nie narazić się na ewentualne negatywne konsekwencje nieuprawnionego wykorzystania. W tym celu pomocne mogą być aktualne przepisy, opracowania, broszury, instrukcje oraz informacje często zawarte w programach księgowych i finansowych. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że przepisy się zmieniają, a co za tym idzie prawo do skorzystania z pomocy państwa w zeszłym roku, obecnie może nie być odpowiednie dla danej osoby. Dlatego też, zawsze należy odpowiednio zaktualizować posiadane dane na dany okres podatkowy.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

Komentarze (1)

Hela.KHela.K

0 0

Świetnie, dowiedziałam się o uldze na rozwój :D Polecam odwiedzić stronę docelową, sporo przydatnych informacji. 13:04, 29.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© e-krajna.pl | Prawa zastrzeżone