Zamknij
REKLAMA

Czym jest ulga podatkowa i jak z niej skorzystać?

14:17, 20.11.2018 | materiał partnera
Skomentuj

Wiele osób uważa, że płaci zbyt wysokie podatki. Zanim jednak przyjmiemy wskazaną w PIT wysokość zobowiązania podatkowego do zapłaty, warto sprawdzić czy nie da się jej legalnie obniżyć. Jednym ze sposobów na zmniejszenie wysokości należnego podatku, jest skorzystanie z tak zwanych ulg i zwolnień. Mogą z nich skorzystać konkretne osoby, na określonych przez ustawodawcę zasadach.

Ulgi i zwolnienia – cel i założenia

Ustawodawca przewidział, że nie wszyscy podatnicy znajdują się w identycznej sytuacji finansowej, pomimo tego, że z samych liczb mogłoby wynikać coś innego. Dlatego, poza ogólnymi zasadami podatkowymi i finansowymi, stara się wspierać osoby potencjalnie najsłabsze lub działania, które uważa za stosowne. Typowym przykładem mogą być tak zwana ulga podatkowa prorodzinna oraz ulga podatkowa na Internet. W pierwszym przypadku przepisy zostały stworzone tak, aby wspierać podstawową jednostkę jaką jest rodzina. Osoby posiadające dzieci mogą liczyć na specjalne ulgi, zależne między innymi od ilości dzieci. W drugim przypadku, ustawodawca zauważył konieczność rozwoju nowoczesności, w tym sieci Internet w kraju. Dlatego swoim działaniem stara się wspierać podatników ponoszących koszty dostępu do Internetu – tak aby zachęcić ich do tej technologii.

Rodzaje ulg i zwolnień

Ulga podatkowa to sformułowanie używane bardzo szeroko i potocznie. Można wymienić bardzo szeroki katalog pomocy nazywany ulgą podatkową, w skład którego wchodzić mogą składki ZUS, ulgi na darowizny krwi, darowizny na kościół, darowizny na organizacje pożytku publicznego, wcześniej wspomniane ulgi na Internet, ulga prorodzinna, ulgi rehabilitacyjne, abolicyjne i inne. Każda ulga podatkowa rządzi się swoimi konkretnymi prawami, mającymi potwierdzenie w przepisach. Warto jednak, aby podatnik rozróżnił dwie podstawowe kategorie ulg, dlatego że ma to kluczowe znaczenie dla obliczenia wysokości zmniejszenia zobowiązań wobec organów skarbowych. Chodzi głównie o rozgraniczenie ulg, które przyznawane są od dochodu oraz tych wpływających bezpośrednio na wysokość podatku. W zależności od przynależności do jednej z dwóch kategorii, należy w odpowiednim miejscu wprowadzić dane do wykorzystania ulgi. Osoby, które nie są pewne czy prawidłowo rozumieją odpowiednie zwolnienia, mogą skorzystać z pomocy np. specjalnych programów do wypełniania PIT, które poprowadzą i wskażą sposób odliczenia.

Podsumowanie i rekomendacje

Ulga podatkowa jest potencjalnie bardzo korzystną opcją dla wielu podatników. Mogą oni w zupełnie legalny sposób zmniejszyć swoje zobowiązania wobec fiskusa. Przed skorzystaniem z tej możliwości, należy jednak odpowiednio skrupulatnie sprawdzić warunki, które uprawniają do zwolnień i ulg, tak aby nie narazić się na ewentualne negatywne konsekwencje nieuprawnionego wykorzystania. W tym celu pomocne mogą być aktualne przepisy, opracowania, broszury, instrukcje oraz informacje często zawarte w programach księgowych i finansowych. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że przepisy się zmieniają, a co za tym idzie prawo do skorzystania z pomocy państwa w zeszłym roku, obecnie może nie być odpowiednie dla danej osoby. Dlatego też, zawsze należy odpowiednio zaktualizować posiadane dane na dany okres podatkowy.

(materiał partnera)

Komentarze (1)

Hela.KHela.K

0 0

Świetnie, dowiedziałam się o uldze na rozwój :D Polecam odwiedzić stronę docelową, sporo przydatnych informacji. 13:04, 29.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© e-krajna.pl | Prawa zastrzeżone