Zamknij

Jak działa fotowoltaika? To warto wiedzieć!

09:07, 03.12.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:13, 03.12.2018
Skomentuj Jak działa fotowoltaika? To warto wiedzieć! - fot. partnera Jak działa fotowoltaika? To warto wiedzieć! - fot. partnera

Instalacje fotowoltaiczne podbijają rynek energii odnawialnej. Dostępne dla każdego, za przystępną cenę, czego chcieć więcej? Ale nim dokonasz zakupu, warto poznać mechanizm działania fotowoltaiki.

Fotowoltaika - jak to działa?

Innowacyjna technologia oparta jest na prostym rozwiązaniu, dla którego kluczem są specjalne ogniwa, zmieniające energię słoneczną w energię elektryczną. Jest to możliwe dzięki ich budowie – składają się z krzemu, który jako półprzewodnik pochłania promienie słoneczne. Te z kolei pobudzają do ruchu elektrony. Taka konstrukcja może tworzyć zamknięty system złącz i tworzyć obwód elektryczny. Tak zbudowane są np. panele fotowoltaiczne.

Gdzie montować panele?

W tej kwestii wytyczne są dość proste – wszędzie tam, gdzie będą w łatwy sposób dochodzić promienie słoneczne. Uznaje się, że optymalną sytuacją jest nachylenie instalacji pod kątem 35 stopni. Dlatego panele fotowoltaiczne najczęściej montowane są na dachach. Popularnym rozwiązaniem są też instalacje wolno stojące, na przykład na specjalnych konstrukcjach w ogrodach.

Jak wygląda montaż instalacji?

Jest kilka warunków, które określają czas trwania montażu fotowoltaiki. Przede wszystkim jest to wielkość instalacji i jej rodzaj. Konstrukcje dachowe z reguły są bardziej wymagające niż instalacje naziemne. Równie ważny jest rodzaj pokrycia dachowego – montaż na dachówce ceramicznej jest znacznie dłuższy niż na tradycyjnej blachodachówce. Ostatnim czynnikiem determinującym długość czasu montażu jest odległość generatora PV od licznika. Im dłuższa tym gorzej, ponieważ wiąże się to z koniecznością wykonywania zaawansowanych, dodatkowych prac ziemnych.

Warto znać zasady

Na rynku istnieje wiele firm oferujących montaż fotowoltaiki. Warto jednak znać podstawowe zasady rządzące tym mechanizmem energii odnawialnej. Dzięki temu łatwiej zweryfikujemy prawidłowe działania firmy zajmującej się instalacją, a przy okazji będziemy dobrze zorientowani na wypadek awarii czy uszkodzeń. Tych ostatnich powinno być jednak, jak na lekarstwo – fotowoltaikę cechuje bowiem wysoka niezawodność. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%