Zamknij

Panele fotowoltaiczne – chwilowa moda czy źródło realnych oszczędności?

17:20, 21.12.2018 | artykuł sponsorowany
Skomentuj
Panele fotowoltaiczne ? chwilowa moda czy źródło realnych oszczędności? - fot. partnera

Fotowoltaika – to temat, który robi w ostatnich miesiącach prawdziwą furorę. Ma tyle zwolenników co przeciwników, a kwestia dochodowości tego źródła energii często rozbijają się o spór na tle ideologicznym – o ekologię, ochronę środowiska i koszty z nimi związane. Co tak naprawdę warto wiedzieć o fotowoltaicznej technologii i przede wszystkim czy naprawdę warto w nią zainwestować?

Spór o panele fotowoltaiczne

Przeciwnicy tego rozwiązania wskazują przede wszystkim na wysokie koszty montażu instalacji, co ich zdaniem sprawia, że stopa zwrotu na tej inwestycji jest wątpliwa. Tymczasem zwolennicy twierdza, że wystarczy kilka lat, by fotowoltaika przyniosła realne oszczędności. Aby dobrze zrozumieć specyfikę działanie tej technologii warto przyjrzeć się technikaliom, a przede wszystkim samej konstrukcji paneli fotowoltaicznych, czyli podstawowego narzędzia, służącego do pozyskiwania energii.

Normy paneli fotowoltaicznych

Odporność paneli fotowoltaicznych na warunki atmosferyczne podlega dokładnym testom i badaniom. Ich określone standardy wyznaczają odpowiednie normy w tym IEC61215 oraz IEC61646. Właśnie na tej podstawie badania laboratoryjne określają precyzyjnie jakość danego modułu. Konstrukcja paneli, w tym 3-4 milimetrowa tafla szkła hartowanego na ich powierzchni, stanowi barierę, która pozwala na korzystanie z fotowoltaiki niezależnie od warunków pogodowych.

Sposób montażu paneli

Panele najczęściej instalowane są na dachach. To nie jest przypadek. Taka lokalizacja pozwala na ich dobre wypozycjonowanie względem słonecznych promieni. Panele powinny być zainstalowane pod odpowiednim kątem nachylenia. Wówczas ich efektywność jest najwyższa, a instalacja jest najbardziej skuteczna. Pamiętaj też, aby panele nie były przykryte cieniem rzucanym z sąsiednich budynków.

Pomyśl o środowisku

Rozważania na temat fotowoltaiki dla wielu kończą się gdy poruszany zostaje temat ochrony środowiska. Jeżeli odłożymy na bok kwestie ekonomiczne i pomyślimy o ekologii, panele fotowoltaiczne stają się oczywistą odpowiedzią na nasze potrzeby. Realne korzyści osiągane z tego tytułu, nawet jeśli osiągane dopiero po pewnym czasie stają się tylko wartością dodaną do całości.

OEM ENERGY Sp. z o.o.
ul. Składowa 17
41-500 Chorzów

Kontakt:
tel.: +48 665 651 100
e-mail: [email protected]

(artykuł sponsorowany)

Komentarze (2)

JanJan

1 1

Niestety, ale obecny rząd jest chyba przeciwny ekologicznej energii. Jeszcze dwa lata temu było to w miarę opłacalne - w obecnej sytuacji prawnej zakładanie paneli nie ma żadnego sensu! Zwrot kosztów po min 20 latach nie jest atrakcyjny a dochodzą koszty eksploatacji, zużycia ogniw. 19:29, 22.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

M.M.

0 2

Jan 100/100 !
U nas tylko wungiel i toruńska geotermia.
Taki klimat mamy :-) ! 21:46, 22.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© e-krajna.pl | Prawa zastrzeżone