Zamknij

Cytologia – co to za badanie i dlaczego warto je regularnie wykonywać?

18:42, 04.01.2019 | artykuł sponsorowany
Skomentuj
Cytologia - co to za badanie i dlaczego warto je regularnie wykonywać? - fot. partnera

Cytologia to badanie refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia i pozwalające mieć pod kontrolą swoje zdrowie. Szeroko zakrojona akcja informacyjna zachęca kobiety do jego wykonania. Dlaczego warto wykonywać cytologię regularnie?

Dlaczego zgłaszać się na badanie cytologiczne?

Cytologia jest podstawowym badaniem diagnostycznym w profilaktyce chorób szyjki macicy. Pozwala na wykrycie schorzenia we wczesnym stadium. Dzięki temu stany przednowotworowe i nowotworowe szybko zostaną zdiagnozowane. Cytologia zalecana jest kobietom aktywnym seksualnie od przynajmniej trzech lat. Wiek 25 lat stanowi dolną granicę, kiedy powinno się wykonać pierwsze badanie. Jeżeli wynik cytologii jest prawidłowy, należy powtarzać ją co trzy lata. Jeżeli lekarz stwierdzi nieprawidłowości, wówczas może zalecić inne terminy badania. W przypadku osłabienia organizmu na skutek chorób wskazane jest coroczne wykonywanie cytologii. Osoby będące nosicielami wirusa HIV mogą ją powtarzać nawet co pół roku.

Wyniki cytologii

Wszelkie zmiany patologiczne, nawet te znajdujące się we wczesnym stadium, wykaże właśnie cytologia - jak interpretować wyniki badań? Test diagnozuje stany zapalne dróg rodnych, a także komórki o nieprawidłowej budowie, które z czasem mogą przekształcić się w komórki nowotworowe. Pozwala to na szybkie wdrożenie leczenia i uniknięcia rozwoju nowotworu. Badanie umożliwia wykrycie około 90% przypadków raka szyjki macicy i 50% raka trzonu macicy. Po interpretację otrzymanych rezultatów musimy udać się do lekarza. Jeżeli są one nieprawidłowe, konieczne stają kolejne badania weryfikujące. Może to być USG lub kolposkopia.

Cytologia – dbanie o zdrowie

Systematyczne badania cytologiczne powinny stać się stałą częścią dbania o zdrowie. Więcej informacji o tym, w jaki sposób dbać o drogi rodne, znaleźć można na stronie: https://www.lactovaginal.pl/. Cytologia jest bezpłatna i zajmuje tylko kilka minut. Nie wymaga specjalnych przygotowań, jest również bezbolesna. Należy pamiętać, że od zakażenia wirusem HPV do raka szyjki macicy mija kilka lat. Wcześnie stwierdzone nieprawidłowości pozwolą tego uniknąć.

Poświęcamy mnóstwo czasu na dbanie o dietę i urodę. Znajdźmy czas również dla zdrowia. Cytologia może uchronić nasze życie, dlatego każda kobieta powinna wykonywać ją systematycznie.

(artykuł sponsorowany)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© e-krajna.pl | Prawa zastrzeżone