Zamknij

Jak przygotować samochód na zimę?

10:26, 15.01.2019 | artykuł sponsorowany
Skomentuj
Jak przygotować samochód na zimę?

Zima to wyzwanie zarówno dla kierowców, jak i ich samochodów. Opady atmosferyczne, śliska nawierzchnia, spadki temperatur, sól drogowa… wszystko to ma  negatywny wpływ na Twój pojazd i Twoje bezpieczeństwo. Dlatego tak ważne jest, by odpowiednio przygotować swoje auto przed zimą.

Sezon zimowy oznacza dla kierowców przede wszystkim wymianę opon. Serwis skody zmieni Twoje ogumienie i wyważy koła. Dlaczego to tak istotne? Zimowe opony wykonane są z miękkiej mieszanki gumy i mają głębszy bieżnik z kanałami odprowadzającymi wodę. Zapewnią Ci krótszą drogę hamowania i lepszą trakcję na śniegu oraz błocie pośniegowym, a co za tym idzie bezpieczną jazdę. Przed zimą sprawdzimy też kondycję Twoich hamulców: stan okładzin, pracę klocków, płyn hamulcowy i rozkład sił hamowania na osie i poszczególne koła.

Mroźne poranki mogą prowadzić do problemów z odpaleniem silnika. Dlatego tak ważne jest, by przed spadkiem temperatur sprawdzić stan instalacji elektrycznej. Należy skontrolować przede wszystkim napięcie w akumulatorze oraz poziom elektrolitu. Akumulatory nowej generacji wyposażone są w obudowy, które ograniczają możliwość samodzielnej obsługi. Masz nowoczesny akumulator? Serwis skody się nim zajmie. Sprawdzimy ponadto poziom i stan oleju silnikowego, ponieważ w niskich temperaturach gęstnieje i jest gorzej rozprowadzany po częściach jednostki napędowej.

Skoro mowa o płynach eksploatacyjnych, to nie możemy zapomnieć o jakości płynu w chłodnicy. Przed sezonem zimowym powinniśmy sprawdzić temperaturę jego krzepnięcia, która powinna wynosić około -37 oC. W razie potrzeby serwis skody może ją obniżyć przez dodanie koncentratu chłodniczego lub wymienić na nowy. Zimą niezwykle istotny jest także płyn do spryskiwaczy, który musi być odporny na zamarzanie. Powinniśmy o niego zadbać już przed pierwszymi mrozami, by cieszyć się przejrzystą szybą. Znakomitą widoczność zapewniają także pióra wycieraczek, które w sezonie zimowym szczególnie narażone są na zniszczenie. Nie możemy odrywać ich od zamarzniętej powierzchni szyby, a jeśli zauważymy, że ich gumowe elementy są rozwarstwione bądź popękane, powinniśmy je wymienić na nowe.  

Zimą nie możemy zapomnieć o – z pozoru tylko – detalach, jak dywaniki, uszczelki i zamki. Welurowe dywaniki możemy wymienić na gumowe, które nie pochłaniają wody i są łatwe w czyszczeniu. Uszczelki jeszcze przed zimą powinniśmy zabezpieczyć środkami na bazie silikonu, by nie przymarzały do metalowych powierzchni. Zamki natomiast najlepiej jest posmarować środkiem zapobiegającym zamarzaniu. Warto także zadbać o karoserię myjąc ją i zabezpieczając woskiem. W ten sposób ochronimy ją przed działaniem soli drogowej i łatwiej utrzymamy czystość.


Zima potrafi być bardzo uciążliwa dla kierowców. By zminimalizować wszystkie niedogodności i zwiększyć bezpieczeństwo, powinniśmy odpowiednio zadbać o swój pojazd. Masz pytania i wątpliwości? Serwis skody chętnie Ci doradzi i pomoże.

(artykuł sponsorowany)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© e-krajna.pl | Prawa zastrzeżone