Zamknij

Upoważnienie do wysyłki e-deklaracji - Formularz UPL-1

17:45, 23.01.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 17:59, 23.01.2019
Skomentuj Upoważnienie do wysyłki e-deklaracji - Formularz UPL-1 - fot. partnera Upoważnienie do wysyłki e-deklaracji - Formularz UPL-1 - fot. partnera

Czy podatnik zawsze musi sam składać zeznanie podatkowe? Okazuje się, że niekoniecznie. Może zrobić to za niego na przykład pracownika biura rachunkowego czy księgowy. Żeby było to możliwe, należy zgłosić taką chęć  na odpowiednim formularzu.
 
Jednym z najważniejszych elementów deklaracji podatkowej jest umieszczony na niej podpis. Składa go podatnik, ale może zrobić to także osoba, którą do tego upoważni. Aby tak się stało, należy sporządzić pełnomocnictwo w formie papierowego druku UPL-1 i złożyć go we właściwym urzędzie skarbowym.

Jak wypełnić formularz UPL-1

Osoba, która sklada pełnomocnictwo, wypełnia tylko jasne pola formularza UPL-1. Pola ciemne należy pozostawić do wypełnienia urzędowi skarbowemu. W polu A podaje się dane urzędu skarbowego, do którego kierowany jest dokument, część B dotyczy danych podatnika, który ustanawia pełnomocnika, natomiast część C poświęcona jest danym pełnomocnika, potwierdzonym przez odpowiedni dokument identyfikacyjny. W kolejnych częściach formularza podaje się okres obowiązywania pełnomocnictwa. Jeśli nie poda się żadnej daty, oznacza to, że udzielono go bezterminowo. W ostatniej części, E, znajduje się oświadczenie podatnika o upoważnieniu wymienionej wcześniej osoby do podpisywania deklaracji składanej środkami komunikacji elektronicznej. Jego wypełnienie oznacza, że osoba przez nas upoważniona, będzie mogła złozyć deklarację podatkową środkami komunikacji elektronicznej, czyli np. przez system e-deklaracje lub Program do PIT.
 
Kogo można upoważnić do wysyłki deklaracji w naszym imieniu?                 

Przepisy wskazują, że właściwą osobą, które może wysłać deklarację podatkową drogą elektroniczną jest osoba, która przekazuje taki dokument za siebie. Następnie może to być osoba lub osoby, które zostały przez podatnika do tego celu wyznaczone i upoważnione. Co ważne, takiego upoważnienia można udzielić tylko wobec osób, a nie podmiotów (czyli np. spółek). Najczęściej upoważnianymi osobami są księgowi, adwokaci czy radcowie prawni oraz pracownicy kancelarii podatkowych.
 
Upoważnieniem nie trzeba obejmować współmałżonka, pod warunkiem, że małżonkowie rozliczają się wspólnie i pozostają we wspólności majątkowej. Nie muszą tego robić rówież rodzice rozliczający dochody małoletnich dzieci.

Termin składania druku UPL-1

Aby upoważnienie UPL-1 było ważne, należy je złożyć przed wysłaniem przez osobę uprawnioną deklaracji. W przeciwnym przypadku deklaracja taka może zostać odrzucona z powodów formalnych – braku podpisu właściwej osoby.
 
Druk UPL-1 obowiązuje bezterminowo. Cofnięcia upoważnienia lub zmiany danych upoważnionej osoby można dokonać a osobnym formularzu, OPL-1.
 
Warto pamiętać o tym, że istnieje również osobny formularz upoważniający do wysyłki deklaracji w formie papierowej: UPL-1P.
 
>>> Rozlicz e-deklaracje przez internet Online lub za pomocą programu PIT Pro w 5 minut! <<<
 
Źródło: Portal podatkowy Podatnik.Info oferujący darmowy Program PIT Pro 2018/2019

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%